Aktualizacja: 14.02.2016 19:23 Publikacja: 14.02.2016 17:34
4 zdjęcia
ZobaczFoto: Motema Music/press
Pięćdziesiąta ósma noc Grammy w Los Angeles już 15 lutego, a jedną z gwiazd będzie urodzony w Indonezji pianista Joey Alexander, który wystąpi w Microsoft Theatre.
Sensacją nie jest wcale to, że nominowano indonezyjskiego pianistę, choć zdarzyło się to pierwszy raz, ale fakt, że Joey Alexander ma dopiero... 12 lat. Jego debiutancki album „My Favorite Things" wydała w ubiegłym roku wytwórnia Motema Music z Harlemu. Teraz otrzymał nominacje w kategoriach: najlepszy album jazzowy i najlepsza improwizowana solówka. Wyróżniono jego popis w temacie Johna Coltrane'a „Giant Steps".
Wielu kojarzy nazwisko Janusza A. Zajdla, słyszało o nagrodzie jego imienia, ale już mniej osób jego książki czytało. A szkoda, bo naprawdę warto, o czym w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” przekonuje Marek Oramus – pisarz, publicysta i znawca fantastyki socjologicznej.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W działki przy PGE Narodowym, gdzie miała stanąć arena widowiskowa, minister kultury Piotr Gliński wyposażył Muzeum Nauki i Techniki – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, komentując zmiany w stołecznych teatrach, dyrekcję Moniki Strzępki, MSN i plac Centralny.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
W niemieckim Chemnitz ceremonia otwarcia ESK odbyła się w ostatni weekend, a wspólna inauguracja dwóch transgranicznych miast w Słowenii i Włoszech odbędzie się 8 lutego.
Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.
Polscy artyści nie ograniczają się już do klubów i większych sal – koncertują w halach i na stadionach. Tak będzie również w 2025 r.
Po ciężkiej chorobie odszedł Wojciech Trzciński. Jego piosenki śpiewali Zbigniew Wodecki, Halina Frąckowiak, Anna Jantar czy Urszula Sipińska. Zdjęty przez cenzurę musical „Kolęda nocka” zyskał miano polskiego „Hair”.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
Słynny projekt Trent’a Reznor’a – Nine Inch Nails - w ramach trasy koncertowej Peel It Back Tour 2025 dołączył do line-upu Open'er Festivalu 2025.
Marianne Faithfull zaczynała jako eteryczna blondynka o anielskim głosie, a skończyła jako jedna z najciekawszych rockowych artystek XX i XXI wieku. Była kobietą, której życie stało się synonimem upadku i odrodzenia, a jej twórczość – głosem, który nigdy nie pozwolił o niej zapomnieć.
Każdy ma swój raj utracony. Dla mnie to były lata 90., dla wielu dekada ohydy. To hipokryzja czy normalna sprawa?
Inaczej niż wiele biografii muzycznych z ostatnich lat „Better Man: Niesamowity Robbie Williams” ma na siebie pomysł.
Muzyczny świat żegna Marianne Faithfull, legendę muzyki pop, która zaczynała karierę w początkach prosperity The Rolling Stones, potem żyła w squatach i walczyła z nałogami, by rozpocząć drugie życie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas