Lądownik NASA blisko Marsa. Będzie badał jego wnętrze

Bezzałogowy lądownik NASA, Mars InSight, którego celem będzie badanie geofizyczne Marsa, w tym, w szczególności, sejsmologiczne badanie Czerwonej Planety, zbliża się do Marsa. Lądowanie zaplanowane jest na poniedziałek.

Aktualizacja: 25.11.2018 11:54 Publikacja: 25.11.2018 11:39

Lądownik NASA blisko Marsa. Będzie badał jego wnętrze

Foto: AFP

arb

Do lądowania ma dojść w poniedziałek, ok. 19 czasu polskiego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, InSight pojawi się na marsjańskim niebie zbliżając się do planety z prędkością 19310 km na godzinę. Gdy znajdzie się o ok. 100 km od powierzchni Marsa zwolni - a w momencie lądowania będzie poruszać się z prędkością 8 km na godzinę.

Po wylądowaniu lądownik wstrzyma aktywność na 16 minut, do momentu opadnięcia pyłu po lądowaniu, po czym zacznie swoją pracę.

NASA liczy na to, że lądownik wyśle na Ziemię zdjęcie swojego otoczenia znajdującego się blisko marsjańskiego równika. Lądownik wyląduje na obszarze nazwanym Elysium Planitia (to równina wulkaniczna).

Miejsce to znajduje się ok. 600 km od miejsca, w którym wylądował łazik Curiosity, ostatnie jak dotąd urządzenie, które dotarło z Ziemi na Marsa.

Misja InSight ma na celu dostarczenie informacji o tym, co znajduje się pod powierzchnią Marsa. Celem sondy będzie badanie przez 24 miesiące tego, w jaki sposób uformował się Mars, co pomoże też zdobyć nowe informacje na temat pochodzenia Ziemi i innych planet Układu Słonecznego.

Jak pisze Reuters ruchy tektoniczne na Ziemi sprawiły, że większość informacji na temat wczesnej historii naszej planety zostało "zatartych" - tymczasem Mars, jak uważają naukowcy, jest znacznie bardziej statyczny i w efekcie jest czymś w rodzaju "geologicznego wehikułu czasu dla naukowców".

InSight wyposażony jest w sejsmometr, który odnotowuje najdrobniejsze nawet wstrząsy spowodowane "trzęsieniami Marsa" lub uderzeniami meteorów.

Naukowcy spodziewają się odnotowania przez sondę nawet 100 trzęsień Marsa w czasie misji InSight. Zebrane w ich trakcie dane pomogą zdobyć informacje na temat gęstości i składu planety.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców