Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz? Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą? Skąd wiesz, że rodzice cię kochają? Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry? - tego typu pytania pojawiają się w książce „Uczucia, co to takiego?". Według autora mają pomóc najmłodszym sięgnąć „pod powierzchnię rzeczy".
Zobacz galerię zdjęć
Dzieci są współautorami książki i próbują dawać odpowiedzi. Najczęściej nie mają wątpliwości. Zaczynają je mieć, gdy padają dodatkowe pytajniki. - I tak: „Czy dobrze jest być zakochanym?" - pyta Brenifier. - „Tak, bo czujemy się wtedy szczęśliwi" - brzmi pierwsza odpowiedź. - „Ale czy miłość daje wyłącznie szczęście? Czy szczęście jest w życiu najważniejsze? I czy jesteś szczęśliwy, gdy kochasz bez wzajemności?" - drąży filozof. Także gdy pada druga odpowiedź: „nie jest dobrze być zakochanym, bo wtedy głupio się wygląda i inni się ze mnie naśmiewają" - autor dopytuje: „Wolisz kierować się zdaniem innych czy własnym? A może śmieją się z ciebie, bo ci zazdroszczą? Czy ktoś śmieje się z twoich rodziców, że się kochają?".
Książkę poświęconą emocjom i uczuciom podzielił na rozdziały: nieśmiałość, przyjaźń, konflikt, zazdrość. Podobnie skonstruował wydaną właśnie w Polsce pozycję: „Dobro i zło, co to takiego?" . Tu rozważane są m.in. takie zagadnienia jak wolność, prawo, uprzejmość, posłuszeństwo. „Czy zawsze powinieneś słuchać swoich rodziców?" - pyta. - „O tak!, Bo inaczej zostanę ukarany!"
- „Tak, ale.. czy jesteś posłuszny wyłącznie ze strachu przed karą? Czy musisz bać się kary? czy gdyby rodzice jedynie wszystko ci tłumaczyli, słuchałbyś ich?"