Sojusznicy chcą wiedzieć, jak Ukraina zamierza zakończyć wojnę z Rosją

Sojusznicy Ukrainy chcą sprawdzić, czy prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, może być gotów przyjąć bardziej elastyczne podejście do kwestii rozmów na temat zakończenia wojny z Rosją - twierdzą źródła zbliżone do NATO, na które powołuje się agencja Bloomberg.

Publikacja: 09.10.2024 05:12

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: Leon Neal/Pool via REUTERS

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 959

Dotychczas Zełenski wielokrotnie deklarował, że Kijów domaga się pełnego wycofania się Rosji z okupowanych ukraińskich ziem oraz umożliwienia Ukrainie wejścia do NATO. W ostatnich dniach Zełenski wykluczył możliwość „targowania się” kosztem ukraińskiej suwerenności lub terytorium.

USA chcą wiedzieć, czego Ukraina będzie potrzebowała w 2025 roku

Jednak w sytuacji, w której wkrótce minie trzecia rocznica wybuchu wojny, a rozstrzygnięcie na polu walki nie wydaje się bliskie, natomiast poparcie Zachodu dla Ukrainy wykazuje oznaki słabnięcia, przedstawiciele ukraińskich władz zaczynają sygnalizować, że są gotowi uznać, iż jakieś zakończenie powinno wchodzić w grę - twierdzą informatorzy agencji Bloomberg. Rozmowy w tej sprawie mają toczyć się za zamkniętymi drzwiami.

Tak wyglądała sytuacja na froncie 9 października

Tak wyglądała sytuacja na froncie 9 października

PAP

Skłonność Ukrainy do ustępstw ma być sprawdzona w czasie spotkania Wołodymyra Zełenskiego w Niemczech z Joe Bidenem i innymi zachodnimi sojusznikami. Ukraiński prezydent liczy, że pozyska tam poparcie dla swojego „planu zwycięstwa”, który obejmuje „jasne i konkretne działania zmierzające do sprawiedliwego zakończenia wojny”. Mimo że plan ten spotkał się z chłodnym przyjęciem, gdy Zełenski poinformował o nim we wrześniu administrację USA i innych sojuszników, prezydent Ukrainy wysłał w tym tygodniu swoich doradców do Waszyngtonu na rozmowy dotyczące jego szczegółów. 

Czytaj więcej

Rosjanie weszli do Torecka? Szturm na kolejną ukraińską twierdzę

Przedstawiciele USA chcą, aby Kijów przedstawił mapę drogową dotyczącą tego, czego będzie potrzebował w przyszłym roku, łącznie z niezbędnym sprzętem wojskowym, pomocą w zakresie rozwoju bazy przemysłowej i wsparciem finansowym – twierdzi jeden z rozmówców Bloomberga.

- Zapraszamy naszych partnerów, aby określili, jak widzą koniec tej wojny, miejsce Ukrainy w globalnej architekturze bezpieczeństwa i wspólne kroki, jakie możemy podjąć, by zmierzać do tego – mówił w poniedziałek Zełenski.

Zełenski nadal odrzuca jakiekolwiek koncesje terytorialne na rzecz Rosji. Ukraiński rząd dementował w ubiegłym tygodniu doniesienia, że szef MSZ Ukrainy, Andrij Sybiha, rozmawiał o „terytorialnych kompromisach” w czasie spotkań przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Kluczowym punktem rozmów na temat zakończenia konfliktu będzie przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO

Jak wynegocjować zakończenie wojny Ukrainy z Rosją?

Sojusznicy mają jednak wywierać presję na Ukrainę, by ta przedstawiła bardziej konkretny plan dotyczący tego, jak może zakończyć się wojna. Impas na froncie, napięta sytuacja budżetowa państw Zachodu, a przede wszystkim zbliżające się wybory prezydenckie w USA skłaniają sojuszników Ukrainy do przyglądania się możliwości wynegocjowania zakończenia konfliktu. 

Ponieważ Kijów nie przedstawił jeszcze wszystkich szczegółów planu zwycięstwa, jeden z rozmówców Bloomberga sugeruje, że przedstawiciele ukraińskich władz mogą posługiwać się „strategiczną niejednoznacznością”, która da im przestrzeń do dalszych posunięć.

Kluczowym punktem rozmów na temat zakończenia konfliktu będzie przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO – kwestia, która dzieli sojuszników Kijowa. Joe Biden jest pod narastającą presją, aby skierować jednoznaczne zaproszenie do Sojuszu dla Ukrainy. Uważa się, że taka możliwość byłaby potencjalną kartą przetargową w negocjacjach z Rosją.

Problemem jest jednak to, że Rosja wyklucza członkostwo Ukrainy w NATO, nie wiadomo więc, jaka formuła w tej sprawie umożliwiłaby rozpoczęcie rozmów z Kremlem.

Kamala Harris, kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta nie chciała przesądzić, czy poparłaby dążenie Ukrainy do NATO, gdyby została prezydentem, ale podkreśliła, że Kijów musi być stroną negocjacji USA z Władimirem Putinem w sprawie zakończenia wojny. Donald Trump zapowiada, że doprowadzi do szybkiego zakończenia wojny – co odbiera się jako zapowiedź zmuszenia Kijowa do negocjacji poprzez zmniejszenie dostaw pomocy wojskowej z USA dla Ukrainy.

Dotychczas Zełenski wielokrotnie deklarował, że Kijów domaga się pełnego wycofania się Rosji z okupowanych ukraińskich ziem oraz umożliwienia Ukrainie wejścia do NATO. W ostatnich dniach Zełenski wykluczył możliwość „targowania się” kosztem ukraińskiej suwerenności lub terytorium.

USA chcą wiedzieć, czego Ukraina będzie potrzebowała w 2025 roku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Konflikty zbrojne
Rozstrzyga się kwestia ataku Izraela na Iran. W środę rozmowa Biden-Netanjahu
Konflikty zbrojne
Rosjanie weszli do Torecka? Szturm na kolejną ukraińską twierdzę
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: Ukraina ma ograniczenia w użyciu broni z USA, Izrael nie ma i jej nadużywa
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzyma od Francji samoloty Mirage 2000. Minister obrony ujawnił termin