Senat odrzucił sprawozdania KRRiT i RMN. Senatorowie PiS podzieleni

Senat odrzucił sprawozdania z działalności w 2020 roku Rady Mediów Narodowych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - głównie dzięki senatorom opozycji, ale w obu głosowaniach nie wzięło udziału ponad 20 senatorów PiS.

Aktualizacja: 23.07.2021 19:59 Publikacja: 23.07.2021 19:28

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz

Foto: PAP/Radek Pietruszka

qm

Senatorowie odrzucili Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 roku wraz z Informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2020 roku oraz Informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r.

Odrzucenie obu dokumentów zaproponowała Komisja Kultury i Środków Przekazu. Dyskusję w Senacie zdominowały natomiast kwestie związane z odnowieniem koncesji dla TVN 24. Senator Bogdan Zdrojewski przekonywał, że problemy z koncesją dla TVN 24 to karygodna ingerencja w działalność prywatnych mediów. Jego zdaniem odwlekanie decyzji o przyznaniu koncesji motywowane jest politycznie, ponieważ rządowi PiS „nie podoba się, że w TVN24 zadaje się niewygodne pytania zarówno rządzącym, jak i opozycji, w przeciwieństwie do telewizji nazywanej niesłusznie publiczną”.

Podobnego zdania był wicemarszałek Bogdan Borusewicz. Jego zdaniem działalność TVP stanowi element rządowej propagandy, a stacje Jacka Kurskiego atakują wszystkich, którzy nie podobają się władzy. Senator Alicja Chybicka pytała natomiast, dlaczego przez 17 miesięcy nie chce się przedłużyć koncesji TVN24, która „pokazuje prawdziwy obraz Polski i prowadzi działalność charytatywną, pomagając ludziom”.

Z tymi opiniami polemizował senator Grzegorz Bierecki. Przypomniał m.in., że właściciel grupy TVN zmieniał się już trzykrotnie. Według niego TVN24 „śmieszy, tumani i przestrasza”, tymczasem nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji znajduje się „głęboko” na początku procesu legislacyjnego. W związku z tym apelował, „by nie wprowadzać ludzi w błąd i nie wyprowadzać ich na ulice”.

Senat odrzucił najpierw sprawozdanie KRRiT. Opowiedzieli się za tym nie tylko prawie wszyscy senatorowie opozycyjni (poza Kazimierzem Michałem Ujazdowskim z Koalicji Polskiej-PSL, który nie głosował, oraz niezależną Lidią Staroń, która wstrzymała się od głosu), ale także Józef Łyczak z PiS. Oprócz tego dwóch senatorów PiS - Stanisław Karczewski i Józef Zając - wstrzymało się od głosu, a aż 23 nie wzięło udziału w głosowaniu: Włodzimierz Bernacki, Grzegorz Bierecki, Przemysław Błaszczyk, Margareta Budner, Jerzy Chróścikowski, Dorota Czudowska, Wiktor Durlak, Stanisław Gogacz, Jan Hamerski, Maria Koc, Małgorzata Kopiczko, Waldemar Kraska, Robert Mamątow, Marek Martynowski, Bogusława Orzechowska, Stanisław Ożóg, Jarosław Rusiecki, Janina Sagatowska, Michał Seweryński, Krzysztof Słoń, Kazimierz Wiatr, Jacek Włosowicz i Alicja Zając.

Po chwili Senat odrzucił również informację o działalności Rady Mediów Narodowych. Ponownie tak jak opozycja głosował Józef Łyczak, a od głosu wstrzymał się tym razem Jan Maria Jackowski. Nie głosowało natomiast tym razem już 25 senatorów PiS - oprócz tych, co poprzednio, także Jacek Bogucki i Ryszard Majer.

Sejm oba sprawozdania skierował w piątek ponownie do Komisji Kultury, ze względu na zgłoszone poprawki. Jednak posłanka Agnieszka Soin zapewniała, że „klub parlamentarny PiS popiera stanowisko wyrażone przez Komisję Kultury i Środków Przekazu i pozytywnie ocenia działania podejmowane przez KRRiT, a także RMN (...) będzie głosował za przyjęciem sprawozdania Rady za ubiegły rok”.

Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko