Sąd UE: etykiety efektywności energetycznej odkurzaczy nieważne

Etykiety efektywności energetycznej odkurzaczy sprzedawanych w UE są nieważne. Testy sprawności energetycznej odkurzaczy były bowiem przeprowadzone przy pustym zbiorniku, a to nie odzwierciedla normalnych warunków użytkowania - orzekł dzisiaj Sąd Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 08.11.2018 11:18 Publikacja: 08.11.2018 10:58

Sąd UE: etykiety efektywności energetycznej odkurzaczy nieważne

Foto: Adobe Stock

Od 1 września 2014 r. wszystkie odkurzacze sprzedawane w UE muszą posiadać etkiety efektywności energetycznej według zasad wskazanych w   rozporządzeniu NR 665/2013 z 3 maja 2013 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE. Etykietowanie energetyczne ma na celu, między innymi, informowanie konsumentów o wydajności  odkurzaczy i poziome . Określenie efektywności danego produktu musi być poprzedzone badaniem efektywności energetycznej, przy czym rozporządzenie nie przewiduje badań odkurzaczy z załadowanym pojemnikiem na kurz.

Brytyjska firma Dyson Ltd ("Dyson") sprzedaje odkurzacze bezworkowe. Twierdzi, że rozporządzenie wprowadza konsumentów w błąd co do efektywności energetycznej odkurzaczy, ponieważ wydajność testowana  na potrzeby etykietowania nie jest mierzona "podczas użytkowania", ale tylko przy pustym zbiorniku. Według Dysona, przyjmując rozporządzenie Komisja nie uwzględniła zatem istotnego wymogu dyrektywy: metody obliczania wydajności energetycznej odkurzacza powinny odzwierciedlać normalne warunki użytkowania.

Dyson wniósł do Sądu Unii Europejskiej skargę o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. Została oddalona w listopadzie 2015 r. Jednak w odpowiedzi na odwołanie Dysona Trybunał Sprawiedliwości nakazał Sądowi UE ponowne jej rozpoznanie (C-44/16).

W dzisiejszym wyroku Sąd przychylił się do  argumentów Dysona.

- Trybunał Sprawiedliwości w swoim wyroku uznał, że informowanie konsumentów o efektywności energetycznej produktów podczas ich użytkowania jest zasadniczym celem dyrektywy, odzwierciedlającym polityczny wybór unijnego prawodawcy - zauważył Sąd. - Dyrektywa ma na celu zharmonizowanie krajowych środków dotyczących informowania użytkowników końcowych o zużyciu energii "podczas użytkowania", tak aby mogli wybrać produkty "bardziej wydajne".

Komisja nie powinna zatem  lekceważyć tego istotnego elementu dyrektywy i przyjąć metodę obliczeń, która umożliwia pomiar charakterystyki energetycznej odkurzaczy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do faktycznych warunków użytkowania:  zbiornik odkurzacza musi być napełniony do pewnego poziomu.

Sąd uchylił rozporządzenie w sprawie etykietowanie energetycznego odkurzaczy jako nieważne w całości, gdyż metoda obliczania charakterystyki energetycznej nie jest elementem, który może zostać oddzielony od pozostałej części rozporządzenia.

sygn. akt T-544/13

Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście