Aktualizacja: 24.11.2024 21:16 Publikacja: 15.12.2022 08:46
Foto: NASA
Strumień płynu, który był widoczny w transmisji wideo NASA jako cząsteczki przypominające płatki śniegu, wydobywał się z tylnej części kapsuły Sojuz MS-22. NASA poinformowała, że doszło do wycieku płynu chłodzącego.
Żaden z siedmiu członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - Trzech Rosjan, trzech Amerykanów i Japończyk - nie byli w niebezpieczeństwie.
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia Słońca. Wykonane zostały przez sondę Solar Orbiter i ukazują powierzchnię naszej gwiazdy w najwyższej jak dotąd rozdzielczości. Fotografie mogą pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu Słońca.
Najnowsze odkrycie Teleskopu Webba dotyczy trzech masywnych galaktyk z okresu wczesnego Wszechświata. Nietypowe właściwości obiektów stawiają pod znakiem zapytania aktualne modele formowania się galaktyk. Co dokładnie zaskoczyło astronomów?
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Najnowsze odkrycie dokonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba to czarna dziura o rekordowych gabarytach. Astronomowie ocenili, że obiekt pochłania materię 40 razy szybciej niż uważano za teoretycznie możliwe. Na czym polega przełomowość obserwacji?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ziemię czeka 13 kwietnia 2029 roku bliskie spotkanie z asteroidą Apophis, znaną też jako „bóg chaosu”. Szacuje się, że obiekt minie naszą planetę w odległości zaledwie 32 tys. km, co prawdopodobnie spowoduje całkowitą zmianę jego powierzchni.
Astronauci, którzy przebywają obecnie na orbicie okołoziemskiej – w miejscu znajdującym się około 320 kilometrów nad najbliższym lokalem wyborczym – dzięki specjalnej procedurze wdrożonej przez NASA oddali swój głos w wyborach prezydenckich w USA.
Rok temu Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) powołała niezależny zespół do naukowego zbadania „niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych” (UAP). Nazwą tą zastąpiono kojarzący się ze zjawiskami paranormalnymi skrót UFO.
Administrator NASA Bill Nelson wezwał do wszczęcia dochodzenia w sprawie artykułu „Wall Street Journal” informującego, iż założyciel SpaceX i sponsor kampanii Donalda Trumpa Elon Musk oraz prezydent Rosji Władimir Putin utrzymują „regularny kontakt” od końca 2022 roku.
Brzmi jak żart pierwszokwietniowy, ale żartem nie jest. Włoska Prada wypracowała takie technologie, że została wybrana na dostawcę kombinezonów dla astronautów NASA.
Słońce osiągnęło maksimum aktywności w swoim 11-letnim cyklu - poinformowali przedstawiciele NASA. Ten okres może potrwać nawet rok i będzie miał wpływ na życie na Ziemi. Co może dla nas oznaczać maksymalna aktywność słoneczna?
NASA wystrzeliła z Florydy sondę kosmiczną, której celem będzie zbadanie, czy księżyc Jowisza Europa stwarza warunki odpowiednie do podtrzymania życia. Naukowców szczególnie interesuje ogromny podpowierzchniowy ocean, który prawdopodobnie kryje się pod grubą skorupą lodu.
Tanager-1, najnowocześniejszy satelita do śledzenia emisji gazów cieplarnianych, został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 należącą do firmy SpaceX. To urządzenie ma pomóc lepiej zrozumieć skalę emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Astronauci NASA Butch Wilmore i Sunita Williams spędzą co najmniej osiem miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Czy ich wydłużony lot będzie rekordowy? Czy zapłacą za to zdrowiem?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas