Co zostaje w kosmosie po „śmierci” gwiazdy? Astronomowie uzyskali nowe, precyzyjne dane o nietypowym obiekcie kosmicznym, który zaobserwowano już ponad 800 lat temu.
Mapa mgławicy Pa 30. Stworzono wizualizację kwitnącej „gwiazdy zombie”
24 października grupa astronomów opublikowała w „The Astrophysical Journal Letters” niezwykłą mapę mgławicy Pa 30. Wizualizację stworzono przy użyciu spektrografu Keck Cosmic Web Imager (KCWI), zlokalizowanego na wysokości 4 kilometrów w pobliżu wulkanu Mauna Kea na Hawajach. Animowana mapa 3D przedstawia pozostałości po eksplozji supernowej SN 1181 położonej w sercu mgławicy. Badacze wykorzystali spektrograf KCWI, aby sprawdzić, jak światło emitowane przez Pa 30 zmieniało się w czasie. Wyniki badania pozwoliły uzyskać animację 3D, która ukazała sposób zmieniania się kształtu mgławicy. Wizualizacja pokazuje m.in. duże, rozwijające się włókna, które przypominają płatki mniszka lekarskiego – stąd nadane obiektowi określenie „kwitnąca gwiazda zombie”.
Supernową obserwowano już w 1181 roku?
Najnowsze badania pozostałości po supernowej pozwoliły dokładnie określić badaczom czas eksplozji obiektu. Ustalono, że wybuch nastąpił w 1181 roku. Informacje o obserwacji kosmicznego zjawiska pojawiły się w zapiskach chińskich i japońskich astronomów z tego roku. W tamtym czasie donoszono o pojawieniu się tzw. gościnnej gwiazdy, którą zaobserwowano w pobliżu konstelacji Kasjopei. Jak podają zapiski, jasny obiekt był widoczny na niebie zaledwie przez kilka miesięcy: od sierpnia 1181 roku do lutego 1182 roku.
Czytaj więcej
Amerykańscy astrofizycy dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego czarnych dziur. Udało im się z...
Obecnie astronomowie mają pewność, że opisane wówczas zjawisko było właśnie supernową SN 1181. W 2021 roku obiekt został zlokalizowany w mgławicy Pa 30 w trakcie amatorskiej obserwacji wykonanej przez Dana Patchicka. Szczegółowym badaniem supernowej zajął się zespół kierowany przez Tima Cunninghama z Centrum Astrofizyki Harvard & Smithsonian oraz Ilarię Caiazzo z Institute of Science and Technology Austria (ISTA).