Szef wywiadu wojskowego Ukrainy brał osobiście udział w odbiciu fabryki w Wołczańsku

W operacji, w czasie której specjalne jednostki Głównego Wydziału Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy wyzwoliły fabrykę kruszywa w Wołczańsku, osobiście brał udział szef wywiadu wojskowego Ukrainy, gen. Kyryło Budanow.

Publikacja: 09.10.2024 11:18

Ukraińscy żołnierze broniący obwodu charkowskiego

Ukraińscy żołnierze broniący obwodu charkowskiego

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 959

O tym, że gen. Budanow osobiście dowodził operacją, poinformował w rozmowie z ukraińską telewizją dowódca jednostki specjalnej ukraińskiego wywiadu Stugna, który używa pseudonimu „Linux”.

Gen. Kyryło Budanow osobiście kierował operacją wyzwolenia fabryki w Wołczańsku

- Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Kyryło Ołeksijowycz Budanow często bezpośrednio uczestniczy w operacjach. W tej operacji był z nami w kluczowym momencie, w kluczowej fazie. Był obecny przez kilka dni i bezpośrednio zarządzał operacją. Oczywiście, wspierał bojowników, motywował ich – powiedział żołnierz.

„Linux” mówił, że kluczowym elementem operacji było skoncentrowanie ukraińskich sił i środków w rejonie operacji tak, aby zostało to niedostrzeżone przez wroga.

Czytaj więcej

Sojusznicy chcą wiedzieć, jak Ukraina zamierza zakończyć wojnę z Rosją

- To klasyczna operacja sił specjalnych. To złożona, wieloetapowa operacja, w przeprowadzenie której zaangażowane były duże siły: zarówno systemy bezzałogowe i artyleria, jak i personel, który ma doświadczenie w oczyszczaniu podobnych budynków. Więc było to dla nas zadanie, wypełniliśmy je w całości – podkreślił.

Oprócz jednostki „Stugna” w operacji brały udział inne pododdziały jednostki specjalnej „Timur”. Linux mówił, że każdy z pododdziałów miał konkretne zadanie do wykonania co było możliwe dzięki koordynacji działań. - To zawsze jest ważne – podkreślił.

Rosjanie zamienili fabrykę kruszywa w Wołczańsku w twierdzę

Operacja, o której mowa, została przeprowadzona 24 września. Jednostki specjalne ukraińskiego wywiadu wyzwoliły w jej trakcie fabrykę kruszywa w Wołczańsku. Rosjanie mieli stracić w tej operacji wielu żołnierzy swoich elitarnych jednostek.

Rosjanie mieli zmienić fabrykę kruszywa w twierdzę, której bronili żołnierze 45. Brygady Wojsk Powietrzno-Desantowych. Fabryka składa się z ok. 30 budynków.

Wołczańsk znajduje się w obwodzie charkowskim, niedaleko granicy z Rosją. Rosjanie od kilku miesięcy prowadzą na tym odcinku frontu działania ofensywne.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos