Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej"
Urodził się 4 grudnia 1924 r. w Krakowie. Pracę artystyczną rozpoczął na scenie amatorskiej jeszcze w czasie wojny. W latach 1948--1952 podjął współpracę z Teatrem Kolejarza w Krakowie.
Początki pracy artystycznej Zdzisława Kozienia na scenach profesjonalnych związane są z teatrem rzeszowskim, gdzie w 1953 r. zadebiutował rolą Zbyszka w "Moralności pani Dulskiej". W tym samym roku złożył eksternistyczny egzamin aktorski, wiążąc się ze sceną rzeszowską na 19 lat. Stworzył na niej wiele niezapomnianych kreacji. Najważniejsze z nich, to m. in. : Cześnik w "Zemście", Major w "Fantazym", Wojewoda w "Mazepie", Czepiec w "Weselu", Peachum w "Operze za trzy grosze" czy Bezuchow w "Wojnie i pokoju".
Lata 1972-1983 to niezwykle twórczy okres w pracy artystycznej Kozienia w teatrach Wrocławia. Współpracując z wybitnymi reżyserami (Braunem, Mincem, Tomaszewskim, Okopińskim, Maciejowskim, Grzegorzewskim) stworzył wiele ról, o których było głośno, m. in. : w "Annie Livii", "Twarzą w twarz", "Popiele i diamencie", "Miłosnej historii". Jego Bohater w "Kartotece", Król Ignacy w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Pobiednosikow w "Łaźni", Inseminator w "Oborze" czy Ambasador w "Ambasadorze" - to kreacje Kozienia, które przeszły już do historii teatru.
W 1983 r. , po 12 latach sukcesów w teatrach wrocławskich, Zdzisław Kozień powrócił na scenę Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Publiczność oglądała go w "Emigrantach", "Turoniu", "Rewolwerze", "Kamieniu na kamieniu" i w "Moralności pani Dulskiej" -- w roli Felicjana.