Perygeum orbity to miejsce, w którym Księżyc znajduje się możliwie najbliżej Ziemi. Jeśli zbiegnie się to z pełnią, mówimy o zjawisku tzw. superpełni. W tym czasie satelita wydaje się znacznie większy i jaśniejszy niż zwykle. Tym razem będzie oddalony od nas o 363 497 km i około 400 km od perygeum orbity. Poprzednia superpełnia miała miejsce 19 sierpnia.
Kukurydziany Księżyc już 18 września
Pełnia Księżyca występuje regularnie, średnio co 29,5 dnia. O wystąpieniu tego zjawiska astronomicznego mówimy w momencie, gdy satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzięki temu możemy podziwiać Księżyc w pełnej krasie, bowiem praktycznie cały obszar zwrócony w stronę naszej planety jest oświetlony. W tym miesiącu pełnia nastąpi dokładnie 18 września o godzinie 4:36. Księżyc pojawi się na niebie sporo wcześniej, bo już dziś o 18:54, a zajdzie jutro o 6:23.
Każda pełnia ma swoją nazwę. Zwykle jest ona powiązana ze zmieniającą się przyrodą i zmianami zachowania zwierząt. We wrześniu na niebie pojawi się Kukurydziany Księżyc. To określenie nawiązuje do okresu zbioru plonów, w tym kukurydzy, który przypada na koniec lata i początek jesieni. Poza tym odnosi się do pełni najbliższej równonocy jesiennej. Można również spotkać się z określeniami Księżyc Plonów, Jęczmienny Księżyc lub Żniwny Księżyc. Kolejna pełnia wypada 17 października.
Czytaj więcej
W ramach misji Polaris Dawn czterech astronautów zapuściło się dalej od Ziemi niż jakikolwiek człowiek od czasów misji Apollo. Dwóch z nich wykonało pierwszy w historii „prywatny spacer kosmiczny”.