Wybuch supernowej wywołał wymieranie trwające 300 tys. lat?

Wybuch jednej lub większej liczby supernowych, który miał miejsce 65 lat świetlnych od Ziemi, mógł przyczynić się do masowego wymierania gatunków, do którego doszło na naszej planecie ok. 359 mln lat temu - twierdzą naukowcy.

Aktualizacja: 21.08.2020 14:29 Publikacja: 21.08.2020 14:04

Wybuch supernowej wywołał wymieranie trwające 300 tys. lat?

Foto: NASA

arb

359 mln lat temu nasza planeta doświadczyła znacznego, gwałtownego spadku bioróżnorodności - ostatnie ustalenia badaczy wskazują, że wymieranie gatunków mogło mieć miejsce w czasie radykalnego spadku ilości ozonu w atmosferze, być może w wyniku dużego wzrostu temperatury na Ziemi.

W najnowszej publikacji na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" czytamy, że zespół naukowców wskazuje na alternatywny powód spadku ozonu: eksplozję znajdującej się w pobliżu Ziemi supernowej, która była źródłem silnego promieniowania kosmicznego pod koniec okresu dewonu (419 do 359 mln lat temu).

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
Asteroida 2024 YR4 może trafić w Ziemię. Ale może też uderzyć w Księżyc
Kosmos
Teleskop uchwycił niezwykłe zjawisko. Czym jest pierścień Einsteina?
Kosmos
Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista
Kosmos
Potężny strumień radiowy z wczesnego wszechświata. Namierzono rekordowy obiekt
Kosmos
Uderzenie asteroidy drastycznie zmieni Ziemię. Naukowcy przeprowadzili symulację