W sobotę 24 lutego towarzyszy jej kuratorskie oprowadzanie (o godz. 12, wstęp wolny) oraz tematyczne spotkania podczas pierwszej w tym roku edycji Desa Design Days.
Większość wystawionych przedmiotów pochodzi z lat 1950 – 1970, jak również z okresu międzywojennego. Zobaczyć można lubiane przez kolekcjonerów figurki porcelanowe z zakładów porcelany w Ćmielowie, Wałbrzychu, Chodzieży, Katowicach-Bogucicach oraz z zakładu fajansu we Włocławku. Naczynia i meble m.in. z ze Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD, tkaniny z „Cepelii”.
Czytaj więcej
Panoramiczny przegląd sztuki kilkudziesięciu polskich artystów tworzących w latach 80. XX wieku, zwanych także nowymi dzikimi, jest ich największą zbiorową prezentacją.
A także historyczne już neony, jak np. „SAM” z lat 70. , pochodzący z jednego z popularnych od lat 60. Supersamów, czyli sklepów „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Szczecinie. To właściwie część napisu, który w całości brzmiał „SAM Spożywczy”
– Choć historycznie neony stanowiły raczej elementy identyfikacji zewnętrznej, w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania nimi w kontekście dekoracji wnętrz, zwłaszcza tych o industrialnym charakterze. Współcześni architekci chętnie umieszczają neony w swoich projektach, jednak oryginalne reklamy świetlne z poprzednich dekad to duża rzadkość na rynku. W Desa Unicum już po raz kolejny prezentujemy neony z historią, które swego czasu rozświetlały ulice polskich miast. Oprócz neonu „SAM” na wystawie znajdzie się także świetlny napis „DAMA/ADAM” z lat 70. – mówi kuratorka Weronika Roś.