Bloomberg: Rosja wysyła sygnały o gotowości do rozmów. I do ustępstw?

Rosja nieoficjalnymi kanałami dała Stanom Zjednoczonym do zrozumienia, że ​​jest gotowa do dialogu na temat konfliktu na Ukrainie - pisze Bloomberg, powołując się na dwa źródła bliskie Kremlowi.

Publikacja: 25.01.2024 21:00

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 701

Według cytowanych przez Bloomberga anonimowych źródeł Rosja ma być gotowa dialogu do na temat konfliktu na Ukrainie, w tym ewentualnej dyskusji na temat przyszłych środków bezpieczeństwa dla Kijowa.

Rozmówcy agencji powiedzieli, że sygnały zostały nadane w zeszłym miesiącu przez pośrednika, którego nie chcą ujawniać.

Według nich Rosja  mogłaby rozważyć rezygnację z neutralnego statusu Ukrainy i żądania, aby Kijów nie przystępował do NATO, ale nalegałaby na uznanie kontroli nad terytoriami zajmowanymi obecnie przez wojska rosyjskie.

- Nie jesteśmy świadomi opisanych zmian w stanowisku Rosji – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. - Sama Ukraina zdecyduje, czy, kiedy i jak negocjować z Rosją.

Rosja zawsze otwarta na rozmowy — zapewnia Pieskow

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na pytanie Bloomberga powiedział, że prezydent Władimir Putin wielokrotnie powtarzał, że Rosja pozostaje otwarta na negocjacje w sprawie Ukrainy.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć nasze cele. Wolelibyśmy je osiągnąć drogą dyplomatyczną, ale jeśli nie, operacja wojskowa będzie kontynuowana, aż osiągniemy nasze cele – cytuje jego wypowiedź agencja.

Czytaj więcej

W Rosji rośnie „popyt na pokój”. Poparcie dla kontynuowania wojny spada, Kreml reaguje

W zeszłym miesiącu „The New York Times” doniósł, że co najmniej od września mediatorzy wysyłają do Zachodu sygnały, że Putin jest otwarty na negocjacje w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie, które zamroziłoby walki na obecnych pozycjach.

14 grudnia  Putin powiedział, że gdy "Rosja osiągnie swoje cele, zapanuje pokój”.  - Wróćmy do tych celów – one się nie zmieniają. Przypomnę:  denazyfikacja Ukrainy, demilitaryzacja, neutralny status – stwierdził.

Powiedział także, że Rosja jest gotowa do negocjacji z Ukrainą, Europą i Stanami Zjednoczonymi, ale w oparciu o własne interesy. Putin zauważył, że jeśli Stany Zjednoczone uważają, że Ukraina jest gotowa do prowadzenia dialogu, muszą zabiegać o uchylenie decyzji prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, który jesienią 2022 roku podpisał dekret zakazujący negocjacji z Moskwą.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w połowie grudnia poinformował o próbach nawiązania przez wysokich rangą przedstawicieli krajów zachodnich kontaktów z Moskwą w sprawie Ukrainy. Ławrow zapewnił, że Rosja jest gotowa do dialogu z krajami "zainteresowanymi położeniem kresu próbom budowania własnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych".

Bloomberg zauważa, że sygnały dotyczące rzekomej gotowości Rosji do rozmów o zakończeniu konfliktu pojawiają się co jakiś czas, ale trudno wnioskować na podstawie wojskowych działań Rosji na Ukrainie o jakichkolwiek oznakach chęci Putina do zakończenia wojny. Za to sygnały mające świadczyć o dobrych chęciach Moskwy, choć trudno je uznać za szczere,  mogą skutecznie podzielić sojuszników Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego