Są w polskim kalendarzu rocznic takie dni, w których wspominamy coś, co każdego przerasta. 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau to właśnie jeden z nich. Choć wiemy, że obozy wymyślili i zbudowali Niemcy, znani z imienia i nazwiska nazistowscy zbrodniarze, szaleństwo nienawiści, które doprowadziło ich do władzy parę lat wcześniej, cieszyło się poparciem jednego z najbardziej cywilizowanych narodów Europy. W połowie XX wieku wykorzystano najnowocześniejsze zdobycze nauki i techniki, by zabijanie milionów podnieść do rangi części największych osiągnięć ludzkości: przemysłu i biurokracji.
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Do jakich okropieństw zdolny jest człowiek
To oczywiste, że ten dzień powinien nas onieśmielać, ale też to nie oznacza, że tego dnia powinniśmy milczeć. Nie, tego dnia nie wolno nam milczeć, bo widzimy, do jakich okropieństw zdolny jest człowiek, gdy oślepia go ideologia, ale jest wystarczająco inteligentny, by skorzystać z dotychczasowych osiągnięć ludzkości. I choć Auschwitz to twór kultury niemieckiej, stawia przed nami pytanie w ogóle o człowieka.
Czytaj więcej
– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Bo to człowiek jest zdolny do wymyślania szczepionek, które ratują życie milionom istnień ludzkich, to człowiek tworzy medycynę, która sprawia, że przestają umierać miliony noworodków. I to również ten człowiek jest w stanie zaprząc naukę i medycynę do zupełnie potwornych przedsięwzięć i eksperymentów.
Więźniowie i ofiary KL Auschwitz