19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 03.08.2018 10:28 Publikacja: 03.08.2018 07:18
Barbara Piwnik
Foto: tv.rp.pl
Sąd Najwyższy w czwartek zawiesił obowiązywanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym (dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku) i skierował pytanie w ich sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Michał Laskowski, rzecznik SN, wyjaśniał, że SN do TSUE dotyczą "14 sędziów przeniesionych ustawą w stan spoczynku" (wśród nich znajduje się m.in. I prezes SN Małgorzata Gersdorf). Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE w ramach tzw. pytań prejudycjalnych. Kancelaria Prezydenta wydała już oświadczenie, w którym ocenia działania SN jako "bezskuteczne".
W pierwszym w tym roku odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem europejskiego kolektywu analitycznego Res Futura. Nie tylko o kampanii prezydenckiej, ale też o jej kontekście i nastrojach społecznych w Polsce na przełomie 2024 i 2025 roku.
Pokoju wokół naszych granic, za którym tak tęsknimy; więcej zrozumienia dla innych, czego tak potrzebujemy...
Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.
„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem”. Pokoju potrzeba dziś światu. Pokoju potrzeba nam, Polakom, bo podzieleni jesteśmy różnorakimi konfliktami w rodzinach, w polityce.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Do Sądu Najwyższego trafia coraz więcej źle napisanych kasacji, także tych zdumiewająco słabych. Najwyższej 20 proc. z nich jest uwzględnianych. Nieraz zastanawiam się, jak można napisać tak złą kasację – mówi sędzia Michał Laskowski, były prezes Izby Karnej SN.
Sąd Najwyższy jest w stanie głębokiej dysfunkcji i nie wypełnia swojej roli. Rozmowy sędziów na ten temat już nic nie dadzą. Dziś ten problem mogą rozwiązać tylko politycy, zmianą ustawy – mówi sędzia Michał Laskowski, były prezes Izby Karnej SN.
Sytuacja w SN jest nienormalna i nie czujemy się w niej najlepiej – mówi Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes Izby Karnej SN.
Prokurator Ewa Wrzosek złożyła na ręce prokuratora generalnego Adama Bodnara rezygnację z funkcji prokuratora. Nie wiadomo jeszcze, czy rezygnacja została przyjęta. Sędzia w stanie spoczynku Barbara Piwnik uważa, że decyzja może mieć związek z immunitetem prokuratorki.
Nie wiadomo czy te taśmy ujawniane są prawdziwe - tak Mateusz Morawiecki, były premier, odpowiadał na pytania o aferę Funduszu Sprawiedliwości i ujawniane od kilku dni taśmy z zapisami rozmów byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Sędzia Tomasz Szmydt minął się z powołaniem. Nie powinien w ogóle zostać sędzią i trwać w służbie - mówi sędzia Michał Laskowski, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.
We mnie jest i cierpliwość, i nadzieja. Uważam, że zmiany idą w dobrym kierunku. Nie da się tego zrobić dużo szybciej - mówi "Rz" sędzia Michał Laskowski, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Rewolucyjne zmiany nie przywrócą normalności w sądownictwie. Mogą dać tylko chwilową przewagę jednej czy drugiej opcji ze stratą dla obywateli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas