Turcja: Nie możemy zatrzymać rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym

Turcja nie może powstrzymać rosyjskich okrętów wojennych przed dostępem do Morza Czarnego przez cieśniny, jak zażądała tego Ukraina, ze względu na klauzulę w międzynarodowym porozumieniu, która pozwala okrętom na powrót do ich baz - powiedział w piątek turecki minister spraw zagranicznych.

Publikacja: 25.02.2022 11:52

Turcja: Nie możemy zatrzymać rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym

Foto: AFP

Ukraina zaapelowała do Turcji o zablokowanie rosyjskim okrętom wojennym możliwości przepłynięcia przez cieśniny Dardanele i Bosfor, które prowadzą do Morza Czarnego, po tym jak Moskwa rozpoczęła w czwartek atak na Ukrainę z lądu, powietrza i morza.

W ramach inwazji siły rosyjskie pojawiły się w ukraińskich portach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Na mocy konwencji z Montreux z 1936 roku Turcja sprawuje kontrolę nad cieśniną i może ograniczyć przepływ okrętów wojennych w czasie wojny lub w przypadku zagrożenia, ale prośba ta postawiła członka NATO w trudnym położeniu, ponieważ stara się on sprostać swoim zachodnim zobowiązaniom i bliskim związkom z Rosją.

Czytaj więcej

Pieskow: Ukraina powinna zostać oczyszczona z nazistów

Przemawiając w Kazachstanie, minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja analizuje prośbę Kijowa, ale zaznaczył, że zgodnie z konwencją Rosja ma prawo odesłać okręty do ich bazy, w tym przypadku na Morze Czarne.

Dlatego też, nawet jeśli Turcja po przeprowadzeniu procesu prawnego zdecydowałaby się zaakceptować prośbę Ukrainy i zamknęłaby cieśninę dla rosyjskich okrętów wojennych, to - jak powiedział - uniemożliwiłaby im jedynie podróżowanie w przeciwnym kierunku, z dala od ich baz na Morze Śródziemne.

- Jeśli kraje zaangażowane w wojnę zwrócą się z prośbą o powrót swoich okrętów do baz, należy na to pozwolić - cytuje Cavusoglu dziennik Hurriyet.

Czytaj więcej

Minister Obrony Ukrainy apeluje: Pokażcie Rosjanom, że zabijają kobiety, dzieci

Cavusoglu dodał, że tureccy eksperci prawni wciąż próbują ustalić, czy konflikt na Ukrainie można zdefiniować jako wojnę, co pozwoliłoby na powołanie się na postanowienia konwencji.

100 lat Konkursu Chopinowskiego
z „Rzeczpospolitą”

CZYTAJ WIĘCEJ

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar powiedział w piątek, że Kijów spodziewa się "pozytywnej odpowiedzi" Ankary na swoją prośbę.

Cavusoglu powtórzył również sprzeciw Ankary wobec nakładania sankcji gospodarczych na Rosję, co odróżnia Turcję od większości sojuszników z NATO, którzy już ogłosili takie środki.

Turcja utrzymuje dobre stosunki zarówno z Rosją, jak i z Ukrainą. Ogłoszono, że rosyjski atak jest nie do przyjęcia i że władze popierają integralność terytorialną Ukrainy. Jednocześnie unikano używania słów takich jak "inwazja".

Konflikty zbrojne
Rosjanie na frontach ukraińskich: pełznąc w błocie
Konflikty zbrojne
Żałoba w Krzywym Rogu. Pojawiło się nagranie z momentu ataku na miasto
Konflikty zbrojne
14-letni Palestyńczyk z paszportem USA zastrzelony przez izraelskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
Emmanuel Macron będzie blisko Strefy Gazy. „Chce pokazać humanitarny wizerunek Europy”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1138