Czemu dzieci chorują rzadko?

Naukowcy zastanawiają się, dlaczego dzieci stanowią jedynie niewielki odsetek zakażeń Covid-19. Wskazują kilka powodów, w tym dziecięcy, „naiwny” układ odpornościowy.

Aktualizacja: 14.12.2020 18:40 Publikacja: 14.12.2020 17:07

Czemu dzieci chorują rzadko?

Foto: Adobe stock

Gdy dziecko zostaje zakażone koronawirusem objawy jego choroby są zazwyczaj niespecyficzne i bardzo trudno jest je odróżnić od objawów innych chorób. Dziecko może być rozbite czy ospałe, mieć biegunkę, rzadko wysypkę, może też mieć gorączkę, ale niższą niż zarażony dorosły. Jeśli choroba przebiega bezobjawowo, w ogóle nie da się jej rozpoznać bez użycia testu. W zasadzie podejrzewa się je o Covid-19 tylko w przypadku kontaktu z chorym dorosłym. Ciężki przebieg choroby jest w przypadku małych pacjentów bardzo rzadki i najczęściej ma miejsce gdy dziecko cierpi na jakieś inne choroby. Małe dzieci stanowią w ogóle nieznaczny odsetek zakażeń i jest to zjawisko, które spędza badaczom sen z powiek.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Leki i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność