Aktualizacja: 03.12.2020 21:44 Publikacja: 03.12.2020 21:44
Foto: AFP
Tylko w ostatnim tygodniu każdego dnia na świecie umierało średnio ponad 10 000 ludzi, a liczba ta rośnie z każdym tygodniem. Wiele krajów na całym świecie walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszymi niż pierwsza, wymuszającymi nowe ograniczenia w życiu codziennym.
Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy miało miejsce pół miliona zgonów, co wskazuje, że dotkliwość pandemii jest daleka od zakończenia. Prawie 65 milionów ludzi na całym świecie zostało zarażonych tą chorobą, a najbardziej dotknięty kraj, Stany Zjednoczone, walczy obecnie z trzecią falą zakażeń koronawirusem. Tylko w ostatnim tygodniu każdego dnia na świecie umierało średnio ponad 10 000 ludzi, a liczba ta stale rośnie z każdym tygodniem. Wiele krajów na całym świecie walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszą niż pierwsza, wymuszając nowe ograniczenia w życiu codziennym. (Grafika: tutaj) Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy koronawirus spowodował w ubiegłym roku więcej zgonów niż gruźlica w 2019 roku i prawie czterokrotnie więcej zgonów z powodu malarii. Reklama Robert Redfield, szef amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegł w środę, że pandemia będzie największym kryzysem zdrowotnym w kraju w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zanim szczepionki staną się powszechnie dostępne. „Naprawdę wierzę, że to będzie najtrudniejszy okres w historii zdrowia publicznego w tym kraju” - powiedział Redfield podczas prezentacji na żywo prowadzonej przez Amerykańską Izbę Handlową. Stany Zjednoczone nadal prowadzą pod względem liczby ofiar śmiertelnych, w samych tylko ponad 273 000 zgonów. Regiony Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej łącznie mają ponad 50% wszystkich zgłoszonych zgonów spowodowanych koronawirusem. Region Ameryki Łacińskiej, najbardziej dotknięty ofiarami śmiertelnymi na świecie, odnotował ostatnio ponad 450 000 zgonów. Reklama NADZIEJE NA SZCZEPIONKI W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez niemieckie BioNTech i Pfizer Inc., wyprzedzając resztę świata w wyścigu o rozpoczęcie kluczowego programu masowych szczepień. Oczekuje się jednak, że dostawy będą bardzo ograniczone na wczesnych etapach, co oznacza, że ??każdy kraj rozpoczynający kampanię będzie musiał ustalić priorytety w oparciu o czynniki ryzyka. Oczekuje się, że amerykańskie organy regulacyjne zatwierdzą dystrybucję i podawanie szczepionki w połowie grudnia. Afryka dąży do zaszczepienia 60% swojej populacji przeciwko COVID-19 w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, poinformowała w czwartek grupa kontrolująca choroby Unii Afrykańskiej. Kontynent, na którym żyje 1,3 miliarda ludzi, odnotował ponad 2,2 miliona potwierdzonych zakażeń koronawirusem, według danych Reuters.
Bruksela pracuje nad przepisami, które mają zapewnić produkcję leków kluczowych dla systemu ochrony zdrowia w UE. Firmy farmaceutyczne czekają na dedykowany fundusz wsparcia finansowego.
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Włoskie media rozpisują się w piątek o tym, że papież – który od ponad tygodnia przebywa we włoskim szpitalu – może zrezygnować z powodu choroby. Franciszek choruje na obustronne zapalenie płuc. Szczególnie podatny jest on na tego typu infekcje – w młodości zachorował bowiem na zapalenie opłucnej i usunięto mu część jednego płuca.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt zmian w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej. Dzięki nim pacjenci mają czekać krócej na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty.
Wzrost średniej długości życia w Europie wyraźnie hamuje - alarmują naukowcy. Sytuacja różni się w poszczególnych krajach, jednak ogólny trend na całym kontynencie jest niepokojący. Wśród głównych przyczyn wymieniane są zła dieta, otyłość i brak aktywności.
Od 1 lipca 2025 roku kwota minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów na etacie wyniesie 11 863,49 zł. – Ta kwota dotyczy dzisiaj 15 proc. lekarzy – powiedział w podcaście "Rzecz o Zdrowiu" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Grypa i braki kadrowe w szkołach to mieszanka wybuchowa. Bo przy takiej skali zachorowań jak obecnie i przy takich brakach kadrowych w oświacie wystarczy, że na L4 pójdzie tylko kilka osób, a w szkole nie będzie nie tylko lekcji, ale także należytej opieki nad dzieckiem.
Papież Franciszek, który zmaga się w szpitalu z obustronnym zapaleniem płuc, jest w stabilnym stanie, a wyniki ostatnich badań krwi wykazały „nieznaczną poprawę” - poinformował Watykan w najnowszym komunikacie.
Niedobór pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia może w latach 2025-28 sięgnąć 249 mld zł. Tymczasem przepisy będą utrudniały rządowi zasypywanie tej luki – wynika z raportu „Finanse ochrony zdrowia pod ścisłym nadzorem procedury nadmiernego deficytu”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas