Aktualizacja: 24.01.2024 06:25 Publikacja: 24.01.2024 03:00
Na największy opór, choć bierny, Kreml natyka się wśród młodzieży.
Foto: EPA/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN
– Obecna amerykańska administracja nie jest zainteresowana politycznym dialogiem (z Rosją) – skarżył się w Nowym Jorku putinowski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego wystąpienie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ miało być sygnałem, że Kreml chce rozmawiać „o politycznej sprawiedliwości, w tym tworzonej w stosunkach Rosji z Ukrainą”, ale to Waszyngton nie chce. Kolejna zmiana retoryki rządzących Rosją związana jest ze zbliżającymi się wyborami prezydenta.
Wygra je bez wątpienia Władimir Putin, ale do jego administracji dociera coraz więcej niepokojących sygnałów. – Poparcie dla „specjalnej operacji wojennej” (oficjalna nazwa wojny z Ukrainą – red.) okazuje ponad 60 proc. pytanych. Ale za jej kontynuowaniem opowiada się już mniej niż połowa, a ponad 30 proc. chce rozpoczęcia rozmów pokojowych – mówi niezależnemu portalowi Wiorstka „rozmówca z organizacji podległej Kremlowi i zajmującej się pracą z opinią publiczną”. – Ta tendencja znana jest w „Aptece” (nazwa administracji prezydenta, czyli Kremla, używana przez tamtejszych urzędników – red.) i podejmowane są kroki zaradcze – dodaje.
Sprawdziliśmy, co niemieckie partie piszą o Polsce w swoich programach wyborczych. W jednym z nich Polskę wymienia się często.
W czwartek w Niemczech ukazały się trzy sondaże - badanie ośrodka Forschungsgruppe Wahlen przeprowadzone dla ZDF, sondaż instytutu INSA i sondaż Ipsos. We wszystkich na czele jest CDU/CSU, drugie miejsce zajmuje AfD.
Hasła „reemigracja”, „wysokie koszty życia” oraz „pokój” i „Elon Musk”. To ma pomóc AfD w osiągnięciu sukcesu w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Na rządzenie nie ma szans, ale może za cztery lata?
W środku awantury pomiędzy Donaldem Trumpem i Wołodymyrem Zełenskim do Kijowa przyjechał specjalny wysłannik amerykańskiego prezydenta i zapowiedział kontynuowanie wsparcia Ukrainy.
Francja i Wielka Brytania chcą wysłać do Ukrainy misję 30 tys. żołnierzy, aby ratować suwerenność Kijowa. Próbują przekonać Donalda Trumpa, aby poparł tę inicjatywę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Joe Biden: „Bądźcie silni. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina. Jestem pełen nadziei. Przekazaliśmy nowej administracji wszelkie informacje i niezbędne zasoby. Modlę się do Boga, aby zrobili co trzeba”.
Po hucznych konferencjach, na których grzmiano o zamachu stanu, politycy PiS nagle zamilkli. Czy to wyborcy nie dali się nabrać, czy temat był tylko chwilowym narzędziem politycznym? W Polsce coraz łatwiej rzucać poważne oskarżenia, ale co z ich konsekwencjami? Czy słowa w polityce przestały cokolwiek znaczyć?
Jesteśmy z Ameryką od zawsze jednym światem. Trzeba więc bronić się razem. Przed śmiertelnym zagrożeniem. Przed Putinem.
„Nie ma zgody na warcholstwo. Kończymy długą tradycję tolerowania obecności pijanych posłów. Not on my watch (dosł. nie na mojej zmianie - red.)” - napisał w serwisie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Trudno sobie wyobrazić, że to w ogóle mogło paść w polskim Sejmie, że ktokolwiek może życzyć innemu politykowi śmierci - powiedziała posłanka KO Dorota Łoboda, odnosząc się do słów posła PiS Edwarda Siarki, który w czwartek krzyczał na sali plenarnej o „kuli w łeb”.
Sojusz USA i Rosji przeciw Ukrainie – raczej nie znajdziemy w historii podobnego układu, chyba że sięgniemy do sojuszu Stalina i Hitlera przeciwko Polsce.
Sprawdziliśmy, co niemieckie partie piszą o Polsce w swoich programach wyborczych. W jednym z nich Polskę wymienia się często.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas