Kobiety u steru Europejskiej Nocy Literatury

Wrocław zaprasza dziś na jubileuszową 10. odsłonę Europejskiej Nocy Literatury.

Publikacja: 21.08.2021 12:46

Kobiety u steru Europejskiej Nocy Literatury

Foto: materiały prasowe

Jej wywoławcze hasło brzmi „Po stronie kobiet”, bo kuratorka Anna Dziewit-Meller wybrała do prezentacji literackie dzieła, pokazujące wyjątkowość kobiecego doświadczenia.

O takiej kuratorskiej decyzji przesądziły wydarzenia ostatniego roku, zwracające uwagę na prawa i doświadczenia kobiet i ożywiające w publicznym dyskursie nowe spojrzenia na wiele kwestii z kobiecej perspektywy.

To już czwarta edycja Europejskiej Nocy Literatury, której koncepcję programową tworzy zaproszony kurator bądź kuratorka. W poprzednich latach funkcję tę pełnili dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska oraz pisarz i reporter Max Cegielski. W tym roku zadanie to powierzono Annie Dziewit-Meller – pisarce, dziennikarce, felietonistce, redaktorce naczelnej Grupy Wydawniczej Foksal.

Na program festiwalu składa się literatura klasyczna i współczesna, opowiadające o tym, jak kobiece doświadczenie kształtowało się na przestrzeni dziejów, podejmująca uniwersalne problemy dotykające każdego, ale widziane oczami kobiet. Będą czytane fragmenty dzieł ikonicznych dla literatury feministycznej, jak np. eseju Virginii Woolf „Własny pokój” czy rozprawy Simone de Beauvoir „Druga płeć”. Można będzie wysłuchać rozmów prowadzonych przez Orianę Fallaci („Wywiad z historią”) i reportaży Swietłany Aleksijewicz („Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”). A jednocześnie w programie jest też miejsce dla romantycznej powieści Jane Austen („Emma”), i dla klasyki literatury dziecięcej stworzonej przez Astrid Lindgren („Ronja, córka zbójnika”).

W wyborze najnowszych pozycji z księgarskich półek znajdą się takie książki, jak „Kościół kobiet” polskiej teolożki Zuzanny Radzik, czy esej „Mężczyźni objaśniają mi świat” amerykańskiej felietonistki i aktywistki Rebekki Solnit.

– Uważam, że w literaturze jest dziś wiele wspaniałych kobiecych głosów, podnoszących bardzo istotne tematy, a przy tym pięknie literacko rezonujących – zauważa Anna Dziewit-Meller.

Fragmenty europejskiej prozy interpretować będą znakomite aktorki i aktorzy: Katarzyna Herman (znana m.in. z filmów „Kler” czy „Pokot”), Gabriela Muskała („Fuga”, „Moje córki krowy”), Ewa Szykulska („Hydrozagadka”, „Vabank”), Joanna Trzepiecińska („Sztuka kochania”, „Rodzina zastępcza”) i Zofia Wichłacz („Miasto 44”, „Rojst”), Andrzej Grabowski („Dzień świra”, „Zróbmy sobie wnuka”), Janusz Chabior („Drogówka”, „Hardkor Disko”), Tomasz Ziętek („Żuzel”, „Cicha noc”), Andrzej Chyra („Komornik”, „Carte Blanche”) i Cezary Łukaszewicz („Kruk”, „Belfer”).

Spotkania plenerowe podczas 10. Europejskiej Nocy Literatury, organizowane przez Strefę Kultury Wrocław, połączone z czytaniem 10 fragmentów odbywają się na wrocławskim osiedlu „Karłowice - przedwojennym „mieście-ogrodzie” w różnych lokalizacjach wzdłuż osi Alei Jana Kasprowicza, m.in. w zabytkowym Arche Hotel Klasztor Wrocław, na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w parku Jana Kasprowicza i przy zacumowanej łodzi na nabrzeżu Odry. Czytania rozpoczynają się co 30 minut między godziną 18 a 22:30; wstęp wolny.

Literatura
Nie żyje Marcin Wicha. Laureat Nagrody Literackiej „Nike” miał 53 lata
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Czy Jakub Żulczyk wystartuje na prezydenta?
Literatura
Powieść Szczepana Twardocha: "Król". Gangi dawnej Warszawy
Literatura
„Nadzieja” Coeetzego: Spieszmy się kochać ludzi. I zwierzęta
Literatura
Nie żyje Martin Pollack, pisarz, który ujawniał zbrodnie rodaków-nazistów