Odkrycia ostatnich lat dowodzą, że w Układzie Słonecznym i w Drodze Mlecznej – naszej galaktyce – jest mnóstwo miejsc, w których środowisko jest przyjazne dla organizmów. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Są nimi oceany płynnej wody pod lodową skorupą jowiszowych księżyców – Europy i Ganimedesa czy satelity Saturna – Enceladusa. Ocean pokrywał większość powierzchni Marsa w dalekiej przeszłości.
– Myślę, że w ciągu jednego pokolenia znajdziemy życie w naszym Układzie Słonecznym i wokół jakiejś planety w układzie niezbyt odległej gwiazdy – powiedział podczas dyskusji panelowej w NASA były astronauta John Grunsfeld, zastępca administratora w Science Mission Directorate, amerykańskiej agencji.
Łazik Curiosity już znalazł na Marsie cząsteczki organiczne, czyli zawierające węgiel oraz azot, podstawowe składniki niezbędne do życia podobnego do Ziemi.
Obserwacje Kosmicznego Teleskopu Keplera wskazują, że prawie każda gwiazda jest gospodarzem planet, a wiele z tych światów może się nadawać do zamieszkania. Skaliste globy takie jak Ziemia i Mars są prawdopodobnie bardziej powszechne niż gazowe olbrzymy, takie jak Saturn i Jowisz.
– Cała nasza galaktyka jest pełna wody, podobnie jak Układ Słoneczny – dodaje Paul Hertz, dyrektor Wydziału Astrofizyki NASA. – Dostrzegamy wodę w obłokach, z których formują się gwiazdy. Jesteśmy w stanie ją zobaczyć w dyskach, które staną się systemami planetarnymi wokół odległych gwiazd, a nawet dostrzec komety, które odparowują wodę w innych systemach słonecznych.
Konkretnym potwierdzeniem tego, że warunki, w jakich powstały Ziemia i Słońce, nie są unikalne we wszechświecie, jest wynik najnowszych obserwacji największej sieci radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile. Zespół naukowców odkrył złożone cząsteczki organiczne – cegiełki budujące życie – w dysku otaczającym młodą gwiazdę, z którego formują się planety. Informację o odkryciu przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Nature".
Dysk otaczający młodą gwiazdę MWC 480, odległą od nas o 455 lat świetlnych, zawiera wielkie ilości cyjanku metylu, złożonej cząsteczki opartej na węglu, i prostszej – cyjanowodoru. Oba związki zostały znalezione w zimnych, zewnętrznych obszarach nowo uformowanego dysku wokół gwiazdy. Rejon ten astronomowie uważają za odpowiednik zewnętrznego obszaru planetoid w Układzie Słonecznym zwanego Pasem Kuipera.