Ishiguro: Myśleć za siebie

Pokolenie moich rodziców starzeje się i odchodzi, zatem to na nas spoczywa teraz obowiązek podtrzymania pamięci o tym, co się działo w XX wieku w Europie i w świecie - przypominamy rozmowę archiwalna z tegorocznym laureatem Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro.

Aktualizacja: 05.10.2017 13:34 Publikacja: 05.10.2017 13:21

Ishiguro: Myśleć za siebie

Foto: AFP

Rz: Sklonowani bohaterowie pana nowej powieści "Nie opuszczaj mnie" wiedzą, że ich przyszłość to oddanie narządów "prawdziwym" ludziom i śmierć. Może jednak będą starali się uniknąć przerażającego losu i urwać się, uciec w kierunku zwykłego życia?

Kazuo Ishiguro: To jest najważniejsza kwestia powieści, ale postanowiłem o tym właśnie nie pisać. Tak wielu autorów w książkach science fiction opowiadało już o zniewalaniu jednostek czy grup społecznych i o tym, jak się z tego zniewolenia uwalniano, że w świecie, jaki stworzyłem dla swoich bohaterów, taka fizyczna ucieczka jest wykluczona.

Pozostało 95% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Literatura
"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"
Literatura
Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie
Literatura
Nagroda Conrada dla Marii Halber
Literatura
Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Literatura
Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność