Wschód żyje kulturą

21 czerwca stratuje w Rzeszowie festiwal Wschód Kultury- Europejski Stadion Kultury. Trzy dni wypełni 40 wydarzeń: koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, spotkania.

Aktualizacja: 20.06.2019 17:36 Publikacja: 20.06.2019 17:32

Wschód żyje kulturą

Foto: Materiały Prasowe

Rzeszów rozpoczyna dziewiątą edycję festiwalu integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Kolejnym etapem Wschodu Kultury będą „Inne Brzmienia” w Lublinie (27 czerwca), a pod koniec wakacji festiwal „Inny wymiar” w Białymstoku ( 29 sierpień).

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie otworzy piątkowy koncert na Stadionie Miejskim, w którym wystąpią polskie i zagraniczne gwiazdy. Poprowadzi go znana wokalistka Bovska. Dziewczyny z zespołu Tulia zaśpiewają białymi głosami nowoczesną muzykę folkową. Na scenie pojawią się również muzyczne kolektywy wykonujące swoje utwory w unikalnych aranżacjach: Grzegorż Hyży i Navi Band (Białoruś), Natalia Kukulska i Shuma (Białoruś), The Dumplings i Luna (Ukraina) oraz O.S.T.R i Vali Boghean.

Muzyczny program festiwalu jest niezwykle bogaty. Wątkiem przewodnim Art Celebration – autorskiego projektu rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza – będzie migracja ludzi i powiązana z nią muzyka i sztuka. Wystąpią dwie legendy polskiego jazzu: Michał Urbaniak i Wojciech Karolak, którzy przez wiele lat grali razem na emigracji.

Kuba Stankiewicz Trio zagra natomiast kompozycje Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji. Kuba Stankiewicz to  pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie. Tworzy trio z Wojciechem Pulcyną (kontrabas) i Sebastianem Frankiewiczem (perkusja).

Zespół AC Band, założony przez twórców związanych z Podkarpaciem, zaprezentuje z kolei premierowe aranżacje utworów Zbigniewa Seiferta, Krzysztofa Komedy, Michała Urbaniaka. Przedstawi też nowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencją z Leopoldem Tyrmandem.

Na koncercie muzyki elektronicznej „Electro East” wystąpią Cape Cod (Maksym Sikalenko) i Alina Pash z Ukrainy. Cape Cod to jeden z najbardziej znanych muzyków Ukrainy z sukcesem współpracujący z zachodnimi twórcami. Jego album „Echoes” znalazł się na liście najlepszych ukraińskich nagrań roku 2018.

Podczas festiwalu nie zabraknie również tańca. Grupa Art Color Ballet przedstawi spektakl „Hulanki” - autorski projekt Agnieszki Glińskiej (choreografki i artystki sztuk wizualnych), inspirowany folklorem polskim i pogranicza. Natomiast w zawodach „Bitwa o Wschód” uczestniczyć będą przedstawiciele Polski, Ukrainy, Słowacji i Białorusi. W tym turnieju street dance bitwy taneczne solistów odbywać się będą w kategoriach: hip hop i popping.

W teatralnym programie dorośli widzowie obejrzą „Hamleta”Szekspira w oryginalnej interpretację sztuki The Telavi Theatre z Tibilisi, najstarszego teatru w Gruzji i na  Kaukazie. Dla dzieci będzie „Calineczka” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Huberta Pyrgiesa wykonywaną na żywo przez wokalistów i beatboxerów.

Nie zabraknie też projektów interdyscyplinarnych i wystaw. W piwnicach rzeszowskiego Teatru Maska będzie prezentowana instalacja połączona z performansem, zatytułowana „Hotel Meduza”. Przedstawia hotel na dnie oceanu. Scenografię opracowała Ewelina Czaplicka-Raducha, a muzykę wykonywaną na żywo Kristian Tangvik.

Odbędzie się też ogólnopolska premiera wystawy fotografii „Tadeusz Rolke - Jutro będzie lepiej. Lwów 1989 – 1991”. Wybitny fotograf prezentuje zdjęcia obraz Lwowa czasu przejściowego – między sowiecką codziennością i nadzieją na lepszą przyszłość. Uczestnicy festiwalu będą mieli zarazem wyjątkową okazję wziąć udział w warsztatach fotograficznych pod artystyczną opieką Tadeusza Rolkego.

Z licznych wystaw polecamy „Portale” Grupy Twórczej ArtLander, specjalizującej się w instalacjach, przekształcających fragmenty podkarpackiego pejzażu. A z niecodziennych wydarzeń – obserwacje procesu tworzenia typomuralu przez białoruskiego artystę IvanaX, zatytułowanego „Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni”.

Festiwal Wschód Kultury jest organizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok

Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Najzdolniejsza młodzież Hollywood – Chalamet, Zendaya, Mescal, Sweeney i inni
Kultura
Radziejowice czasów Sobieskiego, Krasińskich i Waldorffa w wystawie Magdaleny Piekorz
Kultura
Muzeum Gazowni Warszawskiej to nie tylko wystawa
Kultura
W bieżącym roku akademickim 575 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach Programu Stypendiów Pomostowych; w tym 367 osób dostało dofinansowanie na I rok studiów.
Kultura
Miliony za wykup depozytu z rąk spadkobierców ordynata Zamoyskiego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10