Rodzina Bruce’a Willisa poinformowała, że aktor cierpi na demencję (otępienie) czołowo-skroniowe (FTD). Demencja to grupa objawów związanych ze stopniowym pogarszaniem się funkcji mózgu. Zmaga się z nią ok. 55 mln ludzi na całym świecie a eksperci szacują, że do 2050 r. liczba ta może zwiększyć się do 139 mln.
„Do grupy chorób, w których występuje otępienie należy między innym choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego, a także otępienie naczyniopochodne. U podłoża tych zaburzeń leży uszkodzenie tkanki mózgowej, a jego mechanizm jest zależny od rodzaju choroby. W chorobach o charakterze zwyrodnieniowym, takich jak choroba Alzheimera, dochodzi do niszczenia komórek nerwowych w mózgu wskutek odkładania się w ich wnętrzu nieprawidłowych białek. W przypadku otępień naczyniopochodnych do mózgu dostarczana jest zbyt mała ilość tlenu i substancji odżywczych, co również w konsekwencji prowadzi do utraty neuronów, czyli komórek nerwowych. Niektóre rodzaje otępienia mają podłoże genetyczne i mogą występować rodzinnie” – wylicza na portalu Medycyna Praktyczna lek. med. Karina Bartoszek.
Czytaj więcej
U Bruce'a Willisa, gwiazdy hollywoodzkiego kina, zdiagnozowano demencję czołowo-skroniową - poinf...
Otępienie dotyka najczęściej osoby starsze. Ale jej odmiana FTD występuje u osób młodszych a pierwsze objawy zauważalne mogą być już po 45. roku życia.
Jakie objawy powinny zaniepokoić? Lekarze wskazują, że do początkowych objawów demencji zalicza się m.in. deficyty pamięci (zwłaszcza w obrębie wydarzeń, które miały miejsce w nieodległej przeszłości), trudności z koncentracją, z wykonywaniem typowych codziennych zadań, zapominanie słów, zmiany nastroju, dezorientacja co do czasu i miejsca. Początkowo są one łagodne, a tylko u niektórych pacjentów nasilą się w przyszłości.