Prof. Czech: Nie rezygnujmy z AstryZeneki

Epizody zatorowości po zaszczepieniu AstraZeneką są niezwykle rzadkie, a korzyści z przyjęcia szczepionki są wielokrotnie wyższe – przekonuje prof. Marcin Czech, epidemiolog i specjalista oceny technologii medycznych, były wiceminister zdrowia.

Aktualizacja: 08.04.2021 14:08 Publikacja: 08.04.2021 14:00

Prof. Czech: Nie rezygnujmy z AstryZeneki

Foto: Adobe Stock

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła w środę profil bezpieczeństwa szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Jednocześnie eksperci przyznali, że istnieje związek między incydentami zakrzepowo-zatorowymi a szczepieniami preparatem, wskazując że w grupie ryzyka mogą być osoby z trombofilią i przyjmujące antykoncepcję hormonalną.

Prof. Marcin Czech, główny epidemiolog Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, uważa jednak, że liczba zdarzeń niepożądanych związanych z zatorowością jest bardzo mała, a korzyści płynące z zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca olbrzymie. – Zwróćmy uwagę na fakt absolutnej masowości tych szczepień, liczonych w milionach. To bardzo rzadkie działanie niepożądane, które pewnie powinno być odnotowane w ulotce, ale działań niepożądanych szczepionki, nie tylko tej, jest dużo więcej. Jak zważymy korzyści i ryzyka, które istnieją również przy innych szczepionkach, to stwierdzimy, że nie jest to zagrożenie, które by przewyższało korzyści płynące z zaszczepienia i uchronienia przed ciężkim przebiegiem Covid-19. EMA wysłała sygnał: „Proszę uważnie przyglądać się działaniom niepożądanym, zwracać uwagę na ból brzucha, objawy neurologiczne czy ze strony kończyn dolnych – tłumaczył prof. Czech. Dodał, że jakiekolwiek doniesienia związane ze zdarzeniami niepożądanymi są zwykle wyolbrzymiane.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"