MICAS - pierwsze Muzeum Sztuki Współczesnej na Malcie

Nowoczesne muzeum zainauguruje działalność w ostatni weekend października.

Publikacja: 14.10.2024 13:25

MICAS łączy nowoczesność z tradycją

MICAS łączy nowoczesność z tradycją

Foto: Materiały prasowe

Malta International Contemporary Art Space - MICAS ma niezwykłą lokalizację. Muzeum usytuowano w odrestaurowanej XVII-wiecznej fortecy Ospizio, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z twierdzy roztacza się panoramiczny widok na stolicę Malty - Valettę.

Otaczające ją fortyfikacje wzmacniały kiedyś linie obrony. W XVIII wieku budynek prochowni przekształcono w hospicjum, stąd obecna nazwa fortecy. Podczas II wojny kompleks doznał znacznych uszkodzeń na skutek bombardowań lotniczych. Od lat 60. XX wieku pełnił różne funkcje; mieścił się w nim magazyn spółki komunalnej, szkoła zawodowa, biuro imigracyjne.

Stalowy dach MICAS i galerie jak tarasy

MICAS będzie pierwszą instytucją na Malcie w pełni poświęconą sztuce współczesnej. Warto dodać, że sygnałem wzrostu zainteresowania sztuką współczesną w tym kraju była już w marcu pierwsza międzynarodowa edycja maltabiennale.art; przeglądu artystycznej sceny, w którym uczestniczyło 80 artystów z 23 krajów, w tym z Polski, o czym pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” .

Projekt MICAS jest dziełem architektów ze studia IPO z Florencji. Wyróżnia go stalowy dach, ikoniczny znak połączenia nowoczesności i tradycji, zawieszony nad wałami obronnymi i istniejącą linią zabudowy fortyfikacji. Ta modułowa konstrukcja z belek stalowych i szkła filtruje naturalne światło i zapewnia naturalną wentylację galerii. Wyposażona jest także w system oświetlenia LED. I płynnie przechodzi w podobna konstrukcję fasady.

Panorama na Valettę, roztaczajaca się z Muzeum Sztuki Współczesnej MICAS

Panorama na Valettę, roztaczajaca się z Muzeum Sztuki Współczesnej MICAS

Foto: Materiały prasowe

Jeden z najbardziej ambitnych projektów Malty w dziedzinie sztuki i kultury jest obiektem o nietypowej architekturze. Wewnątrz cztery poziomy galerii wyglądają jak tarasy między bastionami pod wspólnym dachem, łączące jego historyczne elementy: San Salvatore Counterguard, skośny łuk Barbary i bastion La Vitoria. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 8,4 tys. m kw.2, z czego niespełna 20 proc. powierzchni stanowi zamknięta przestrzeń galeryjna. Na pozostałe elementy składają się tereny krajobrazowe, ogród rzeźb, sklep i kawiarnia

Instalacje ożywią surowość murów twierdzy

MICAS jest projektem infrastrukturalnego dziedzictwa rządu Malty dla kultury i sztuki, częściowo finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych 2014-2020. Ambitny projekt przywraca do życia przestrzeń historycznej twierdzy

Inaugurację uświetni wystawa znanej portugalskiej artystki Joany Vasconcelos, Jej barwne instalacje na czterech kondygnacjach ożywią surowość murów i dodadzą wnętrzu energii. Jej eksponowane trzy główne prace „Drzewo Życia”, „Ogród Eden”, „Walkiria Mumbet” skupiają się ludzkiej egzystencji.

MICAS jest pierwszym Muzeum Sztuki Współczesnej na Malcie

MICAS jest pierwszym Muzeum Sztuki Współczesnej na Malcie

Foto: Materiały prasowe

MICAS zamierza organizować trzy wystawy rocznie. W tym celu powołano Komitet Międzynarodowy, którego skład wchodzą: Waqas Wajahat (doświadczony amerykański kolekcjoner i kurator), Tomothy Rub (m.in. były dyrektor zarządzający Philadelphia Museum of Art), Phyllis Muscat oraz Edith Devaney - dyrektorka artystyczna nowego muzeum. Devaney jest doświadczoną kuratorką, która przez 20 lat była związana z londyńską Royal Academy of Arts i przez 2 lata zarządzała Fundacją Davida Hockneya.

Maltańskie muzeum ma w planach do 2026 roku m.in. wystawę afroamerykańskiego artysty Reggie Burrowsa Hodgesa, pokaz Miltona Avery'ego, wybitnego amerykańskiego kolorysty XX wieku oraz wystawy artystów z Malty. MICAS będzie otwarty na różnorodne nurty sztuki współczesnej.

Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska