Aktualizacja: 30.10.2020 06:25 Publikacja: 29.10.2020 21:31
Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński
Prezydent w środę i czwartek ogłosił stanowisko, że kobiety nie mogą być zmuszone do „heroicznych decyzji”. O dokonanie takich zmian legislacyjnych zaapelowało Porozumienie Jarosława Gowina. Politycy tej partii zapowiadali inicjatywę legislacyjną po szerokich konsultacjach w tej sprawie m.in. z ekspertami. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” z okolic Pałacu Prezydenckiego, ostatecznie inicjatywa legislacyjna może wyjść właśnie od prezydenta. W środę wieczorem prezydent zapowiedział zresztą gotowość do zaangażowania m.in. ekspertów z Narodowej Rady Rozwoju.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET, pierwsze miejsce w nowym sondażu partyjnym – z wynikiem 32 proc. – zajmuje Koalicja Obywatelska. Na miejscu drugim znalazło się zaś Prawo i Sprawiedliwość, które liczyć może na 29 proc. głosów.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Kampania prezydencka nabiera tempa, a kandydaci i kandydatki coraz intensywniej zabiegają o głosy wyborców. W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Anną Górską, szefową sztabu Magdaleny Biejat. Jakie są kluczowe założenia kampanii kandydatki Nowej Lewicy?
W USA mieszka nielegalnie nawet 30 tys. Polaków – szacuje MSZ. Rodacy w kraju są podzieleni, czy powinni być deportowani.
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
Rozliczenie z przeszłością jest - zdaniem ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - warunkiem niezbędnym do rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej o Ukrainę.
Prezydent Andrzej Duda nie będzie wspierał w kampanii prezydenckiej kandydata PiS ani innych pretendentów do najważniejszego urzędu w państwie. Prezes IPN Karol Nawrocki ma nie być dopuszczony również do Donalda Trumpa, jeśli ten przyjedzie do Polski na zaproszenie głowy państwa – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Jeśli pan premier doszedł do wniosku, że ten rząd powinien być mniejszy, to pozostaje nam się z tego cieszyć – ocenił prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Władze Izraela nie wypłacą odszkodowania za śmierć polskiego wolontariusza Damiana Sobola, który zginął w Strefie Gazy.
Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian personalnych w Kancelarii Prezydenta. Powołany został m.in. nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Odchodzący szef BBN Jacek Siewiera otrzymał wysokie odznaczenie państwowe.
Dlaczego Jacek Siewiera odchodzi z Biura Bezpieczeństwa Narodowego? Czy to decyzja polityczna, czy kwestia osobistych ambicji? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z byłym już szefem BBN, który opowiada o kulisach swojej rezygnacji, relacjach z prezydentem Andrzejem Dudą oraz o przyszłości Polski w kontekście bezpieczeństwa narodowego.
Nową rzecznik Andrzeja Dudy zostanie Diana Głownia, blisko współpracująca wcześniej z Marcinem Przydaczem, skonfliktowanym z Marcinem Mastelerakiem, szefem gabinetu prezydenta. W Pałacu Prezydenckim konflikty mają być teraz wyciszane. „Rzeczpospolita” poznała kulisy zmiany.
- Myślę, że spokojnie do tego spotkania dojdzie - powiedział Marcin Mastalerek, odnosząc się w Radiu Plus do rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szef gabinetu prezydenta zarzucił premierowi Donaldowi Tuskowi, że ten „ryzykował bezpieczeństwem Polski”, gdy wyrażał krytyczne uwagi po adresem Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas