Skarżyński: rodakom na Wschodzie należy się zadośćuczynienie

Nie można traktować osób pochodzenia polskiego jako cudzoziemców – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Fundacji Solidarność-Wschód Czesław Skarżyński.

Publikacja: 25.12.2015 09:00

Czesław Skarżyński, Prezes Zarządu Fundacji Solidarność – Wschód, ekonomista, przedsiębiorca.

Foto: Archiwum własne

Rzeczpospolita: Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka dzięki czemu osoby polskiego pochodzenia po roku nieprzerwanego pobytu w Polsce będą mogli uzyskać obywatelstwo. Mają otrzymać także wsparcie finansowe. Czy jest Pan usatysfakcjonowany tymi zmianami?

Czesław Skarżyński: Jestem usatysfakcjonowany tym, że coś ruszyło. Jest to zdecydowanie krok do przodu, który bardzo popieramy. Czuje jednak pewien dyskomfort, ponieważ jest to wciąż rozwiązanie niepełne i nie rozwiązuje całości problemu. Od dwudziestu lat czekamy na rozwiązanie tego problemu i nigdy to nie dochodziło do skutku. Zobaczymy co będzie tym razem, ważne by jak najszybciej ustawa została uchwalona. W tym zakresie obowiązuje ustawa o Karcie Polaka, ustawa o repatriacji oraz ustawa o obywatelstwie polskim. Są pomiędzy nimi niespójności w wielu kwestiach. Przede wszystkim ustawa o Karcie Polaka nie obejmuje wszystkich osób pochodzenia polskiego na Wschodzie. Z kolei ustawa o repatriacji jest martwą ustawą, ponieważ obowiązek zapewnienia wsparcia socjalnego dla repatriantów wciąż leży na gminach, a nie na budżecie państwa. Problemem jest również to, że ustawodawca do dziś nie sprecyzował wyraźnie, kim jest osoba pochodzenia polskiego. Nie może być tak, by osoba polskiego pochodzenia była traktowana tak samo jak każdy inny cudzoziemiec w drodze nadania obywatelstwa. Tu chodzi o odzyskanie obywatelstwa przez ludzi, którzy znaleźli się po za granicami kraju nie z własnej woli.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Poznaliśmy laureatów konkursu Dobry Wzór 2024