Zmiana czasu na zimowy 2024: Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatni raz?

Koniec lata coraz bliżej. Tym samym nadchodzi też zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy wskazówki przesuwamy o godzinę do przodu czy do tyłu? Wyjaśniamy.

Aktualizacja: 17.09.2024 08:54 Publikacja: 14.09.2024 07:00

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?

Zmiana czas na zimowy 2024

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?

Foto: Hdesigns, Adobe Stock

Nadchodzi jesień. W związku z tym coraz częściej zastanawiamy się, kiedy przestawiamy zegarki i zmieniamy czas na zimowy.

Zmiana czasu na zimowy 2024

Dwa razy w ciągu roku następuje zmiana czasu. Jesienią przestawiamy czas z letniego na zimowy, natomiast wiosną z zimowego na letni. W pierwszym przypadku cofamy zegarki o godzinę, a w drugim – przestawiamy o godzinę do przodu. Na najbliższą zmianę czasu przyjdzie nam poczekać jeszcze ponad miesiąc.

Kiedy wypada zmiana czasu na zimowy 2024?

Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października. W 2024 roku będzie to więc noc z 26 na 27 października. Wówczas będziemy musieli cofnąć wskazówki zegarów z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy spowoduje, że wieczorem wcześniej będzie zapadał zmrok.

Dzisiaj o dosłownym przesunięciu wskazówek pamiętać musimy jedynie w przypadku tradycyjnych zegarów. Zmiana czasu w większości telefonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych odbywa się automatycznie. O właściwej godzinie przestawiają się więc bez naszego udziału.

Czytaj więcej

Zmiany w L4. Nowe zasady już od 1 października. Co oznaczają dla pacjentów?

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

Czas zimowy towarzyszyć nam będzie aż do początku wiosny. Kolejna zmiana czasu – tym razem z zimowego na letni – czeka nas już w marcu 2025 roku. Zmiana ta następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca. W przyszłym roku będzie miała więc miejsce w nocy z 29 na 30 marca. Przesuniemy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do przodu – z godziny 2:00 na 3:00. W związku z tym będziemy spać o godzinę krócej.

Zmiana czasu: Od kiedy obowiązuje?

O potrzebie wprowadzenia zmiany czasu wspominano już w XVIII wieku. Po raz pierwszy jednak wprowadzono ją dopiero w 1916 roku w Niemczech. Jej istnienie uzasadniano możliwością jak najlepszego wykorzystania światła dziennego do pracy. Zmiana miała przynieść wiele korzyści ekonomicznych, w tym oszczędności na sztucznym oświetleniu.

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy wprowadzona została w 1919 roku. Później obowiązywała w latach 1946-1949, a następnie 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje już w naszym kraju nieprzerwanie co roku.

Zmiana czasu dotyczy niemal 70 krajów na świecie. W Europie nie jest praktykowana jedynie w kilku państwach, w tym na Islandii, Białorusi oraz w Rosji.

Czytaj więcej

W tych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grożą surowe kary

Do kiedy będzie obowiązywać zmiana czasu?

Od dawna w przestrzeni publicznej trwa dyskusja o zasadności zmiany czasu. Debaty na ten temat od lat prowadzone są też na forum Unii Europejskiej. Wiele osób i grup społecznych opowiada się za likwidacją zmiany czasu i wprowadzeniem w ciągu całego roku jednolitego czasu. Niektórzy narzekają na zmianę, twierdząc, że w negatywny sposób wpływa na ich samopoczucie. Są wówczas osłabieni, mają problemy ze snem i koncentracją.

W całej Unii Europejskiej kwestie obowiązującego czasu i jego zmiany reguluje Dyrektywa unijna UE 2000/84/EC. Za jej sprawą w całej Unii Europejskiej czas przestawiany jest w tym samym terminie. Pozwala to zapobiec wielu problemom natury organizacyjnej. Ponadto wydany został Komunikat Komisji Europejskiej zawierający harmonogram zmian czasu w latach 2022-2026. Może to oznaczać, że zmiana czasu obowiązywać będzie przynajmniej do 2026 roku.

W Polsce za obecnie obowiązujący czas i jego zmiany odpowiada Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2002 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów