Aktualizacja: 21.02.2025 11:18 Publikacja: 14.01.2025 04:43
Ming Smith, America Seen Through Stars and Stripes, New York City, 1976 (Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, VA, Adolph D. and Wiliams C. Williams Fund)
Ming Smith, America Seen Through Stars and Stripes, New York City, 1976 (Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, VA, Adolph D. and Wiliams C. Williams Fund); Wystawa „American Photography” w Rijksmuseum w Amsterdamie
Foto: Materiały prasowe/Rijksmuseum, Amsterdam
Rijksmuseum w Amsterdamie zapowiada wielką panoramiczną wystawę fotografii amerykańskiej jako medium obecnego w sztuce, reklamie i codziennym życiu. Wśród ponad 200 prac zebranych na „American Photography” (7.02–9. 06), dokumentujących życie Ameryki od XIX do XXI w., znajdą się zdjęcia znanych twórców: Andy Warhola, Richarda Avedona, Roberta Franka, Nan Goldin, Diane Arbus, obok anonimowych fotografii, wyrażających amerykańską tożsamość.
Natomiast wiedeński Belweder na wystawie „Radical! Women Artists and Modernism 1910–1950” (18.06–12.10) zaprezentuje ponad 60 modernistycznych artystek – malarek, rzeźbiarek, fotografek, działających w pierwszej połowy XX wieku. Takich jak m.in. Tamara Łempicka, Sonia Delaunay, Alexandra Exter, Katarzyna Kobro, Käthe Kollwitz czy Sophie Taeuber-Arp. Ekspozycja rzuca wyzwanie męskocentrycznemu spojrzeniu, marginalizującemu, czy wręcz wykluczającemu kobiety z kanonu sztuki współczesnej. Podkreśla indywidualizm artystek w poszukiwaniach od abstrakcji do figuracji i działaniach od krytyki po aktywizm.
W Warszawie Bestsellery Empiku 2024. Plebiscyt pokazuje, po jakie książki, filmy, płyty najchętniej sięgamy. Noblistka Han Kang i Szczepan Twardoch przegrali z Valérie Perrin. sanah zwyciężyła jako autorka albumu „Kaprysy”.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znów znajdzie się w centrum uwagi, bo od piątku można będzie oglądać pierwszą dużą wystawę w nowej siedzibie. To właściwie aż cztery różne pokazy.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
Przed kilkoma dniami w norweskim Trondheim otworzyło się nowe prywatne muzeum sztuki współczesnej o nazwie PoMo. Jego twórcy chcą zawalczyć o równouprawnienie płci, nie tylko w świecie sztuki. Ich priorytetem jest między innymi odpowiednia reprezentacja kobiecych artystek w kolekcji muzeum.
W tym roku powinny się zakończyć prace nad nowym obiektem wystawienniczo-edukacyjnym, który znajduje się na terenie muzeum w Treblince, gdzie Niemcy zgładzili kilkaset tysięcy Żydów.
Ministerstwo kultury odwołało z pełnionej funkcji dr. Wojciecha Kozłowskiego, zastępcę szefa Instytutu Pileckiego. Był on jednym z twórców tej placówki, przez kilka lat stał na jej czele.
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
Kiedy pierwszy raz udało mi się powiedzieć monolog w całości, upadłam na kolana i się poryczałam. Dobrnęłam pamięciowo do końca! To już był wyczyn - mówi aktorka odgrywająca rolę Molly Bloom w spektaklu, który dziś wieczorem ma premierę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
Tom Tykwer wraca do Berlina z mocnym filmem „Światło”, który tuż przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech i poparciem dla AfD jest jak polityczny manifest.
IPN ponowił wnioski o przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w Ukrainie. Czy strona ukraińska zaproponuje podobne działania w Polsce? Wątpliwe.
Biblioteka Narodowa otrzymała egzemplarz polskiego kalendarza na rok 1536 autorstwa profesora Akademii Krakowskiej Michała z Wiślicy. Dar przekazała Krystyna Piórkowska, badaczka zbrodni katyńskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas