Potężny atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Rosja użyła niemal 90 rakiet

Drugą noc z rzędu Ukraina jest celem ataku rakietowego Rosji. W nocy z 21 na 22 marca Rosjanie zaatakowali cele na Ukrainie zarówno z użyciem dronów-kamikadze, jak i pocisków manewrujących oraz hipersonicznych. Celem ataku było wiele obiektów infrastruktury energetycznej.

Aktualizacja: 22.03.2024 15:16 Publikacja: 22.03.2024 05:14

Skutki ataku na Zaporoże

Skutki ataku na Zaporoże

Foto: Telegram

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 758

Od północy Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o dronach zmierzających w stronę Ukrainy.

Cele rosyjskiego ataku na Ukrainie w nocy z 21 na 22 marca

Cele rosyjskiego ataku na Ukrainie w nocy z 21 na 22 marca

Foto: PAP

Nad ranem pojawiła się informacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych o „intensywnej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” i poderwaniu polskich oraz sojuszniczych samolotów w związku z powietrznym atakiem Rosji na Ukrainę.

Ile rakiet użyła Rosja do ataku na Ukrainę w nocy z 21 na 22 marca?

Rano Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że Rosjanie użyli do ataku 151 środków napadu powietrznego.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić 92 z tych środków napadu — 55 dronów-kamikadze Shahed i 37 rakiet. Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wnika, ze Rosjanie użyli w nocnym ataku 63 dronów-kamikadze Shahed 136/131, 12 rakiet balistycznych Iskander-M, 40 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555, 5 rakiet Ch-22, 7 rakiet hipersonicznych Kindżał, 2 rakiet Ch-59, 22 rakiet wystrzelonych przez zestawy S-300/S-400. Ukraińcy strącili 35 rakiet Ch-101/Ch-555 i 2 rakiety Ch-59.

Wołodymyr Zełenski komentując na Facebooku nocny atak Rosji na Ukrainę podkreślił, że celem ataku Rosjan były „elektrownie, linie wysokiego napięcia, hydroelektrownia, zwykłe budynki mieszkalne a nawet trolejbus”.

Prezydent Ukrainy dodał, że „rosyjskie rakiety nie mają opóźnień, inaczej niż pakiety pomocy dla Ukrainy”. „Shahedy nie są niezdecydowane, jak niektórzy politycy” - dodał. Zełenski stwierdził też, że Ukraina potrzebuje zestawów Patriot do obrony Charkowa i Zaporoża. „Ważne, aby zrozumieć cenę opóźnień, cenę spóźnionych decyzji”.

Premier Ukrainy zapewnił, że w kraju, mimo nocnego ataku, nie ma zagrożenia masowymi blackoutami.

Rosjanie użyli do ataku dronów, bombowców Tu-95 i ciężkich myśliwców MiG-31K

Z komunikatów wynikało, że celem ataku dronów są obwody południowej, środkowej i zachodniej Ukrainy — m.in. odeski, winnicki, chmielnicki, kirowohradzki, mikołajowski, dniepropietrowski.

Ok. 2:30 pojawiła się informacja, że rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły pociski manewrujące z rejonu Morza Kaspijskiego w stronę Ukrainy.

Godzinę później Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim wystartował ciężki myśliwiec MiG-31K, który może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

Przed czwartą pojawiły się pierwsze informacje o rakietach zmierzających w stronę Ukrainy. Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w Kijowie, który był celem dużego ataku rakietowego w nocy z 20 na 21 marca.

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie wzięli na cel Kijów. W stronę stolicy wystrzelono pociski hipersoniczne

O 4:19 z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim poderwały się dwa kolejne ciężkie myśliwce MiG-31K, a po 30 minutach — o starcie kolejnych dwóch takich myśliwców. 

Jednocześnie zaczęły pojawiać się doniesienia o wystrzeleniu pocisków hipersonicznych Kindżał. Jeden taki pocisk miał zmierzać w kierunku Dniepru, drugi — w stronę obwodu czerkaskiego. 

O 4:56 pojawiła się informacja o rakietach zmierzającej w stronę Lwowa i obwodu lwowskiego. 

Z kolei o 5:08 z lotniska w obwodzie niżnonowogrodzkim poderwały się trzy kolejne ciężkie myśliwce MiG-31K.

Eksplozje w Zaporożu, Krzywym Rogu, Charkowie, Chmielnickim, Winnicy

Jednocześnie zaczęły pojawiać się informacje o pierwszych eksplozjach.

Gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow podał, że eksplozje rozległy się w Zaporożu, stolicy obwodu. Eksplozje były słyszane przez mieszkańców w różnych częściach miasta. Nieco później Fedorow informował o trafionych przez Rosjan obiektach infrastruktury i budynkach mieszkalnych.

Sekretarz zaporoskiej rady miejskiej, Anatolij Kurtiew podał, że w Zaporożu zniszczone zostały dwa budynki mieszkalne, a siedem innych zostało uszkodzonych.

Ihor Terechow, mer Charkowa, poinformował o eksplozjach w tym mieście, które miało być ostrzeliwane pociskami balistycznymi z obwodu biełgorodzkiego. Rosjanie — według wpisu Terechowa — mieli wziąć na cel infrastrukturę energetyczną Charkowa. W mieście pojawiły się przerwy w dostawach prądu. Wybuchły też pożary.

Z kolei gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow podał, że Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Charkowie.

Rano Ihor Terechow poinformował, że w Charkowie nie działa metro i trolejbusy, dochodzi też do przerw w dostawach wody.

Lokalne władze informowały też o eksplozjach, które rozległy się w Krzywym Rogu. Ołeksand Wikuł, szef lokalnej administracji napisał o trafieniu obiektu infrastruktury krytycznej w mieście i zaapelował do mieszkańców aby — w miarę możliwości — robili zapasy wody i ładowali baterie urządzeń elektronicznych.

W Winnicy, jak pisał szef władz obwodowych, Serhij Borzow, trafiony został obiekt infrastruktury krytycznej. „Wróg użył hybrydowej taktyki korzystając z dronów i pocisków manewrujących” - podkreślił.

Celem rosyjskiego ataku było też miast chmielnicki. Mer miasta, Ołeksandr Symczyszyn pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w mieście uszkodzone zostały obiekty infrastruktury i budynki mieszkalne. Z wpisu Symczyszyna wynika też, że są poszkodowani w ataku.

W obwodzie dniepropietrowskim uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej - poinformował gubernator obwodu, Serhij Łysak. W obwodzie dochodzi do przerw w dostawach prądu i wody.

Switłana Onyszczuk, gubernator obwodu iwanofrankiwskiego poinformowała o uszkodzeniu obiektu infrastruktury krytycznej na Przykarpaciu.

Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki, poinformował o pożarze będącym efektem trafienia przez Rosjan w obiekt infrastruktury energetycznej na terenie obwodu. Ponadto w rejonie złoczowskim zapalił się las, na który spadły szczątki zestrzelonego drona.

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” poinformowała o dronach strącanych nad obwodami odeskim, chersońskim i mikołajowskim. Nad tym pierwszym strąconych miało ich zostać 11, nad drugim pięć, a nad trzecim — cztery.

Ze słów Humeniuk wynika, że w obwodzie odeskim uszkodzone zostały obiekty infrastruktury krytycznej, a w obwodzie mikołajowskim — obiekty infrastruktury energetycznej. Z kolei koncern energetyczny DTEK informuje o przerwach w dostawach prądu w Odessie w związku z rosyjskim atakiem na obiekty infrastruktury energetycznej w tym mieście.

Po południu o ataku na Ukrainę poinformowała Rosja.

Resort obrony Rosji poinformował o przeprowadzonym w nocy „zmasowanym uderzeniu przy użyciu broni precyzyjnej dalekiego zasięgu odpalanej z powietrza, morza i ziemi oraz przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych”, którego celem były „obiekty infrastruktury energetycznej, kompleksu militarno-przemysłowego, węzły kolejowe, arsenały, pozycje ukraińskich sił zbrojnych i ukraińskich najemników”. Atak miał „zdezorganizować działanie zakładów przemysłowych produkujących i naprawiających broń, sprzęt wojskowy i amunicję”. Rosjanie twierdzą też, że zniszczyli „sprzęt wojskowy i broń dostarczoną Ukrainie z państw NATO” oraz „zakłócili przerzut ukraińskich rezerw na front”. Rosjanie twierdzą też, że zaatakowali jednostki ukraińskie w punktach, w których odtwarzały one zdolność bojową.

W nocy z 20 na 21 marca celem ataku był Kijów

To druga z rzędu noc, gdy Rosjanie przeprowadzają zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. W nocy z 20 na 21 marca Rosjanie intensywnie atakowali Kijów przy użyciu pocisków manewrujących i pocisków balistycznych — Iskander-M i Kindżał. Obrona powietrzna stolicy miała strącić niemal wszystkie rakiety wystrzelone w stronę miasta. W ataku rannych zostało 13 osób.

Był to pierwszy od kilku tygodni atak rakietowy na ukraińską stolicę.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy