Najbardziej ustosunkowany polityk odchodzi: Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację ze stanowiska na ręce premiera Donalda Tuska. Nadzór nad departamentami, które koordynował, przejmie minister Hanna Wróblewska.

Publikacja: 31.12.2024 18:36

Andrzej Wyrobiec

Andrzej Wyrobiec

Foto: PAP/Rafał Guz

O tym, że Andrzej Wyrobiec zgodził się na współkierowanie Ministerstwem Kultury tylko czasowo, mówiło się od początku jego obecności w rządzie Donalda Tuska, jeszcze gdy resortem kultury kierował Bartłomiej Sienkiewicz, obecny europoseł.

Andrzej Wyrobiec i Bartłomiej Sienkiewicz

Gdy politycy obecnego rządu zawiedli środowisko kultury, nie powołując na żadne ze stanowisk w randze wiceministra nikogo z najważniejszych bezpartyjnych menedżerów kultury (kierowano się bowiem parytetem koalicji rządzącej), co przyniosło stratę czasu oraz złe, nieprofesjonalne decyzje m. in. w sprawie KPO, Andrzej Wyrobiec był jedynym politykiem-fachowcem z doświadczeniem w sferze kultury na poziomie rządowym.

W latach 90. był dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury Pod Jaszczurami, dyrektorem Studenckiego Festiwalu Piosenki, zaś od lipca 2014 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od stycznia 2018 do września 2019 Wyrobiec był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie do spraw budowy Centrum Muzyki w Krakowie. W 2020 r. objął funkcję dyrektora Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie (zastępcą do spraw artystycznych jest tam Krzysztof Materna). W grudniu 2023 r. ponownie został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w MKiDN.

Andrzej Wyrobiec, polityk Platformy Obywatelskiej

Jednocześnie Andrzej Wyrobiec był od lat człowiekiem Platformy Obywatelskiej, pełnił funkcję skarbnika i sekretarza generalnego PO. W 2010 roku został pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego.

Cieszył się opinią jedynego poza Bartłomiejem Sienkiewiczem człowiekiem w resorcie, którego telefony odbiera Donald Tusk. Po odejściu Sienkiewicza do Brukseli to Wyrobiec miał objąć kierownictwo resortu, jednak znowu powróciła kwestia jego czasowej pracy w rządzie i chęci powrotu do Krakowa. Wtedy ministrem została Hanna Wróblewska, wcześniej w resorcie w randze dyrektora departamentu, jeszcze wcześniej dyrektor Zachęty.

O Andrzeju Wyrobcu wiele pisało się w kontekście odejścia z dyrekcji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód. Była już dyrektor wskazywała na wiceministra, mówiąc o swojej dymisji.

Bardzo intrygujące, kto zastąpi Andrzeja Wyrobca – czy będzie to fachowiec z doświadczeniem, jakiego brakuje urzędnikom wysokiego szczebla, czy też kolejna figura z partyjnego rozdania, jednak bez dogłębnej wiedzy o systemie kultury.

Nowi dyrektorzy muzeów

Już wcześniej resort poinformował o powołaniu czterech dyrektorów muzeów państwowych na nowe kadencje. Po przeprowadzonych konkursach na stanowiska dyrektorów minister Hanna Wróblewska wręczyła wybranym kandydatom powołania na stanowiska. Od 1 stycznia 2025 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu funkcję dyrektora obejmie Piotr Oszczanowski, w Państwowym Muzeum na Majdanku - Tomasz Kranz. Dyrektorzy zostali powołani na pięcioletnie kadencje.

Czytaj więcej

Dwoje kandydatów do zastąpienia Bartłomieja Sienkiewicza

Paweł Jaskanis odebrał trzyletnie powołanie na dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Od 3 stycznia 2025 r. rozpocznie się natomiast pięcioletnia kadencja Andrzeja Betleja, dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

Ogłoszono też konkursy na dyrektora Filharmonii Narodowej oraz dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach.

O tym, że Andrzej Wyrobiec zgodził się na współkierowanie Ministerstwem Kultury tylko czasowo, mówiło się od początku jego obecności w rządzie Donalda Tuska, jeszcze gdy resortem kultury kierował Bartłomiej Sienkiewicz, obecny europoseł.

Andrzej Wyrobiec i Bartłomiej Sienkiewicz

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Sztuka 2024. Czas zmian wystaw i zmian personalnych w muzeach i galeriach
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kultura
Będzie 100 mln zł dla Muzeum Powstania Warszawskiego
Kultura
Gonggi lub hacele. Na czym polega gra w kości z 2. sezonu „Squid Game”?
Kultura
Jak być nowoczesnym, czyli sztuka, architektura i design XX/XXI wieku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kultura
Antyizraelska wystawa w Berlinie kontra niemiecka racja stanu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay