Aktualizacja: 24.01.2024 06:25 Publikacja: 24.01.2024 03:00
Na największy opór, choć bierny, Kreml natyka się wśród młodzieży.
Foto: EPA/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN
– Obecna amerykańska administracja nie jest zainteresowana politycznym dialogiem (z Rosją) – skarżył się w Nowym Jorku putinowski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego wystąpienie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ miało być sygnałem, że Kreml chce rozmawiać „o politycznej sprawiedliwości, w tym tworzonej w stosunkach Rosji z Ukrainą”, ale to Waszyngton nie chce. Kolejna zmiana retoryki rządzących Rosją związana jest ze zbliżającymi się wyborami prezydenta.
Wygra je bez wątpienia Władimir Putin, ale do jego administracji dociera coraz więcej niepokojących sygnałów. – Poparcie dla „specjalnej operacji wojennej” (oficjalna nazwa wojny z Ukrainą – red.) okazuje ponad 60 proc. pytanych. Ale za jej kontynuowaniem opowiada się już mniej niż połowa, a ponad 30 proc. chce rozpoczęcia rozmów pokojowych – mówi niezależnemu portalowi Wiorstka „rozmówca z organizacji podległej Kremlowi i zajmującej się pracą z opinią publiczną”. – Ta tendencja znana jest w „Aptece” (nazwa administracji prezydenta, czyli Kremla, używana przez tamtejszych urzędników – red.) i podejmowane są kroki zaradcze – dodaje.
Pomysł spotkania szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wtorek w Warszawie miałby być wstępem do reorganizacji Unii w czasie polskiego przewodnictwa – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Zachodnie media spekulują, że już w maju nad Dnieprem mogłoby dojść do wyborów prezydenckich. Nasi rozmówcy w Kijowie są sceptyczni. Wskazują też potencjalnych rywali ukraińskiego przywódcy.
Donald Trump ogłosił kto stanie na czele Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w jego administracji.
W lutym sędzia Bénédicte de Perthuis zdecyduje, czy pozbawić liderkę Zjednoczenia Narodowego (ZN) prawa do udziału w wyborach prezydenckich w 2027 roku.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Prezydent Sergio Mattarella zasugerował Elonowi Muskowi, aby nie ingerował we włoską politykę po tym, jak amerykański miliarder stwierdził, że sędziowie z Rzymu blokujący rządową inicjatywę antyimigracyjną powinni zostać zwolnieni.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sąd wojskowy w Rosji skazał - in absentia - twórcę Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego na dożywocie.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Komisja organizująca prawybory w Koalicji Obywatelskiej podjęła decyzję o dacie głosowania, które wyłoni kandydata tej formacji na prezydenta.
Niektórym w Polsce śnią się wielkie negocjacje z Ukraińcami. Nie potrafiliśmy jednak wypracować nawet soft power, którą moglibyśmy wykorzystywać do załatwiania interesów nad Dnieprem.
„Kluczową potrzebą” nazwał przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, rozwój systemów uzbrojenia, które są powszechnie używane w czasie wojny Rosji z Ukrainą.
Czy Rosja będzie w stanie odbudować swoje wpływy w krajach byłego ZSRR, które od lat zmierzały w kierunku integracji z Zachodem, oraz skutecznie zawalczy o globalne Południe?
Choć zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość zanotowały wzrost poparcia w ciągu ostatniego miesiąca, doszło do zmiany na czele sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Karanie i zwalnianie dziennikarzy za poglądy jest obyczajem haniebnym. Ale tolerancja dla poglądów powinna się kończyć tam, gdzie zaczynają się kłamstwa i manipulacje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas