Nowy wynalazek niszczy koronawirusa SARS-CoV-2 laserem

Inżynierowie stworzyli przenośne urządzenie, które za pomocą lasera niszczy cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2, co ma ograniczyć transmisję powietrzną wirusa.

Aktualizacja: 02.07.2021 14:57 Publikacja: 02.07.2021 13:37

Nowy wynalazek niszczy koronawirusa SARS-CoV-2 laserem

Foto: PAP/Alamy

zew

Koronawirusem SARS-CoV-2 można zarazić się drogą kropelkową, przy bezpośrednim kontakcie z mówiącą, kaszlącą lub kichającą osobą zakażoną, ale także drogą inhalacyjną, czyli poprzez wdychanie powietrza, w którym krążą zawieszone w aerozolu cząsteczki wirusa. Z powodu transmisji powietrznej m.in. polskie Ministerstwo Zdrowia zaleca wietrzenie pomieszczeń.

W ubiegłym roku Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (ICGEB, jednostka ONZ) nawiązało współpracę ze specjalizującą się w laserach medycznych włoską firmą Eltech K-Laser, której produkty stosowane są m.in. w leczeniu naderwanych mięśni.

Celem projektu było sprawdzenie, czy światło lasera może zostać użyte do niszczenia zawieszonych w powietrzu cząsteczek koronawirusa.

W ramach współpracy ICGEB i K-Laser stworzono urządzenie, które wtłacza powietrze przez komorę sterylizacyjną zawierającą filtr wiązki laserowej, który niszczy wirusy i bakterie.

- Okazało się, że urządzenie jest w stanie zneutralizować wirusa w mniej niż 50 milisekund - powiedziała Serena Zacchigna, szefowa zespołu ds. układu sercowo-naczyniowego w ICGEB.

Część ekspertów ostrzegała przed wykorzystywaniem technologii laserowej do zwalczania koronawirusa, wskazując m.in. na potencjalne ryzyko choroby nowotworowej.

- Nasze urządzenie wykorzystuje naturę przeciw naturze. Jest w 100 proc. bezpieczne dla ludzi i prawie całkowicie nadaje się do recyklingu - powiedział agencji Reutera założyciel firmy Eltech K-Laser, Francesco Zanata, podkreślając, że w przypadku "oczyszczacza" laser nie ma kontaktu ze skórą człowieka.

Urządzenie nie poradzi sobie z cząsteczkami wirusa, które opadły już na przedmioty lub podłogę, nie zatrzyma także bezpośredniej transmisji wirusa drogą kropelkową.

Eltech K-Laser uzyskała we Włoszech patent na urządzenie, stara się go rozszerzyć na cały świat.

Przenośna wersja wynalazku to przedmiot o wysokości 1,8 m i wadze 25 kg. Producent deklaruje, że urządzenie może być stosowane w instalacjach do klimatyzacji.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"