Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnia, ze wszyscy odpowiedzialni za agresję Rosji na Ukrainę zostaną ukarani.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Mieszkańcy Moskwy: Wybić Ukraińców, zaatakować Polskę
Rosyjski Youtuber nagrywa krótkie rozmowy z mieszkańcami Moskwy. Co sądzą o tzw. specjalnej operacji wojskowej, dlaczego Polska, Ukraina i kraje bałtyckie to "najwięksi wrogowie Rosji"?
Czytaj więcej
Rosyjski youtuber z kanału 1420 nagrywa na ulicach Moskwy kilkuminutowe rozmowy z mieszkańcami miasta. Dowiaduje się od nich m.in. tego, że Polska, Ukraina i kraje bałtyckie to najwięksi wrogowie Rosji, bo jest tam mnóstwo "nazistów".
Kanclerz Niemiec twierdzi, że Pekin nie wyśle Rosji broni
Przemawiając na niedzielnej konferencji prasowej, która odbyła się w Meseberg na północ od Berlina, Scholz stwierdził, że Chiny zapewniły, iż nie wyślą broni do Rosji.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w niedzielę, że Chiny zadeklarowały, iż nie dostarczą Rosji broni do walki z Ukrainą. Scholz sugeruje, że Berlin otrzymał zapewnienia Pekinu w tej sprawie.
Alarm powietrzny w Kijowie
W stolicy Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Od kilku godzin obowiązuje on w dziewięciu innych obwodach. Dodatkowo ukraińskie media poinformowały o „wrogim obiekcie”, zlokalizowanym nad obwodem kijowskim.
Wybory w Estonii wygrała proukraińska partia premier Kai Kallas
Po przeliczeniu głosów oddanych w 402 w 405 lokalach wyborczych Partia Reform premier Kai Kallas miała 31,6 procent głosów, czyli 37 mandatów. To trzy razy więcej niż w składzie poprzedniego Riigikogu, jednoizbowego parlamentu Estonii.
Czytaj więcej
Wydaje się, że wyborcy przemówili. Poszło nam całkiem dobrze – powiedziała w zwycięskim przemówieniu liderka Partii Reform Kaja Kallas
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwie rosyjskie bazy wojskowe w Melitopolu
Wieczorem dwie potężne eksplozje wstrząsnęły bazami wojskowymi okupantów w Melitopolu.
„W północnych dzielnicach miasta słychać było dwie potężne eksplozje. Mamy informacje, że zniszczone zostały dwa obiekty, w których stacjonowali Rosjanie – powiedział mer Melitopola Iwan Fedorow.
Według wstępnych informacji zginęło kilkaset żołnierzy wroga. Sztab Generalny poda dokładne dane i pełne informacje - dodał mer.
Zakończono usuwanie gruzu, który pozostał po ostrzelanym budynku w Zaporożu
Ostatecznie stwierdzono, że rosyjski atak spowodował śmierć 13 osób.
Zełenski omówił konferencję "Zjednoczeni dla sprawiedliwości"
Prezydent podziękował wszystkim partnerom, którzy pomagają budować "sieć współpracy prawnej, aby odpowiednie wyroki zostały ogłoszone i wykonane".
Czytaj więcej
Świat jest wystarczająco silny, aby ukarać Rosję za wojnę. A my damy światu dość odwagi i narzędzi, aby ta kara się urzeczywistniła - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przekazie do rodaków.
Eksplozje w koksowni i gazowni w Widnoje pod Moskwą
W warsztacie koksowni i gazowni w Widnoje pod Moskwą doszło do wybuchu - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Eksplozja spowodowała pożar. Przyczyna zdarzenia nie jest znana. Nie ma informacji o ofiarach.
Prezydent Duda o neokolonialnej polityce Rosji
Podczas debaty generalnej na V Konferencji ONZ w sprawie krajów najsłabiej rozwiniętych w Katarze Prezydent RP zaznaczył, że Federacja Rosyjska zamierza podbijać i eksploatować swoich sąsiadów, co jest kontynuacją historycznego kolonializmu.
Czytaj więcej
Rosjanie mają tendencję do podboju i wykorzystywania swoich sąsiadów. Wojna na Ukrainie jest kontynuacją historycznego kolonializmu. Wcześniej jej podmiotem była także Polska - powiedział na konferencji ONZ w Katarze prezydent Polski Andrzej Duda.
Jednostka Kraken informuje o zniszczeniu wieży obserwacyjnej
Kraken, jednostka specjalna wywiadu obronnego Ministerstwa Obrony Ukrainy, ogłosiła, że zniszczyła autonomiczną wieżę obserwacyjną w rosyjskim obwodzie briańskim za pomocą drona kamikadze.
W niedzielę Rosjanie przypuścili dziesięć ataków na Nikopol
Zniszczonych zostało 6 prywatnych domów, 2 budynki gospodarcze, prywatne przedsiębiorstwo i sklep.
Według komunikatów władz miasta nikt nie odniósł obrażeń.
Usuwanie min na Ukrainie zajmie 70 lat
Całkowite oczyszczenie terenów Ukrainy, na których toczyła się wojna, z materiałów wybuchowych zajmie 70 lat – powiedziała minister gospodarki Ukrainy Julia Swiridenko.
Minister zasugerowała, że w celu skoordynowania prac rozminowujących konieczne jest stworzenie odpowiednika formatu Ramstein – regularnych spotkań różnych państw pomagających Ukrainie.
Podejrzany o podpalenie karetki przeznaczonej dla Ukrainy usłyszał zarzuty
Konwój pojazdów miał wyjechać z Radłowa pod Tarnowem w woj. małopolskim w sobotę rano.
Czytaj więcej
W piątkowy wieczór w Radłowie koło Tarnowa spłonęła karetka, która następnego dnia miała jechać w konwoju humanitarnym na Ukrainę. Oprócz ambulansu uszkodzone zostały trzy inne samochody, w tym druga karetka. Podejrzany o podłożenie ognia 35-latek usłyszał zarzuty.
Wojna spowodowała 76,5 miliarda euro szkód środowiskowych
- Zniszczonych zostało prawie 3 miliony hektarów lasów, 500 000 hektarów znajduje się pod okupacją lub w strefie działań wojennych – powiedział minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłeć.
Nie ma postępów w negocjacjach dotyczących kontroli elektrowni jądrowej w Zaporożu
Dyplomatyczne wysiłki zmierzające do przywrócenia Ukrainie kontroli nad elektrownią atomową w Zaporożu utknęły w martwym punkcie - powiedział w niedzielę ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
- Nasze stanowisko, które wyrażamy na wszystkich platformach międzynarodowych, jest takie, że wszelkie negocjacje w sprawie ZNPP powinny opierać się na: po pierwsze demilitaryzacji elektrowni, po drugie na wycofaniu pracowników Rosatomu.. Po trzecie, ukraiński personel powinien mieć możliwość obsługi obiektu jądrowego bez presji – powiedział minister.
W zeszłym tygodniu szef MAEA Rafael Grossi wyraził zaniepokojenie sytuacją w elektrowni, podkreślając opóźnienia w rotacji zespołu ekspertów w obiekcie i walki w jego pobliżu.
Kanclerz Scholz: Podstawą do rozmów pokojowych jest wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy
Niemiecki przywódca w rozmowie z CNN przyznał, że trwająca od ponad roku wojna rosyjsko-ukraińska utknęła w martwym punkcie i wyrządza Ukrainie ogromne szkody. Zapowiedział jednak, że nie będzie naciskał na Ukraińców, by szli na niewygodne kompromisy
- Bardzo trudno jest ocenić, co dalej wydarzy się na Ukrainie, ale jest coś, co jest absolutnie jasne: nadal będziemy wspierać Ukrainę finansowo, humanitarnie, a także zbrojeniowo – powiedział Olaf Scholz. Niemiecki polityk dodał, że podstawą jakichkolwiek rozmów pokojowych jest wycofanie przez Putina rosyjskich wojsk z terytoriów ukraińskich.
Rosja stawia warunki ws. umowy zbożowej
Wynegocjowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję w lipcu ubiegłego roku Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego zezwoliła na eksport zboża z trzech ukraińskich portów. Umowa została przedłużona w listopadzie i jeśli nie zostanie uzgodnione przedłużenie, wygaśnie 18 marca.
Czytaj więcej
Rosja oświadczyła, że zgodzi się na przedłużenie umowy w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną interesy jej własnych producentów rolnych.
Wzrosła liczba ofiar ataku na blok mieszkalny w Zaporożu
W konsekwencji czwartkowego ostrzału apartamentowca życie straciło 13 osób. Od czwartku trwa przeszukiwanie gruzowiska.
Kobieta i dwoje dzieci zginęło podczas ostrzału wsi Poniatiwka w obwodzie chersońskim
Turecki ekspert: Erdogan nie chce zdenerwować Putina
Oficjalnie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sprzeciwia się członkostwu Szwecji i Finlandii ze względów bezpieczeństwa, wynikających ze sporu o ekstradycję z tych państw członków Partii Pracujących Kurdystanu, uznanych w Turcji za organizację terrorystyczną.
- Twierdzenia o ukrywaniu terrorystów w Szwecji i Finlandii stanowią doskonałą przykrywkę dla Erdogana, aby nie angażował się w kwestię NATO w politycznie niewygodnym momencie - uważa turecki ekspert Gonul Tol z Instytutu Bliskiego Wschodu, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.
Ukraińskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że siły zbrojne "wyeliminowały" 930 rosyjskich żołnierzy w ciągu doby
W najnowszej aktualizacji rosyjskich strat ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zginęło łącznie 153 120 żołnierzy. Poinformowano również, że od początku wojny zniszczono 302 wojskowe odrzutowce, 2071 dronów i 6692 opancerzone pojazdy bojowe.
Dziennie z Bachmutu ewakuowanych jest zaledwie kilka osób
Zastępca mera Bachmutu Ołeksandr Marczenko powiedział, że ewakuacje z nieustannie ostrzeliwanego przez Rosjan miasta spadły do zaledwie 5-10 osób dziennie w porównaniu z 600 osobami opuszczającymi miasto w szczytowym momencie ewakuacji.
W Bachmucie wciąż przebywa od 4 do 4,5 tys. cywilów. Wśród nich jest czterech pracowników medycznych.
Afrykańskie komitety olimpijskie popierają start Rosji i Białorusi w igrzyskach
Afrykańska organizacja olimpijska twierdzi, że rosyjscy i białoruscy sportowcy powinni mieć możliwość startowania w igrzyskach w Paryżu.
Czytaj więcej
Afrykańskie komitety olimpijskie orzekły w niedzielę, że rosyjscy i białoruscy sportowcy powinni zostać dopuszczeni do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu.
Moskwa przekaże rodzinom zmobilizowanych paczki z żywnością
Ogłoszono zamówienie na paczki, w których znajdą się m.in. wędlina, herbata i ser.
Czytaj więcej
W Moskwie ogłoszono przetarg na dostarczenie rodzinom zmobilizowanych "zestawów żywnościowych" i "prezentowych zestawów herbat ze słodyczami". Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej poświęconej zamówieniom publicznym.
Rosyjscy oligarchowie szukają ratunku
Jedni patrzą na Azję i próbują odnaleźć się w nowej rosyjskiej rzeczywistości. Inni na Zachodzie proszą o zniesienie sankcji i wyrzekają się Putina.
Czytaj więcej
Jedni patrzą na Azję i próbują odnaleźć się w nowej rosyjskiej rzeczywistości. Inni na Zachodzie proszą o zniesienie sankcji i wyrzekają się Putina.
Halowa mistrzyni Europy w skoku wzwyż: Dlaczego państwo terrorystyczne miałoby wystąpić na igrzyskach?
- Rosjanie życia nie cenią. Oni wciąż kontynuują ludobójstwo mojego narodu. Pamiętajmy, że wielu tamtejszych sportowców to wojskowi, którzy na mistrzostwach kraju startują z oznaczeniami rosyjskiej armii. To pokazuje, że wspierają ludobójstwo. Nie wyobrażam sobie, żeby w igrzyskach wzięli udział ludzie, którzy zabijają innych - mówi "Rzeczpospolitej" halowa mistrzyni Europy w skoku wzwyż Jarosława Machuczych.
Czytaj więcej
- Nie rozumiem, dlaczego państwo terrorystyczne miałoby wystąpić na igrzyskach. Sportowcy z Rosji popierają ludobójstwo. Bojkot byłyby jednak złym rozwiązaniem. Najgorszym - mówi „Rz” halowa mistrzynie Europy w skoku wzwyż Jarosława Machuczych.
Ukrenerho planuje zakończyć przywracanie dostaw energii elektrycznej w regionie Odessy do 15 marca
Szef państwowego operatora Ukrenerho Wołodymyr Kudrycki przekazał, że do 15 marca planowane jest zakończenie podstawowych prac w celu przywrócenia niezawodności dostaw energii elektrycznej w obwodzie odeskim. Obecnie od wtorku 28 lutego w mieście nie ma przerw w dostawie prądu.
Dziesięć ataków lotniczych odnotowano w Doniecku w ciągu ostatnich 24 godzin
W atakach zniszczonych zostało co najmniej 16 budynków mieszkalnych, a także kilka samochodów oraz rura gazociągowa.
Minister energetyki: Ukraina kończy sezon grzewczy z nadwyżką mocy
Ukraina zbliża się do końca sezonu grzewczego 2022-2023 z nadwyżką mocy produkcyjnych, mając wystarczające rezerwy gazu i węgla oraz wsparcie ze strony koalicji międzynarodowej - powiedział minister energetyki Herman Gałuszenko.
Turcja pracuje nad przedłużeniem porozumienia zbożowego
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że Ankara ciężko pracuje nad przedłużeniem wspieranej przez ONZ inicjatywy, która umożliwiła Ukrainie eksport zboża z portów zablokowanych przez Rosję po jej inwazji.
Porozumienie zostało przedłużone w listopadzie i wygaśnie 18 marca, o ile nie zostanie uzgodnione przedłużenie.
Co najmniej 13 000 ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie ze Sky News mówiła o porwanych dzieciach przez Rosjan.
Odniosła się do artykułu "The Sunday Times", w którym poinformowano, że dzieciom mówiono, iż są zabierane na wycieczki szkolne, ale wiele z nich nigdy nie wróciło.
- Jest to część ludobójstwa, które Rosjanie prowadzą przeciwko narodowi ukraińskiemu - powiedziała deputowana.
- Niektóre z nich były zabierane na tzw. obozy letnie lub wakacyjne na tydzień, po czym nigdy nie wracały. A niektóre z nich były nawet oddawane już do adopcji rosyjskim rodzinom, tak jakby nie miały swoich rodzin na Ukrainie - dodała.
Prigożyn mówi o konsekwencjach wycofania się najemników z Bachmutu
Zdaniem założyciela grupy Wagnera bez jego najemników załamie się rosyjski front, a Ukraińcy dostaną się do samych granic kraju.
Czytaj więcej
Założyciel grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn jest pewien, że wycofanie się jego wojsk z Bachmutu zniszczy cały front, a wtedy Rosja obarczy najemników winą za porażkę w wojnie.
Rosja wciąż omija zachodnie sankcje
Kreml ma wielu chętnych do pomocy w nielegalnym sprowadzaniu nowoczesnej technologii wojskowej.
Czytaj więcej
Rosja omija sankcje, aby zdobyć nowoczesną technologię do prowadzenia swojej zbrodniczej wojny. Pomagają w tym Turcja, Serbia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i 12 innych gospodarek w Europie Wschodniej i Azji Środkowej, przez które chipy z Europy trafiają do Rosji.
Wiceminister obrony Ukrainy: Szpitale na okupowanym terytorium Ukrainy są przepełnione ciężko rannymi Rosjanami
- Rosyjskie siły okupacyjne nadal ponoszą ciężkie straty. Placówki medyczne na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy są przepełnione ciężko rannymi ludźmi, a ich ewakuacja na leczenie w Rosji prawie nigdy nie jest przeprowadzana - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Wywiad Wielkiej Brytanii: Z powodu braku amunicji Rosjanie szturmują ukraińskie pozycje wyposażeni w broń i łopaty.
Brytyjczycy wskazują, że Rosjanom brakuje amunicji i coraz częściej dochodzi do "walki wręcz".
Czytaj więcej
Brytyjski wywiad wojskowy w swoim niedzielnym raporcie informuje, że coraz więcej dowodów wskazuje na rosnącą liczbę "walk wręcz" na ukraińskim froncie, co ma wskazywać na braki amunicji po stronie Rosji.
Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 153 120 żołnierzy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja od początku swojej pełnowymiarowej inwazji straciła na Ukrainie 153 120 żołnierzy.
Liczba ta obejmuje 930 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły tylko w ciągu ostatniej doby.
Według raportu, Rosja straciła również 3414 czołgów, 6692 opancerzone wozy bojowe, 5299 pojazdów i zbiorników paliwa, 2426 systemów artyleryjskich, 488 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 248 systemów obrony powietrznej, 302 samoloty, 289 śmigłowców , 2071 dronów i 18 łodzi.
Cywile opuszczają Bachmut
W sobotę siły rosyjskie wywierały presję na Ukraińców ukrytych w Bachmucie. Mieszkańcy próbowali uciekać z pomocą oddziałów, które według zachodnich analityków mogą przygotowywać się do wycofania.
Kobieta zginęła, a dwóch mężczyzn zostało ciężko rannych w wyniku ostrzału podczas próby przejścia przez prowizoryczny most - poinformowali ukraińscy żołnierze, którzy udzielali pomocy poszkodowanym.
Przedstawiciel ukraińskiej armii, który poprosił o nieujawnianie jego tożsamości ze względów operacyjnych, powiedział agencji Associated Press, że opuszczenie Bachmutu przez cywilów pojazdami jest obecnie zbyt niebezpieczne i ludzie muszą uciekać pieszo.
Unia Europejska szuka krajów spoza wspólnoty, by przyłączyły się do zbiorowej dostawy amunicji
Propozycja jest częścią unijnego planu, który ma pomóc w dostarczaniu Ukrainie amunicji, a jednocześnie zwiększyć zdolność Europy do produkcji i uzupełniania własnych, malejących zapasów - informuje portal Politico.
Ukraińscy piloci szkolą się w USA
Dwóch ukraińskich pilotów przebywa w USA w celu oceny szkolenia na samolotach szturmowych, w tym F-16.
To pierwsza podróż ukraińskich pilotów do USA w celu oceny ich umiejętności przez amerykańskich trenerów wojskowych.
Czytaj więcej
USA pracują z ukraińskimi pilotami w Stanach Zjednoczonych, aby określić, jak długo potrwa szkolenie ich do latania myśliwcami F-16 - informuje CNN.
Wzrosła liczba ofiar ataku na Zaporoże
W wyniku przeprowadzonego w czwartek rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże zginęło 13 osób, w tym ośmiomiesięczne dziecko - poinformowały Państwowe Służby Ratownicze.
Ratownicy usunęli z miejsca zdarzenia ponad 853 tony gruzu, a psychologowie Państwowego Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy mieszkańcom budynku i krewnym ofiar.
Z budynku uratowano jedenaście osób, a także cztery koty i psa.
Rosja przeprowadziła w nocy 2 marca nalot na Zaporoże z użyciem pocisku S-300, mocno uszkadzając budynek mieszkalny.
- Państwo terrorystyczne chce zamienić każdy dzień dla naszego narodu w dzień terroru. Ale zło nie będzie panować na naszej ziemi - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski po ataku. - Wypędzimy wszystkich okupantów, a oni zostaną za wszystko rozliczeni - zapowiedział.
Szojgu pojechał na Ukrainę
Minister obrony Rosji spotkał się z żołnierzami, którzy biorą udział w inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu złożył wizytę w siłach zbrojnych Rosji rozmieszczonych na Ukrainie, wręczając medale personelowi wojskowemu i spotykając się z wyższymi dowódcami - wynika z oświadczenia i filmów opublikowanych przez rosyjski resort obrony.
Czy Rosjanie są w stanie okrążyć Bachmut?
Analiza Instytutu Studiów nad Wojną.
Czytaj więcej
Analitycy Studiów nad Wojną (ISW) przeanalizowali sytuację na ukraińskim froncie i doszli do wniosku, że wojska rosyjskie nie będą w stanie okrążyć miasta Bachmut w najbliższym czasie.
Odnotowano 171 przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich wojsk
Prokuratura Generalna zidentyfikowała 171 ofiar przemocy seksualnej ze strony wojsk rosyjskich - powiedziała pierwsza dama Ołena Zełenska na konferencji Zjednoczeni dla Sprawiedliwości we Lwowie.
Zelenska zaznaczyła, że liczba aktów przemocy seksualnej dokonywanych przez rosyjskie wojska na Ukrainie wskazuje, że takie przestępstwa są świadomą polityką rosyjskich wojskowych.
- To jest ich świadoma i psychologiczna broń przeciwko Ukraińcom - powiedziała.
Sztab Generalny Ukrainy: Wojsko odpiera ponad 130 rosyjskich ataków
Wojsko Ukrainy odparło 4 marca ponad 130 rosyjskich ataków - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siły powietrzne Ukrainy przeprowadziły 18 ataków na tymczasowe bazy rosyjskie, uderzając również w rosyjski system obrony powietrznej, skład amunicji i most.
Sztab Generalny zaznaczył, że siły rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na prowadzeniu ofensywy w kierunku: Kupiańsk, Łyman, Bachmut i Szachtarśk.
Podsumowanie sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
Minął rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję 24 lutego 2022 roku. Ofensywa, która według twierdzeń Kremla, miała potrwać kilka dni, przerodziła się w długotrwały konflikt.