Justin Trudeau rozczarowany: papież nie chce przeprosić

Justin Trudeau, premier Kanady deklarujący się jako praktykujący katolik, powiedział, że rozczarowała go decyzja papieża Franciszka, który nie będzie przepraszał za rolę Kościoła katolickiego w działaniach prowadzonych do lat '80 XX wieku tzw. residential schools.

Aktualizacja: 29.03.2018 12:43 Publikacja: 29.03.2018 12:31

Justin Trudeau rozczarowany: papież nie chce przeprosić

Foto: AFP

Dziesięć lat temu kanadyjski rząd przeprosił Indian za prowadzone od 1874 roku przez duchownych "residential schools", gdzie odcinano indiańskie dzieci od ich rodzimej kultury i języka. Dzieci do szkół z internatami zabierano przymusowo, aby zapewnić im integrację z resztą społeczeństwa. W rezultacie ok. 150 tys. dzieci musiało rozstać się z rodzinami i bliskimi, a w szkołach często dochodziło do aktów przemocy - także fizycznej i seksualnej. Zmuszano także uczniów do pracy, ponieważ w szkołach stale brakowało pieniędzy.

W 2005 roku minister sprawiedliwości Irwin Cotler nazwał system szkół dla indiańskich dzieci "najbardziej krzywdzącym, odrażającym i rasistowskim czynem w historii Kanady".

Premier Trudeau osobiście prosił papieża podczas wizyty w 2017 roku w Watykanie, aby ten przeprosił za udział Kościoła. Takie przeprosiny były jednym z ponad 90 zaleceń wydanych przez badającą "residential schools" Komisję Prawdy i Pojednania.

W zaleceniu tym proszono papieża o przeprosiny podobne do tych, jakie w 2010 roku Benedykt XVI wystosował wobec irlandzkich ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży.

W środę bp Lionel Gendron, przewodniczący kanadyjskiego episkopatu, opublikował list, w którym poinformowano, że papież Franciszek czuje, iż nie może osobiście przeprosić, a Trudeau wkrótce potem skomentował, że decyzja nie była taka, jaka się spodziewał.

"Ojciec Święty zdaje sobie sprawę z ustaleń Komisji Prawdy i Pojednania, którą traktuje poważnie. Jeśli chodzi o wezwanie do działania nr 58, po uważnym rozpatrzeniu wniosku i szeroko prowadzonym dialogu z biskupami Kanady, czuł, że nie może osobiście odpowiedzieć" - czytamy w liście.

- Oczywiście jestem rozczarowany decyzją Kościoła katolickiego. Będziemy dalej współpracować ze społecznościami na drodze do pojednania, ponieważ wiemy, że branie odpowiedzialności za przeszłe błędy i proszenie o przebaczenie jest podstawą naszych wartości jako Kanadyjczyków - stwierdził.

Według historyków, Kościół katolicki prowadził około dwie trzecie ze 130 "residential schools". Pozostałe Kościoły, które prowadziły szkoły dla indiańskich dzieci, wydały przeprosiny - Kościół Anglikański w 1993 roku, Kościół Prezbiteriański rok później, a Zjednoczony Kościół Kanady w 1998 roku.

Carolyn Bennett, kanadyjska minister ds. Północy i kontaktów z ludami tubylczymi, zapowiedziała, że rząd nadal będzie naciskał na papieskie przeprosiny.

Kościół
Nie żyje o. Jan Andrzej Kłoczowski. Dominikanin zmarł w wieku 88 lat
Kościół
Sondaż: Czy papież Franciszek powinien zrezygnować?
Kościół
Dwoje zadeklarowanych antyklerykałów zarejestrowało Kościół. Jak to się stało?
Kościół
Episkopat dał sobie kolejną szansę na dotrzymanie obietnic
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Komisja ds. zbadania pedofilii – ostatnia szansa dla Kościoła w Polsce