Polacy często słyszą o amerykańskim „Billboardzie”, który jest najpopularniejszą i najbardziej znaczącą na świecie listą przebojów, wyznacznikiem i papierkiem lakmusowym globalnych trendów w muzyce pop. Z programów telewizyjnych, na przykład z „Teleekspresu”, często dowiadujemy się o hitach z Wielkiej Brytanii czy Francji.
Fakt, że Polska ma własne notowanie najpopularniejszych albumów oparte na wynikach sprzedaży, często umyka naszej uwadze. Tymczasem Olis, czyli Oficjalna Lista Sprzedaży, obchodzi właśnie dziesięciolecie. Przygotowuje ją Pentor na podstawie danych z 233 punktów sprzedaży.
[srodtytul] Kto pamięta Golców? [/srodtytul]
Kiedy ruszyła 23 października 2000 r., komentowaliśmy na bieżąco każde notowanie. Potem zauważaliśmy już tylko najważniejsze wydarzenia. Przeglądając dziś podsumowanie 500 notowań, możemy sobie przypomnieć, jakie mieliśmy gusty, bo przecież często bywa tak, że nie pamiętamy siebie sprzed lat.
Może właśnie dlatego dla wielu będzie zaskoczeniem, że w zwycięskiej piątce pierwszego notowania znaleźli się Golec uOrkiestra, Anna Maria Jopek, Brathanki i Arka Noego: królowała muzyka etniczna oraz brzmienia akustyczne.