OpenAI ogłosił właśnie europejski plan gospodarczy dla sztucznej inteligencji, w którym wskazuje ścieżki, jakimi Unia Europejska powinna podążać, aby w pełni wykorzystać potencjał jaki daje sztuczna inteligencja. „EU Economic Blueprint” przedstawia kluczowe kierunki „odpowiedzialnego rozwoju” AI na Starym Kontynencie, podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę AI, w tym w moc obliczeniową, dane, energię oraz talenty. Co ważne, dokument stawia nacisk na konieczność uproszczenia unijnych regulacji – AI Act.
Polska pomoże wdrożyć plan OpenAI?
Firma kierowana przez Sama Altmana rozpoczęła właśnie europejskie tournée, a pierwszym krajem, który z tym raportem odwiedzi wysłannik OpenAI Chris Lehane, chief global affairs officer (odpowiada za politykę globalną spółki, a wcześniej pracował m.in. w Białym Domu), jest Polska. Spotka się tu z przedstawicielami rządu, ale też z IDEAS, rodzimego ośrodka badań nad AI, na którego czele stanął prof. Piotr Sankowski. Jak się dowiedzieliśmy OpenAI i IDEAS zawrą partnerstwo, które ma wspierać badania nad bezpieczeństwem AI i uczenia maszynowego oraz promować bezpieczne wdrażanie systemów sztucznej inteligencji. Co ważne, OpenAI zapewni również IDEAS dostęp do swoich platform technologicznych – w tym DeepResearch –w celu wsparcia najnowocześniejszych badań.
Czytaj więcej
Firma H&M zamierza stworzyć klony AI, w pełni odzwierciedlające ludzkich modeli biorących udział...
Chris Lehane na pierwszy cel wizyty w Europie wybrał nasz kraj nie przez przypadek. Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, polskie korzenie są silnie obecne w DNA OpenAI. – Wielu z tych, którzy pomagali zakładać firmę, pochodzi z Polski, mamy wielu czołowych badaczy z waszego kraju. Wkład polskich specjalistów jest ogromny i widzimy głębokie, naturalne powiązanie z Polską oparte na talencie – podkreśla. I dodaje, że Polska jest jednym z wiodących głosów na kontynencie, jeśli chodzi o kierunek rozwoju AI.
Lehane ujawnia, że Polska jest poza tym w ścisłej czołówce krajów korzystających z ChatGPT (w pierwszej piątce na Starym Kontynencie). Ale to nie wszystko. Polska objęła też prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przyjeżdżając zatem nad Wisłę ze swoim planem „EU Economic Blueprint” OpenAI może liczyć, że uda się przeforsować w Brukseli rozluźnienie regulacyjnych okowów dla AI.