Aktualizacja: 21.11.2024 23:20 Publikacja: 09.10.2024 04:23
Muzeum Sztuki Nowoczesnej inauguruje działalność 25 października
Foto: PAP/Albert Zawada
W programie otwarcia, zaprezentowanym na konferencji prasowej MSN, dominują wydarzenia performatywne. Rozpocznie je symboliczna performatywna parada „Delegacja Śliskich Spraw”, która wyruszy 25 października o godz. 19 spod pierwszej siedziby MSN na ul. Pańskiej 3. I dotrze do nowej siedziby przy ul. Marszałkowskiej. Za kształt performansu odpowiadają Bambi van Balen i Nat Skoczylas z kolektywu Tools for Action. Oficjalna część inauguracji rozpocznie się 25 października o godz. 20.
Sporo wydarzeń i prac zaproszeni artyści przygotowują specjalnie dla MSN. Dziełem Agnieszki Polskiej jest multimedialne wideo, zatytułowane „Przepowiednia”, łączące animacje z tekstem, inspirowane cybernetyką i science fiction. Praca będzie się składać z krótkich wypowiedzi, „wróżb” dotyczących przyszłości. Będzie wyświetlana na białej fasadzie budynku, jak na ekranie, a także na wielkoformatowych ekranach w przejściu podziemnym stacji Metro Świętokrzyska.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Dziś w warszawskiej Zachęcie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji, wręczyła nominacje zespołowi, który zwyciężył w konkursie na projekt przyszłorocznej wystawy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
W pierwszy weekend działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej jego nową siedzibę przy Marszałkowskiej 103 w Warszawie odwiedziło 50 000 osób.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej znalazło się w centrum krytyki polityków prawicy. Czy wiedzą, że wyszydzają instytucję, za której kształt odpowiadali w latach 2015–2023? Czy może chodzi tylko o to, że MSN otwarto w stolicy, którą rządzi Rafał Trzaskowski, konkurent PiS w wyborach prezydenckich?
- Guggenheim to nie jest. To pudło – tak ocenił Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) białą, prostokątną bryłę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które otwarte zostało dla zwiedzających w sobotę.
W piątek na otwarcie MSN publiczność stawiła się tłumnie. Dźwiękowy zegar artystycznej instalacji odliczył ostatnie sekundy i punktualnie o godz. 20:00 gości przywitali: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie jednym z najważniejszych elementów Nowego Centrum Warszawy, miejscem absolutnie wyjątkowym, otwartym dla wszystkich.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
W Teatrze Capitol, odbyły się dwa pokazy premierowe hitowej komedii w reżyserii Wojciecha Adamczyka - „Boeing Boeing”. Druga uroczysta premiera połączona była z jubileuszem 30-lecia pracy artystycznej Mikołaja Krawczyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas