Nie pić! Eksperyment

Japońska whisky doleciała na stację kosmiczną. Ale nie trafi do barku, lecz zostanie zbadana — naukowcy chcą sprawdzić w jaki sposób niska grawitacja wpływa na jakość trunku. I przy okazji zrobić reklamę producentowi.

Publikacja: 25.08.2015 16:06

Walory smakowe whisky zostaną przetestowane na Ziemi

Walory smakowe whisky zostaną przetestowane na Ziemi

Foto: materiały prasowe

Automatyczny pojazd kosmiczny z zapasami z powodzeniem zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Kounotori" (po japońsku „bocian") został wystrzelony w ubiegłym tygodniu na pokładzie rakiety H-IIB.

Japoński astronauta Kimiya Yui, operator zmechanizowanego zewnętrznego ramienia stacji, przechwycił statek i umożliwił dokowanie. „Przechwycenie HTV-5 udane! Dziękujemy za pomoc i ciężką pracę" — przekazał przez Twittera Yui. Na pokładzie statku, obok wody, jedzenia, ubrań i przyrządów naukowych (w sumie ponad 4 tony zapasów) znajduje się partia whisky Suntory. Ale astronauci jej nie spróbują. Będą tylko się przyglądać.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obowiązuje oficjalny zakaz spożywania napojów alkoholowych. Poza wyjątkowymi okazjami (i nieoficjalnym przemytem, który znamy z anegdot) żadnych napojów wyskokowych (oprócz piwa) na orbicie nie było.

Do Suntory należą znane alkoholowe marki — m.in. koniak Courvoisier, tequila Sauza, amerykańska whisky Jim Beam, japońska Hibiki, irlandzka whiskey Connemara, a także szereg szkockich (m. in. słynny Laphroaig). Suntory nie podała jaki dokładnie trunek trafił na stację.

Próbki alkoholu będą przechowywane w module Kibo. Wiadomo, że część będzie przechowywana na stacji przez rok, a część przez co najmniej dwa lata. Test zostanie przeprowadzony, gdy butelki powrócą na Ziemię — walory smakowe i zapachowe „kosmicznej whisky" zostaną porównane z próbkami kontrolnymi, które nigdy nie opuściły naszej planety.

Co się może zmienić w stosunku do „zwykłego" alkoholu? W oficjalnym komunikacie firma zapowiada, że chce zbadać wpływ mikrograwitacji na leżakowanie, a także brak konwekcji (przepływu ciepła w gazie i cieczy).

Na pokładzie statku przyleciały na stację również... myszki laboratoryjne. 12 zwierzątek posłuży do zbadania wpływu długotrwałej nieważkości na organizmy żywe. Na stacji przebywa obecnie sześciu astronautów — z Japonii, USA i Rosji.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców