Najnowsze doniesienia z Ukrainy można przeczytać tutaj
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Koniec środowej relacji
Na kolejne doniesienia na temat ukraińskiej walki o wolność zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Prezydent Ukrainy: Nasze siły posuwają się obecnie w kilku kierunkach taktycznych
- Nie oddamy naszej ziemi - całe suwerenne terytorium Ukrainy będzie ukraińskie - mówił w wieczornym przemówieniu do rodaków prezydent Zełenski.
- Ludzie powinni o tym wiedzieć. Dlatego, jeśli macie okazję porozmawiać z mieszkańcami z południa naszego kraju - z Chersonia, Heniczeska, Berdiańska, Melitopolu i innych miast i wsi - proszę, rozpowszechniajcie tam prawdę. Wykorzystajcie każdą okazję, aby powiedzieć mieszkańcom okupowanych terenów, że o nich pamiętamy i walczymy. Walczymy o całe nasze południe, o cały ukraiński Donbas – w okolicach Słowiańska i Bachmuta trwa obecnie najbardziej brutalna konfrontacja. Walczymy o obwód charkowski. Niech okupanci nie sądzą, że ich czas na tej ziemi jest długi i że przewaga ich artylerii jest wieczna - powiedział.
Zełenski chwali broń z Zachodu
- Wydaje się, że zachodnia artyleria – broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów – zaczęła działać z całą. Jej dokładność jest dokładnie taka, jaka powinna być. Nasi obrońcy wymierzają bardzo zauważalne ciosy w magazyny i inne punkty, które są ważne dla logistyki okupantów. A to znacznie zmniejsza potencjał ofensywny armii rosyjskiej. Straty okupantów będą rosły co tydzień, podobnie jak problemy w zaopatrzeniu - powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Niemieckie partie naciskają w sprawie rewizji sankcji
Nikt nie wie, jakie będą nastroje w Niemczech jesienią, gdy może zabraknąć gazu. W mediach pełno mrożących krew w żyłach scenariuszy po zamknięciu przez Rosję zaworów na funkcjonującym jeszcze Nord Stream 1. „Bild” znalazł już „pierwszego Niemca bez ciepłej wody”.
Czytaj więcej
W miarę ograniczania dostaw gazu w Niemczech pojawiają się głosy, że trzeba przemyśleć sankcje wobec Moskwy.
Haidai: Nie cały obwód ługański jest pod okupacją
Szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Haidai oświadczył, że wojska rosyjskie nie zajęły całego terenu obwodu. Dodał, że na obrzeżach toczą się walki. Według Haidaia, siły rosyjskie poniosły "znaczne straty".
"WSJ": Rosjanie rozmieścili wyrzutnie na terenie elektrowni jądrowej
Na terenie zajętej przez wojska rosyjskie w marcu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze przebywa ok. 500 żołnierzy - podaje "The Wall Street Journal" dodając, że Rosjanie rozmieścili na terenie siłowni ciężkie baterie artyleryjskie, a przy zbiorniku z wodą, chłodzącą sześć reaktorów, umieścili miny przeciwpiechotne.
Mer Niżyna ostrzega przed atakami rakietowymi
W wiadomości opublikowanej w mediach społecznościowych Ołeksandr Kodoła, mer miasta Niżyn (północna Ukraina, obwód czernihowski) oświadczył, że w ciągu najbliższych 24 godzin istnieje duże zagrożenie ataku rakietowego na miasto. Mer wezwał mieszkańców by nie ignorowali ostrzeżeń i w przypadku alarmu przeciwlotniczego udali się do schronów.
Kułeba apeluje o dostawy niemieckich haubic
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że podczas rozmowy z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock podkreślił "pilną potrzebę zwiększenia dostaw niemieckich haubic samobieżnych oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet na Ukrainę".
Ekonomiści podnoszą prognozy dla Rosji
Po inwazji Kremla na Ukrainę analitycy z wielu instytucji mocno cięli prognozy gospodarcze dla Rosji. Spodziewali się oni, że sankcje mocno uderzą w jej sektor naftowy i wepchną gospodarkę w głęboką recesję. W ostatnich tygodniach część analityków podwyższała jednak prognozy dla Rosji.
Czytaj więcej
Ekonomiści z zachodnich, prywatnych instytucji finansowych podnoszą prognozy dla Rosji. Przyczynia się do tego wzrost rosyjskiej produkcji ropy naftowej.
Striuk: W Siewierodoniecku zostało ok. 8 tys. osób
W Siewierodoniecku (obwód ługański), z którego wycofały się wojska ukraińskie, pozostaje 7-8 tysięcy osób - podał Ołeksandr Striuk, szef administracji wojskowej miasta. Dodał, że w niedalekiej przyszłości ludzie ci będą żyli "w okropnych warunkach" - bez wody, gazu czy prądu - ponieważ kluczowa infrastruktura została zniszczona przez siły rosyjskie.
Premier Irlandii: miejsce Ukrainy jest w UE
Taoiseach Irlandii Micheál Martin na wspólnej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim konferencji prasowej w Kijowie powiedział, że miejsce Ukrainy jest w UE i że Irlandia będzie popierać Ukrainę "na każdym kroku". - Brutalna wojna Rosji z tym piękny, demokratycznym krajem jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego - mówił irlandzki premier. Zełenski przekazał, że wraz z Martinem omówili wspólną odpowiedź na zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz sprawę siódmego pakietu sankcji na Rosję.
SG Ukrainy: Rosjanie próbują zyskać kontrolę nad drogą Bachmut-Lisiczańsk
W codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że na kierunku bachmuckim siły wroga próbują umocnić swoją pozycję i przejąć całkowitą kontrolę nad drogą z miasta Bachmut (obwód doniecki) do Lisiczańska (obwód ługański). Według tego źródła, Rosjanie przeprowadzili artyleryjski ostrzał okolic miejscowości Spirne, Wyjimka i Wesełe.
Wereszczuk: W Lisiczańsku pozostało do 12 tys. osób
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła, że w zajętym przez wojska rosyjskie Lisiczańsku (obwód ługański) pozostało do 12 tysięcy mieszkańców. Według niej, osoby te miały możliwość ewakuacji, lecz nie zdecydowały się na nią z przyczyn obiektywnych i subiektywnych. Cytowana przez Ukrinform Wereszczuk powiedziała też, że mieszkańcy Lisiczańska są przez siły rosyjskie wywożeni do obozów filtracyjnych, a ich los jest "trudny". - Dlatego zawsze namawiam do ewakuacji, gdy tylko nadarzy się okazja - podkreśliła.
Władze Ukrainy przewidują zbiory co najmniej 50 mln ton zboża
- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i trudności kampanii siewnej oraz logistykę w czasie wojny, spodziewamy się, że zbiory nie będą takie złe - wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat - powiedział wiceminister ds. rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany przez CNN. Dodał, że w 2022 r. Ukraina zbierze "co najmniej 50 ton zboża, może więcej" i zaznaczył, że zależy to od zbiorów kukurydzy, które będą znane w październiku.
Mieszkańcy obwodu donieckiego wzywani do ewakuacji
W obwodzie donieckim wojska rosyjskie nasiliły ostrzał, uderzając w ludność cywilną. Mieszkańcy regionu proszeni są o ewakuację - powiedział szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko, cytowany przez portal Suspilne.
Zestawy HIMARS zniszczone? Ukraina zaprzecza
Wojska rosyjskie zniszczyły dwie wyrzutnie HIMARS, dostarczone Ukrainie przez jej zachodnich sojuszników - informowała Rosja. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaprzeczył tym doniesieniom. "Rosyjscy propagandyści aktywnie rozpowszechniają fałszywe doniesienia o rzekomym zniszczeniu amerykańskiego systemu artyleryjskiego HIMARS. Podkreślamy, że te wiadomości nie odpowiadają rzeczywistości i są niczym innym jak kolejną rosyjską fałszywą" - czytamy.
Wołodin: USA powinny myśleć o Alasce, gdy zarządzają zagranicznymi zasobami Rosji
Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej zasugerował, by Stany Zjednoczone zastanowiły się przed dysponowaniem rosyjskimi aktywami za granicą. W wypowiedzi wspomniał o Alasce, której tereny w XIX wieku USA nabyły od carskiej Rosji.
Czytaj więcej
Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin wezwał Stany Zjednoczone do "przemyśleń" przed podjęciem decyzji w sprawie dysponowania rosyjskimi aktywami za granicą i dodał, że Moskwa "zawsze ma coś w odpowiedzi", wymieniając w tym kontekście Alaskę.
Rynek nowych aut w Rosji skurczył się 5,5 krotnie
Większość zagranicznych marek, z wyjątkiem chińskich, zawiesiła produkcję w Federacji Rosyjskiej i dostawy do Rosji po agresji Putina na Ukrainę. Rosyjskie koncerny mają problemy z produkcją z powodu braku komponentów, które masowo kupowały na Zachodzie, a to od marca blokują sankcje.
Czytaj więcej
W czerwcu rosyjski rynek nowych aut skurczył się 5,5 krotnie w ujęciu rocznym. Wszystkie marki wykazały negatywne wyniki, w tym chińscy producenci dostarczający samochody do Rosji. U dealerów na kupców wciąż czeka 120 tys. sztuk nowych aut.
Samolot i helikopter Medwedczuka przekazano na potrzeby ukraińskiego wojska
W ramach prowadzonego postępowania karnego ukraińska policja skonfiskowała samolot i śmigłowiec należący do Wiktora Medwedczuka - podejrzewanego o zdradę stanu i przebywającego w areszcie prorosyjskiego polityka, uważanego za "człowieka Putina", w przeszłości szefa administracji prezydenta Leonida Kuczmy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało, że maszyny zostały zajęte na wniosek Prokuratury Generalnej i przekazane na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraina: Od początku wojny zginęło 14 pracowników medycznych
Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko powiedział, że od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 14 pracowników medycznych, a 48 zostało rannych. Cytowany przez Interfax-Ukraina minister zastrzegł, że te oficjalne dane dotyczą osób, które pracowały w cywilnych placówkach służby zdrowia i nie obejmują strat wśród wojskowych medyków.
Johnson: Zełenski dał do zrozumienia, że chce przynajmniej powrotu do status quo
Podczas odbywającego się w środę, organizowanego co kilka miesięcy posiedzenia komisji łącznikowej, tworzonej przez szefów wszystkich komisji w Izbie Gmin, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odniósł się m.in. do sytuacji na Ukrainie. Pytany, co uważałby za zwycięstwo Ukrainy odparł, że ostatecznie do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego należy decydowanie o warunkach. Dodał, że Zełenski "jasno dał do zrozumienia, iż chciałby przynajmniej powrotu do status quo" sprzed inwazji wojsk rosyjskich, rozpoczętej 24 lutego. Premier dodał, że brytyjski rząd pomaga Ukraińcom w rozminowaniu kraju oraz "robi, co może", by pomóc w transporcie niewielkich ilości zboża drogą kolejową.
Przesmyk suwalski. Spotkanie prezydentów Polski i Litwy
Prezydenci oraz szefowie resortów obrony Polski i Litwy spotkają się w czwartek w miejscowości Szypliszki. Andrzej Duda, Gitanas Nausėda, Mariusz Błaszczak i Arvydas Anušauskas odwiedzą zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
56 proc. ankietowanych Niemców uważa, że dostarczanie ciężkiej broni na Ukrainę jest słuszne
Mieszkańcy zachodniej części kraju znacznie częściej popierają dozbrajanie Kijowa (59 proc.), niż obywatele wschodnich landów (37 proc.). Na terenach dawnej NRD 58 proc. ankietowanych uważa wysyłanie Ukrainie broni za błąd.
Czytaj więcej
47 proc. Niemców uważa, że Ukraina powinna być gotowa do ustępstw i zrzeczenia się części terytorium w negocjacjach z Rosją.
Sejm zajmie się ratyfikacją przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO
Rządowe projekty ustaw o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji skierowano do pierwszego czytania w komisjach obrony narodowej oraz spraw zagranicznych. Jak podał portal 300polityka, komisje zajmą się projektami dziś o godz. 20:00. Drugie czytanie ma zostać przeprowadzone w czwartek o godz. 18:00, następnie projekty mogą zostać przegłosowane przez Sejm.
Przelew do rosyjskiej ambasady zablokowany w Bułgarii
Strona rosyjska apelowała o odstępstwo, ponieważ fundusze są jej potrzebne na wypłatę wynagrodzeń personelowi placówki.
Czytaj więcej
Minister finansów Asen Wasilew poinformował, że z powodu unijnych sankcji Bułgaria zablokowała przelew środków o równowartości ok. 890 tys. dol. (4,2 mln zł) na konto rosyjskiej ambasady.
Zełenski: Nasze zwycięstwo jest nieuniknione
We wpisie w mediach społecznościowych prezydent Wołodyr Zełenski oświadczył, że zwycięstwo Ukrainy jest "nieuniknione", a "dla wroga nieunikniona jest kara". "I nadejdzie. Nadejdzie pokój" - dodał.
Na Ukrainie będą nowe przepisy dot. przemieszczania się w stanie wojennym
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny ogłosił, że wydana wczoraj decyzja w sprawie przemieszczania się osób objętych obowiązkiem wojskowym zostaje wycofana. Zapowiedział przy tym wprowadzenie nowych przepisów regulujących tę kwestię oraz wezwał Ukraińców "do wypełnienia ich konstytucyjnego obowiązku ochrony państwa".
Czytaj więcej
Dzień po jej wydaniu ukraiński Sztab Generalny cofnął swą decyzję, skrytykowaną przez prezydenta Zełenskiego, wprowadzającą dla osób objętych obowiązkiem wojskowym konieczność ubiegania się o pozwolenia na opuszczenie miejsca zamieszkania.
Norweskie władze zgodziły się na dostawę towarów dla rosyjskich górników
Rosyjski reżim zagroził, że może wypowiedzieć umowę, zgodnie z którą Rosja „odstępuje" na rzecz Norwegii ok. 175 tys. mkw szelfu Morza Barentsa.
Czytaj więcej
Norweskie władze zgodziły się na dostawę towarów dla rosyjskich górników na archipelagu Svalbard. Rosyjski reżim zagroził, że może wypowiedzieć umowę, zgodnie z którą Rosja „odstępuje" na rzecz Norwegii ok. 175 tys. mkw szelfu Morza Barentsa.
Niemcy: Rosja nie może wykorzystać spotkania G20 jako platformy propagandowej
Przed podróżą do Indonezji minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie nie można pozwolić Rosji na wykorzystanie nadchodzącego spotkania grupy G20 na Bali jako platformy propagandowej. "W interesie nas wszystkich jest zapewnienie poszanowania i przestrzegania prawa międzynarodowego. To wspólny mianownik" - oświadczyła szefowa niemieckiej dyplomacji.
Kreml odbiera prezenty urzędnikom państwowym: trafią do państwowego skarbca
Rosja zmienia przepisy: wszystkie cenne prezenty wręczane rosyjskim urzędnikom odtąd obowiązkowo będą musiały trafić do Gochranu – państwowego funduszu, który przechowuje między innymi precjoza carskiej należące niegdyś do rodziny Romanowów.
Czytaj więcej
Zgodnie z nowym prawem, które przyjęto w Rosji, wszystkie kosztowne prezenty, które otrzymają rosyjscy urzędnicy, muszą zostać przekazane do państwowego skarbca. Dotyczy to przedmiotów wykonanych z cennych kruszców i kamieni szlachetnych.
Ministerstwo Obrony Rosji: Zniszczono dwa systemy rakietowe HIMARS i składy amunicji na wschodzie Ukrainy
Rosjanie poinformowali, że ich siły zbrojne zniszczyły dwie wyrzutnie HIMARS, które USA i sojusznicy dostarczali na Ukrainę.
Przekazano również, że siły rosyjskie zniszczyły dwa składy amunicji przechowujące rakiety dla HIMARS w pobliżu linii frontu we wsi na południe od Kramatorska.
Doniesienia te nie zostały potwierdzone przez stronę ukraińską.
YouTube zablokowany w okupowanym przez Rosjan ukraińskim Chersoniu
- Wyłączyliśmy YouTube kilka dni temu - powiedział Siergiej Moroz, wideobloger i rzecznik lokalnej administracji okupacyjnej.
- Jesteśmy teraz bez YouTube'a i Instagrama. Ale jest OK, dajemy sobie radę - powiedział Moroz. Przyznał też, że lokalni mieszkańcy mogą korzystać z VPN, by ominąć cenzurę.
Rosja mówi, że Japonia ma "nieprzyjazne" stanowisko wobec Moskwy
Japonia zajęła "nieprzyjazne" stanowisko wobec Rosji, które nie pomaga rozwijać relacji ani w handlu i gospodarce, ani w sektorze energetycznym - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Rosja masowo sprowadza laptopy bez systemu operacyjnego. Sposób na sankcje
Już około 60 procent laptopów jest wysyłanych do Rosji bez systemu operacyjnego (OS). Dystrybutorzy spodziewają się, że do jesieni udział może wzrosnąć do 80-90 proc. W takim sprzęcie Rosjanie najczęściej instalują oprogramowanie pirackie.
Czytaj więcej
Już około 60 procent laptopów jest wysyłanych do Rosji bez systemu operacyjnego (OS). Dystrybutorzy spodziewają się, że do jesieni udział może wzrosnąć do 80-90 proc. W takim sprzęcie Rosjanie najczęściej instalują oprogramowanie pirackie.
Brytyjskie czołgi Challenger przybywają do Polski
Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową
- Obecny system wojskowy Łotwy osiągnął swój limit. Nie mamy powodu sądzić, że Rosja zmieni swoje zachowanie - powiedział łotewski minister obrony Artis Pabriks.
Czytaj więcej
Łotwa ma przywrócić obowiązkową służbę wojskową w związku z prowadzoną przez Rosję inwazją na Ukrainę.
Odbudowa Mariupola będzie kosztować ponad 14 miliardów dolarów i potrwa do 10 lat
Rada Miasta w Mariupolu uważa, że na odbudowę zniszczonej infrastruktury potrzeba 14 mld dolarów, a prace potrwają od 7 do 10 lat.
Mer miasta poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczono 1 356 wielopiętrowych budynków, zbombardowano 40 proc. prywatnych domów. Większość z nich nie nadaje się do rekonstrukcji, dlatego w planach jest budowa nowych budynków.
Rosja zaprzecza doniesieniom, że Turcja zatrzymała statek ze zbożem
Moskwa odrzuciła doniesienia o zatrzymaniu w Turcji statku towarowego pod rosyjską banderą w związku z podejrzeniem o przewożenie skradzionego z Ukrainy zboża.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że doniesienia o zatrzymaniu statku towarowego w tureckim porcie Karasu są fałszywe. Rzecznik MSZ poinformował, że jednostka "przechodzi standardowe procedury".
Wszyscy mieszkańcy obwodu donieckiego powinni uciec w bezpieczne regiony kraju
Władze Ukrainy apelują do mieszkańców obwodu donieckiego, by uciekli z domów. Miasta Słowiańsk i Kramatorsk mają być kolejnymi celami Rosjan.
Czytaj więcej
Ukraińscy urzędnicy wzywają pozostałych mieszkańców obwodu donieckiego do ewakuacji w bezpieczniejsze miejsca, ponieważ siły rosyjskie zbliżają się do wschodnich obszarów regionu.
Szef MSZ Węgier tłumaczy, czemu Budapeszt nie dostarcza Ukrainie broni
- Przyjęliśmy 630 tys. uchodźców z Ukrainy. Dbamy o nich, oferujemy pracę dla tych, którzy zostają na dłużej i edukację dla dzieci. Nie oczekujemy, że ktoś powie Węgrom "dziękuję". Ale oczekujemy jednego: żeby nas nie prowokować, nie obwiniać, nie mówić o nas źle tylko dlatego, że podjęliśmy jedną decyzję - nie uczestniczyć w dostawach broni - powiedział Péter Szijjártó.
Czytaj więcej
Węgry odmówiły udziału w dostawach zachodniej broni na Ukrainę, aby nie narażać Węgrów mieszkających na Zakarpaciu na rosyjski ostrzał - powiedział szef MSZ Węgier Péter Szijjártó.
Kreml: Brak merytorycznych kontaktów z Watykanem w sprawie wizyty papieża w Moskwie
Dmitrij Pieskow powiedział, że nie było merytorycznych rozmów z Watykanem w sprawie potencjalnej wizyty papieża w Rosji.
Franciszek powiedział agencji Reutera, że doszło do kontaktu między watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem a ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie ewentualnej podróży do Moskwy.
We Francji opublikowano fragment rozmowy Macrona z Putinem. Komentarz Ławrowa
Szef rosyjskiej dyplomacji uważa, że Moskwa nie ma się czego wstydzić.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że opublikowanie rozmowy między Emmanuelem Macronem a Władimirem Putinem było naruszeniem "etykiety dyplomatycznej".
Von der Leyen: UE musi poczynić pilne przygotowania na wypadek odcięcia rosyjskiego gazu
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że UE musi przygotować plany awaryjne na wypadek całkowitego odcięcia rosyjskiego gazu. Mówiła o tym członkom Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Miedwiediew: Dochodzenie w sprawie działań Rosji na Ukrainie? Szaleństwo
- Pomysł karania kraju, który ma największy potencjał jądrowy, jest absurdalny sam w sobie. I potencjalnie zagraża istnieniu ludzkości - uważa Dmitrij Miedwiediew
Czytaj więcej
Chcą nas sądzić ci, którzy wierzą, że mają prawo wydawać wyroki na innych, ale być poza jurysdykcją jakiegokolwiek sądu Bożego? Z Rosją to się nie uda - przekonuje Dmitrij Miedwiediew wypowiadając się na temat Stanów Zjednoczonych.
Wielka Brytania: Rosjanie są ok. 16 kilometrów od Słowiańska
"W ciągu ostatniego tygodnia siły rosyjskie prawdopodobnie posunęły się o kolejnych 5 km w dół głównej drogi E40 z Izium, pomimo niezwykle zdeterminowanego ukraińskiego oporu" - przekazało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Czytaj więcej
Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjskie wojska posuwają się naprzód w różnych strefach wschodniej Ukrainy. Wywiad wskazuje na Słowiańsk jako kolejny miasto, które będą chcieli podbić Rosjanie.
Największa rosyjska fabryka ołowiu wstrzymała produkcję
Coraz więcej rosyjskich przedsiębiorstw przerywa pracę przez brak importowanych składników, trudności z eksportem lub minimalny popyt na krajowym rynku. Największa fabryka ołowiu – produkująca głównie dla wojska – nie ma zamówień i też stanęła.
Czytaj więcej
Coraz więcej rosyjskich przedsiębiorstw przerywa pracę przez brak importowanych składników, trudności z eksportem lub minimalny popyt na krajowym rynku. Największa fabryka ołowiu – produkująca głównie dla wojska – nie ma zamówień i też stanęła.
Nie żyje Iwan Marczuk. Białorusin od 2014 roku walczył po ukraińskiej stronie
Ukraińska armia nie ma kontaktu z sześcioma białoruskimi żołnierzami, którzy brali udział w walkach w pobliżu Lisiczańska. Potwierdzono śmierć niektórych, inni prawdopodobnie zostali schwytani przez Rosjan.
Czytaj więcej
Sześciu białoruskich żołnierzy z pułku Konstanty Kalinowski zostało schwytanych lub zabitych w okolicach Lisiczańska. 26 czerwca grupa żołnierzy z pułku wdała się w wymianę ognia z Rosjanami. Wśród ofiar jest m.in. Iwan Marczuk ps. Brześć.
Od początku wojny zginęło co najmniej 340 ukraińskich dzieci
Szacuje się, że w wyniku rosyjskich bombardowań Ukrainy zginęło 346 dzieci - podała Prokuratura Generalna.
Łącznie poszkodowanych zostało około 991 dzieci.
Ławrow i Blinken będą na spotkaniach G20 na Bali
Ministrowie spraw zagranicznych krajów należących do grupy G20 mają rozmawiać o wojnie na Ukrainie i jej wpływie na globalne bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe podczas spotkania w Indonezji w tym tygodniu.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow jest jednym z tych, którzy mają uczestniczyć w spotkaniach na Bali.
W spotkaniu mają wziąć udział także sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.
Będzie to pierwszy raz, kiedy Ławrow i Blinken znajdą się w tym samym miejscu od stycznia, czyli od miesiąca poprzedzającego inwazję Rosji na Ukrainę.
Departament Stanu USA powiedział, że nie dojdzie do formalnego spotkania między nimi.
- Chcielibyśmy zobaczyć, że Rosjanie poważnie podchodzą do dyplomacji - powiedział rzecznik departamentu Ned Price.
Ukraina prosi o pomoc Turcję. Kijów wskazał trzy masowce, które miały transportować skradzione zboże
Czytaj więcej
Ukraina zwróciła się do Turcji o pomoc w zbadaniu trzech statków pod rosyjską banderą. Władze w Kijowie uważają, że jednostki były wykorzystywane do wywożenia z kraju skradzionego zboża.
Premier Irlandii z wizytą w Kijowie
Irlandzki premier Micheal Martin przybył w środę do Kijowa na serię spotkań, podczas których ponownie wyrazi solidarność Irlandii z Ukrainą.
Będzie dyskutował o tym, jak Irlandia i UE mogą wspierać ten kraj, a także osobiście zobaczy zniszczenia dokonane przez siły Władimira Putina.
Martin potwierdzi pełne poparcie Irlandii dla kontynuowania sankcji przeciwko reżimowi prezydenta Rosji, dla drogi Ukrainy do pełnego członkostwa w UE oraz zobowiązanie Irlandii do współpracy z UE w zakresie odbudowy Ukrainy.
Analityk: Po zdobyciu Donbasu Putin może zaproponować zawieszenie broni
Propozycja będzie testem dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - uważa analityk ds. polityki obronnej, z którym rozmawiała stacja CNBC.
Czytaj więcej
Po przejęciu kontroli nad obwodem ługańskim, prezydent Władimir Putin może teraz skupić się na zajęciu całego Donbasu na wschodzie Ukrainy przed zaproponowaniem zawieszenia broni - uważa analityk ds. polityki obronnej.
Będzie pomoc dla firm wspierających Ukrainę
Rząd przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej:
Błaszczak: Przystąpienie Szwecji i Finlandii wzmacnia całe NATO i jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski
- Zagrożenia, które niesie Rosja są poważne, widzimy, co dzieje się na wschód od naszych granic, myślę o ataku na Ukrainę, to bardzo pozytywna decyzja, że NATO rozszerza swoje członkostwo - mówi szef MON Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
Deklaracja prezesa PiS, bym był jego następcą, to docenienie moich wysiłków, mojej pracy - mówi szef MON Mariusz Błaszczak.
W Mariupolu przejęto zagraniczne statki
Czytaj więcej
Wspierani przez Rosję separatyści zajęli dwa statki pod obcą banderą w Mariupolu, mówiąc, że są one teraz "własnością państwa".
Lewica w Niemczech proponuje tymczasowe uruchomienie Nord Stream 2
Polityk Die Linke uważa, że mimo wojny na Ukrainie, trzeba też rozmawiać z Moskwą o uruchomieniu Nord Stream 2, choćby na określony czas, jeśli nie da się zagwarantować dostaw gazu w inny sposób.
Czytaj więcej
Klaus Ernst, szef komisji ds. energetyki Bundestagu domaga się zakończenia sankcji wobec Rosji i rozpoczęcia rozmów na temat gazociągu Nord Stream 2.
Wezwanie do wprowadzenia sankcji w sporcie
35 państw domaga się sankcji dla rosyjskich i białoruskich federacji sportowych oraz urzędników. Chcą, by zawieszono ich w prawach członka międzynarodowych federacji, takich jak MKOl, i nie dopuszczono do zajmowania ważnych stanowisk. Departament Spraw Wewnętrznych USA opublikował oświadczenie w tej sprawie.
Kolektyw "podobnie myślących narodów" uznaje autonomię federacji sportowych, ale stoi na stanowisku, że "narodowe rosyjskie i białoruskie federacje sportowe powinny zostać zawieszone w prawach członka federacji międzynarodowych". Należy również usunąć z ważnych stanowisk osoby blisko związane z państwem rosyjskim lub białoruskim. Nie dotyczy to tylko przedstawicieli rządu. Ponadto krajowe i międzynarodowe organizacje sportowe powinny rozważyć zawieszenie transmisji telewizyjnych ze swoich zawodów do Rosji i Białorusi.
Chiny chcą pogłębić współpracę z Rosją w ramach wielostronnych porozumień
Chiny są skłonne pogłębić współpracę z Rosją w ramach wielostronnych ram, w tym G20 - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ma Zhaoxu ambasadorowi Rosji w Chinach, Andrejowi Denisowowi.
- Chiny są również skłonne wzmocnić strategiczną współpracę z Rosją i rozszerzyć praktyczną współpracę w różnych dziedzinach - powiedział Ma podczas spotkania we wtorek, zgodnie z oświadczeniem chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ławrow: świat ewoluuje w skomplikowany sposób
Szef MSZ Rosji wzywa cały świat do ochrony prawa międzynarodowego
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w środę wezwał wszystkie strony na świecie do podjęcia wysiłków w celu ochrony praw międzynarodowych, ponieważ "świat ewoluuje w skomplikowany sposób."
Gubernator: 220 000 osób wewnętrznie przesiedlonych w obwodzie charkowskim
Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział, że 220 tys. osób zamieszkujących obwód charkowski otrzymało status uchodźców wewnętrznych i przeniosło się do bezpieczniejszych miejsc w związku z prowadzoną przez Rosję wojną przeciwko Ukrainie
Co najmniej 2 zabitych, 7 rannych w rosyjskim ostrzale Słowiańska
Co najmniej 2 zabitych, 7 rannych w rosyjskim ostrzale Słowiańska. Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał w serwisie Telegram, że dwie osoby zginęły, a siedem innych zostało rannych w wyniku ostrzału, który uderzył w miejski rynek. Mer Słowiańska Wadym Liach potwierdził, że rynek miejski został trafiony i doszło do pożaru.
Słynny bramkarz hokejowej reprezentacji Rosji Iwan Fiedotow wylądował na Dalekiej Północy jako rekrut
Czytaj więcej
Słynny bramkarz hokejowej reprezentacji kraju Iwan Fiedotow wylądował na Dalekiej Północy jako rekrut. A chciał przenieść się do Filadelfii.
Skąd u papieża wziął się pomysł, by najpierw polecieć do Rosji, a dopiero potem udać się do Ukrainy?
Czytaj więcej
Skąd u papieża wziął się pomysł, by najpierw polecieć do Rosji, a dopiero potem udać się do Ukrainy?
Siła rażenia Rosji jest dziesięć razy większa niż ukraińskich obrońców Donbasu
Czytaj więcej
Siła rażenia Rosji jest dziesięć razy większa niż ukraińskich obrońców Donbasu.
Relacja z wtorkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińskie wojska wycofały się z Lisiczańska. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego siły zbrojne są niezrażone w wysiłkach, by złamać wolę Moskwy do kontynuowania prawie pięciomiesięcznej wojny. Prezydent Rosji Władimir Putin okrzyknął zwycięstwo swojego wojska w bitwie o obwód ługański.