Niezwykły projekt muzeum Bolka i Lolka

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które ma powstać w 2020 roku zaprojektowała pracownia Nizio Design International. Będzie to połączenie muzeum i parku rozrywki, podobnego do tych, jakie można spotkać w zagranicznych studiach filmowych.

Aktualizacja: 26.01.2017 06:21 Publikacja: 25.01.2017 22:26

Foto: materiały prasowe

Centrum będzie bazować na bogatym dorobku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej działającego od 1947 roku. Studio w ciągu 70 lat zrealizowało ponad tysiąc filmów, m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

Ze Studiem współpracowało wielu znanych twórców, m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki , Jerzy Wasowski, Andrzej Czeczot, Jerzy Flisak, Adam Kilian, Janusz Stanny.

Nowoczesne techniki multimedialne zastosowane w projekcie, który zwyciężył w konkursie SARP-u,  sprawią, że w Bielsku Białej powstanie niezwykle centrum, umożliwiające edukacje poprzez zabawę. Atrakcyjne dla dzieci  i dorosłych.

- Projekt był wyzwaniem – zarówno pod względem architektury, jak i założeń urbanistycznych oraz ogromu merytorycznego materiału i muzealnych zbiorów, dla których należało wypracować spójną, atrakcyjną formułę prezentacji w przestrzeniach samego muzeum, jak i wokół niego – mówi Mirosław Nizio, główny projektant zespołu.

W pracach zespołu uczestniczyli także Bartłomiej Terlikowski, Zbigniew Koc, Daniel Jurkiewicz i Łukasz Boniewski.

Warszawska pracownia Nizio Design Internartional to jedna z dobrze znanych i cenionych pracowni architektonicznych w Polsce. To oni są twórcami interaktywnej wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Muzeum Powstania Warszawskiego. Są także autorami m.in. rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu na cele kulturalno-dydaktyczne.

W Bielsku-Białej ich zadanie polegało na połączeniu historycznych i nowych budynków. Mieli również przygotować atrakcyjny scenariusz przyszłej ekspozycji.

Jury konkursu SARP szczególnie doceniło, że zaprojektowane  Centrum w przyszłości może zostać rozbudowane o kolejne moduły. Zwycięski projekt ma być zrealizowany w 2020 roku. Jak będzie wyglądać, można zobaczyć na prezentowanych wizualizacjach.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Noblistka z Korei śni o zimowej podróży do Zakopanego
Kultura
Wystawa o hołdzie pruskim na zamku w Malborku. Co warto na niej zobaczyć?
Kultura
Koji Kamoji w Japonii
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Zaczęło się od „Thorgala”. Twórczość Marcina Mortki
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Oscary 2025 podsumowanie – triumfy i kontrowersje