Jej wywoławcze hasło brzmi „Po stronie kobiet”, bo kuratorka Anna Dziewit-Meller wybrała do prezentacji literackie dzieła, pokazujące wyjątkowość kobiecego doświadczenia.
O takiej kuratorskiej decyzji przesądziły wydarzenia ostatniego roku, zwracające uwagę na prawa i doświadczenia kobiet i ożywiające w publicznym dyskursie nowe spojrzenia na wiele kwestii z kobiecej perspektywy.
To już czwarta edycja Europejskiej Nocy Literatury, której koncepcję programową tworzy zaproszony kurator bądź kuratorka. W poprzednich latach funkcję tę pełnili dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska oraz pisarz i reporter Max Cegielski. W tym roku zadanie to powierzono Annie Dziewit-Meller – pisarce, dziennikarce, felietonistce, redaktorce naczelnej Grupy Wydawniczej Foksal.
Na program festiwalu składa się literatura klasyczna i współczesna, opowiadające o tym, jak kobiece doświadczenie kształtowało się na przestrzeni dziejów, podejmująca uniwersalne problemy dotykające każdego, ale widziane oczami kobiet. Będą czytane fragmenty dzieł ikonicznych dla literatury feministycznej, jak np. eseju Virginii Woolf „Własny pokój” czy rozprawy Simone de Beauvoir „Druga płeć”. Można będzie wysłuchać rozmów prowadzonych przez Orianę Fallaci („Wywiad z historią”) i reportaży Swietłany Aleksijewicz („Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”). A jednocześnie w programie jest też miejsce dla romantycznej powieści Jane Austen („Emma”), i dla klasyki literatury dziecięcej stworzonej przez Astrid Lindgren („Ronja, córka zbójnika”).
W wyborze najnowszych pozycji z księgarskich półek znajdą się takie książki, jak „Kościół kobiet” polskiej teolożki Zuzanny Radzik, czy esej „Mężczyźni objaśniają mi świat” amerykańskiej felietonistki i aktywistki Rebekki Solnit.