Regularne używanie konopi może spowodować zawał serca

Ludzie, którzy codziennie palą marihuanę lub konsumują produkty zawierające konopie indyjskie, są o jedną trzecią bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej, wynika z nowych badań amerykańskich naukowców.

Publikacja: 24.02.2023 22:21

Regularne używanie konopi może spowodować zawał serca

Foto: Adobe stock

mk

Choroba wieńcowa jest najczęstszą postacią choroby serca: cholesterol zwęża tętnice, powodując ból w klatce piersiowej, duszność i zmęczenie. Może też powodować zawał serca.

Jedno z największych ostatnio przeprowadzonych badań dotyczących długoterminowego wpływu marihuany na serce wykazało, że im więcej jej używamy, tym większe jest zagrożenie chorobą wieńcową.

Naukowcy z American College of Cardiology dowiedli, że palenie trawki nie jest wolne od zagrożeń dla serca. Po opublikowaniu wyników przeprowadzonych badań, podkreślili, że ludzie regularnie używający czy spożywający konopie powinni informować o tym lekarzy, aby ci mogli wdrożyć monitorowanie stanu ich serca.

Dr Ishan Paranjpe, lekarz rezydent na Uniwersytecie Stanforda i główny autor badania, powiedział: „Odkryliśmy, że używanie konopi indyjskich jest ściśle związane z chorobą wieńcową. Istnieje zależność akcja-reakcja: częstsze używanie konopi wiąże się z wyższym ryzykiem choroby serca. To nowe odkrycie zmienia dotychczasowy stan wiedzy na temat marihuany i ludzie powinni zacząć poważnie brać to pod uwagę."

Naukowcy porównali częstotliwość palenia trawki przez 175 tys. uczestników badania ze wskaźnikami diagnozy choroby wieńcowej w tej grupie, w porównaniu z szerszą populacją USA. Zastosowano genetyczną metodę identyfikowania związku przyczynowego między używaniem konopi indyjskich a chorobą wieńcową. Ci, którzy palili lub spożywali konopie codziennie, byli o 34 proc. bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej.

Badania wykazały, że THC (tetrahydrokanabinol), psychoaktywna cząsteczka, która powoduje u użytkowników stan pobudzenia, działa na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym w sercu i naczyniach krwionośnych. Interakcja THC z naczyniami krwionośnymi może powodować stany zapalne naczyń, wywoływać odkładanie się cholesterolu i prowadzić do choroby wieńcowej.

Naukowcy nie zaobserwowali takich samych efektów przy użyciu CBD (kannabidiolu), aktywnego składnika konopi, znajdującego się w produktach z konopi pozbawionych THC.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"