Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków jest instytucją kultury powołaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Publikacja: 08.09.2008 16:15

Jednym z celów KOBiDZ jest popularyzacja idei ochrony zabytków oraz ich promocja. Ośrodek prowadzi szeroko pojętą edukację społeczną, jak również szkolenia osób oraz instytucji zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego z zakresu badań, ochrony, konserwacji i zarządzania zabytkami. Pełni funkcję głównego zaplecza merytorycznego służb konserwatorskich oraz koordynuje działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wypracowuje podstawy doktryny konserwatorskiej, opracowuje i wdraża jednolity system ochrony i dokumentacji dziedzictwa kulturowego oraz standardy metodologiczne w zakresie badań, dokumentacji i konserwacji zabytków. Monitoruje stan zachowania dziedzictwa kulturowego oraz ocenia zagrożenia zabytków. Nadzoruje sporządzanie raportów okresowych dotyczących polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które są zobowiązaniem Polski, wynikającym z ratyfikowania w 1976 r. Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Koordynuje realizację procedury składania wniosków o uznanie przez Prezydenta RP miejsc i obiektów za Pomniki Historii. Swoje cele instytucja realizuje zarówno w siedzibie w Warszawie, jak i w swoich oddziałach w miastach wojewódzkich – Regionalnych Ośrodkach Badań i Dokumentacji Zabytków. Ośrodek współpracuje z administracją państwową, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi, krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami kultury, ośrodkami naukowymi, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz właścicielami i użytkownikami obiektów zabytkowych.

Ważnym obszarem działań KOBiDZ jest udział w organizacji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, jak też popularyzacja tego ogólnoeuropejskiego wydarzenia na forum ogólnopolskim. W trosce o edukację kulturalną najmłodszych organizowane są, m.in. właśnie w ramach EDD, konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące dziedzictwa kulturowego.Pracownicy KOBiDZ przygotowują dokumentacje i wytyczne konserwatorskie dla najcenniejszych zagrożonych zabytków oraz ekspertyzy i opinie dotyczące ochrony obiektów zabytkowych dla generalnego konserwatora zabytków i wojewódzkich konserwatorów zabytków. Ośrodek od lat prowadzi Krajową Ewidencję Zabytków, tworzy cyfrowe zasoby informacji o materialnym dziedzictwie kulturowym oraz opracowuje nowe techniki naukowej dokumentacji i badania zabytków. Eksperci ośrodka wspomagają służby konserwatorskie w nadzorze nad prawidłowym przebiegiem archeologicznych badań ratowniczych. Rozwijana jest również współpraca ze służbami mundurowymi dotycząca zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom.KOBiDZ prowadzi też działalność wydawniczą – jego nakładem ukazują się kwartalnik „Ochrona Zabytków” i rocznik „Muzealnictwo”. Udostępnia także wszystkim swoje specjalistyczne zbiory biblioteczne – największe tego typu w Warszawie. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych jest archiwum dokumentacji konserwatorskich oraz archiwum fotograficzne.

? Adres siedziby do korespondencji:

00-464 Warszawa

ul. Szwoleżerów 9

tel. 022 629 37 91,

0 22 628 48 41,

faks 0 22 622 65 95

e-mail: info@kobidz.pl

? Dział Edukacji i Promocji oraz Dział Strategii Ochrony Zabytków

00-924 Warszawa,

ul. Kopernika 36/40

centrala: 022 826 02 39

sekretariat: tel./faks 022 826 93 52

? Biblioteka Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków

00-099 Warszawa, ul. Canaletta 4 tel. 022 627 62 40

faks 022 827 68 13

Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze