OpenAI w Polsce. Namawia do złagodzenia unijnych reguł dla sztucznej inteligencji

„Wzywamy UE do zresetowania i ponownego przemyślenia podejścia do regulowania AI” – zaapelowało właśnie OpenAI do Brukseli. Chris Lehane, wiceprezes OpenAI, przyjechał z misją nad Wisłę. Polska to pierwszy kraj na jego liście.

Publikacja: 08.04.2025 21:02

OpenAI w Polsce. Namawia do złagodzenia unijnych reguł dla sztucznej inteligencji

Foto: Bloomberg

OpenAI ogłosił właśnie europejski plan gospodarczy dla sztucznej inteligencji, w którym wskazuje ścieżki, jakimi Unia Europejska powinna podążać, aby w pełni wykorzystać potencjał jaki daje sztuczna inteligencja. „EU Economic Blueprint” przedstawia kluczowe kierunki „odpowiedzialnego rozwoju” AI na Starym Kontynencie, podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę AI, w tym w moc obliczeniową, dane, energię oraz talenty. Co ważne, dokument stawia nacisk na konieczność uproszczenia unijnych regulacji – AI Act.

Polska pomoże wdrożyć plan OpenAI?

Firma kierowana przez Sama Altmana rozpoczęła właśnie europejskie tournée, a pierwszym krajem, który z tym raportem odwiedzi wysłannik OpenAI Chris Lehane, chief global affairs officer (odpowiada za politykę globalną spółki, a wcześniej pracował m.in. w Białym Domu), jest Polska. Spotka się tu z przedstawicielami rządu, ale też z IDEAS, rodzimego ośrodka badań nad AI, na którego czele stanął prof. Piotr Sankowski. Jak się dowiedzieliśmy OpenAI i IDEAS zawrą partnerstwo, które ma wspierać badania nad bezpieczeństwem AI i uczenia maszynowego oraz promować bezpieczne wdrażanie systemów sztucznej inteligencji. Co ważne, OpenAI zapewni również IDEAS dostęp do swoich platform technologicznych – w tym DeepResearch –w celu wsparcia najnowocześniejszych badań.

Czytaj więcej

H&M eksperymentuje z klonami modelek stworzonymi przez AI. Zagrożenie czy usprawnienie?

Chris Lehane na pierwszy cel wizyty w Europie wybrał nasz kraj nie przez przypadek. Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, polskie korzenie są silnie obecne w DNA OpenAI. – Wielu z tych, którzy pomagali zakładać firmę, pochodzi z Polski, mamy wielu czołowych badaczy z waszego kraju. Wkład polskich specjalistów jest ogromny i widzimy głębokie, naturalne powiązanie z Polską oparte na talencie – podkreśla. I dodaje, że Polska jest jednym z wiodących głosów na kontynencie, jeśli chodzi o kierunek rozwoju AI.

Lehane ujawnia, że Polska jest poza tym w ścisłej czołówce krajów korzystających z ChatGPT (w pierwszej piątce na Starym Kontynencie). Ale to nie wszystko. Polska objęła też prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przyjeżdżając zatem nad Wisłę ze swoim planem „EU Economic Blueprint” OpenAI może liczyć, że uda się przeforsować w Brukseli rozluźnienie regulacyjnych okowów dla AI.

Ostrzeżenie przed autokratycznymi rządami AI

„Wzywamy unijnych decydentów i regulatorów do zresetowania i ponownego przemyślenia ich obecnego podejścia do regulowania sztucznej inteligencji w celu przeglądu nagromadzonych przepisów, które były prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi nazwał hamulcem europejskiej konkurencyjności” – czytamy w „EU Economic Blueprint”.

Dokument wskazuje że, poza zapewnieniem chipów, danych i energii, rozwój sztucznej inteligencji wymaga talentów (tych akurat w Polsce nie brakuje) oraz odpowiednich przepisów. Wedle OpenAI unijne regulacje powinny być uproszczone, aby umożliwić postęp w tej dziedzinie, a nie go hamować. „W całej Unii Europejskiej nasze narzędzia napędzają postęp” – pisze OpenAI. I wylicza: przyspieszenie rozwoju ratujących życie metod leczenia, badań naukowych, poprawa edukacji, odblokowanie nowych form kreatywności i napędzanie nowej generacji start-up.

Firma Altmana nie ukrywa, że zależy jej na unijnym rynku (to np. w Niemczech jest najwięcej, nie licząc USA, programistów API tworzących w oparciu o technologię OpenAI). „Uważamy, że UE musi działać odważniej i bardziej zdecydowanie, aby zmaksymalizować możliwości AI (…). Możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja, aby pobudzić produktywność i ożywić konkurencyjność gospodarczą UE, jest zbyt przekonująca, aby z niej zrezygnować. Jednocześnie sztuczna inteligencja jest zbyt potężną technologią, aby była kierowana i kształtowana przez autokratyczne rządy, które nie podzielają naszych wspólnych wartości – a to rosnące ryzyko” – alarmuje OpenAI w raporcie.

Firma zapewnia, że chce współpracować ze środowiskiem politycznym UE. Jednocześnie OpenAI zaleca wdrożenie „Planu Skalowania Mocy Obliczeniowej AI”, który zwiększy unijne możliwości obliczeniowe o co najmniej 300 proc. do 2030 r. Dostęp do chipów ma w tym wypadku kluczowe znaczenie, stąd OpenAI zaapelowało do Białego Domu, aby kraje, które zobowiążą się do demokratycznych zasad AI, mogły znaleźć się w grupie Tier 1, w której nie obowiązują ograniczenia na dostawy półprzewodników (Polska jest w Tier 2).

Jaki plan ma OpenAI dla Unii Europejskiej?

„Europa musi mieć dostęp do światowej klasy mocy obliczeniowej, czystej energii, rozległych i różnorodnych zbiorów danych oraz wykwalifikowanej siły roboczej. W przeszłości siła gospodarcza Europy opierała się na infrastrukturze takiej jak autostrady, fabryki i uniwersytety; w przyszłości sztucznej inteligencji będzie to dotyczyć superkomputerów, sieci światłowodowych, sieci energetycznych i centrów badawczych” – czytamy w raporcie OpenAI.

OpenAI twierdzi, że potrzeba nam Funduszu Akceleracji AI o wartości 1 mld euro na szybkie finansowanie projektów pilotażowych demonstrujących wyraźną wartość społeczną lub gospodarczą AI.

Amerykańska firma ostrzega, że – jeśli Europa będzie opóźniona w którymkolwiek z tych obszarów – może znaleźć się w sytuacji zależności od zewnętrznych dostawców w zakresie krytycznych zdolności. Podpowiada też, by ujednolicić przepisy dla start-upów, co pobudzi konkurencję i innowacje. Dziś młode spółki technologiczne muszą w UE mierzyć się z różnymi regulacjami na 27 rynkach, a ujednolicone ramy „umożliwiłyby skuteczniejsze pozyskiwanie kapitału”. OpenAI twierdzi, że potrzeba nam Funduszu Akceleracji AI o wartości 1 mld euro na szybkie finansowanie projektów pilotażowych demonstrujących wyraźną wartość społeczną lub gospodarczą AI. Co więcej radzi, by państwa członkowskie do 2027 r. wyznaczyły swoich tzw. oficerów ds. gotowości AI, odpowiedzialnych za przyspieszenie krajowej adopcji AI i tworzenie synergii między państwami członkowskimi.

„EU Economic Blueprint” wylicza też inne postulowane inicjatywy: od wprowadzenia zachęt fiskalnych (ulgi podatkowe lub dotacje na inwestycje w AI), przez programy rozwoju podstawowych umiejętności związanych z AI (eksperci wskazują, że do 2030 r. należałoby przeszkolić 100 mln Europejczyków), po aktywizację tzw. ambasadorów wiedzy o AI (do 2030 r. status taki powinno mieć – zdaniem OpenAI – 10 tys. edukatorów, influencerów i przedsiębiorców).

Już 25 i 26 kwietnia OpenAI zorganizuje natomiast w Warszawie swój oficjalny hackathon. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z AI Tinkerers i ElevenLabs.

OpenAI ogłosił właśnie europejski plan gospodarczy dla sztucznej inteligencji, w którym wskazuje ścieżki, jakimi Unia Europejska powinna podążać, aby w pełni wykorzystać potencjał jaki daje sztuczna inteligencja. „EU Economic Blueprint” przedstawia kluczowe kierunki „odpowiedzialnego rozwoju” AI na Starym Kontynencie, podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę AI, w tym w moc obliczeniową, dane, energię oraz talenty. Co ważne, dokument stawia nacisk na konieczność uproszczenia unijnych regulacji – AI Act.

Polska pomoże wdrożyć plan OpenAI?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Muzyka? Głównie cyfrowa, choć Polacy nie rezygnują z płyt
Biznes
Smutna transformacja Gazpromu: będzie produkował lodówki i pralki
Biznes
Raport o stanie cyberbezpieczeństwa Polski. Rekordowa liczba ataków w 2024 r.
Biznes
Tusk zapowiada repolonizację gospodarki. UE i USA bez przełomu. Cła pozostają, rozmowy utknęły
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Każdego dnia niewypłacalność ogłaszają 22 firmy