Aktualizacja: 22.02.2025 15:31 Publikacja: 09.02.2024 13:27
Foto: PAP/Waldemar Deska
Kościół w Polsce czeka w tym roku prawdziwa rewolucja personalna. Części zmian dokonają sami biskupi, część będzie dziełem papieża Franciszka. Będą one zachodziły stopniowo, ale bez wahania można o nich powiedzieć, że pokażą kierunki, w których będzie zmierzał Kościół.
W relacjach z państwem na poziomie politycznym oraz na poziomie religijnym w codziennej pracy duszpastersko-ewangelizacyjnej. Chcąc nie chcąc oba te poziomy się przenikają i sporo zależy od ich wzajemnych relacji.
Z planów likwidacji Funduszu Kościelnego wciąż niewiele wyszło, jednak rządzący zdecydowali się go lekko uszczuplić. Beneficjentami będą mniejszości narodowe i etniczne.
Ksiądz Tomasz Z., w którego mieszkaniu w Dąbrowie Górniczej w sierpniu 2023 roku odbyła się impreza o seksualnym charakterze, został usunięty ze stanu duchownego - poinformowała Kuria Diecezjalna w Sosnowcu.
Choć kardynał Stanisław Dziwisz twierdzi, że nigdy nie miał kontaktu z mężczyzną, który oskarżył go o wykorzystanie seksualnie, to pełnomocnik duchownego przyznaje, że hierarcha był przez niego szantażowany. Były sekretarz papieża Jana Pawła II został wezwany na przesłuchanie przez Państwową Komisję ds. przeciwdziałania pedofili?
Były sekretarz papieża Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz zostanie wezwany na przesłuchanie przez Państwową Komisję ds. przeciwdziałania pedofili - informuje Onet.
W "Nowennie o czystości kapłanów”, którą arcybiskup Stanisław Gądecki wysłał do księży archidiecezji poznańskiej, zbrodnia pedofilii zestawiana jest z aktami homoseksualnymi oraz z "promowaniem ideologii LGBT".
W tym roku odnawiane będą zabytki cmentarza Stara Rossa w Wilnie. Towarzyszyć im będzie pochówek bojowników Armii Krajowej, których szczątki odnaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski waha się, ale nie jest obecnie gotowy do sfinalizowania umowy o wydobyciu surowców mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu „szeregu problematycznych kwestii” w ramach proponowanej umowy - donosi Sky News, powołując się na anonimowych ukraińskich urzędników wysokiego szczebla.
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie więcej broni - wynika z sondażu pracowni Opinia24.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Agencja Associated Press pozwała trzech urzędników administracji Trumpa w związku z odmową dostępu do wydarzeń prezydenckich. W pozwie agencja powołuje się na wolność słowa, prosi też sędziego o uchylenie zakazu.
Elon Musk może być o krok od uratowania swojej wartej 44 miliardy dolarów inwestycji w serwis X. Reklamodawcy wracają, a wycena firmy rośnie. „Najlepszą rzeczą, jaka mu się przydarzyła, było postawienie na Trumpa” – mówi jeden z ekspertów.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas