Kryzys na Białorusi: Nowe wyzwanie dla Morawieckiego

Działania rządu w sprawie Białorusi są bardzo istotne wewnętrznie. Nie są wykluczone szersze konsultacje polityczne w Polsce.

Aktualizacja: 19.08.2020 09:00 Publikacja: 18.08.2020 18:47

Kryzys na Białorusi: Nowe wyzwanie dla Morawieckiego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Gdy w ubiegłym tygodniu były premier Donald Tusk wzywał na Twitterze do zwołania Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi, musiał doskonale zdawać sobie sprawę, że będzie to trudne. Sierpień to tradycyjnie czas brukselskich wakacji. Ale Kancelaria Premiera bardzo uważnie odnotowuje, co w ostatnich dniach o możliwościach zwołania takiego szczytu pisała tamtejsza prasa. – Powszechna opinia była taka, że to w praktyce niemożliwe. Stało się jednak inaczej – mówi nam dobrze poinformowany rozmówca. I podkreśla, że to premier Mateusz Morawiecki doprowadził do zwołania szczytu, m.in. poprzez intensywne rozmowy z ważnymi postaciami w UE. Na liście osób, z którymi kontaktował się w tej sprawie, są m.in. kanclerz Angela Merkel, szef RE Charles Michel, szef KE Ursula von der Leyen, liderzy grupy V4 i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Jakich argumentów używał premier? Z naszych relacji wynika, że przekonywał, iż bezczynność UE prowadzi tylko do powstania próżni, którą wykorzystają w sprawie Białorusi inni. Pomocne miało być też to, że kwestia Białorusi zjednoczyła opozycję i rząd. Zarówno Sejm, jak i Senat były w tej kwestii jednogłośne. – Udało się doprowadzić do sytuacji, w której to Polska stała się jednym z liderów ważnej międzynarodowej sprawy – przekonuje nas rozmówca.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy
Kraj
Rosjanie zostają w Krakowie. PKP przedłużą umowę na najem budynku konsulatu