Aktualizacja: 25.02.2025 16:41 Publikacja: 03.07.2024 08:38
Olaf Scholz i Donald Tusk
Foto: REUTERS/Lukasz Glowala
Na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem Donald Tusk, pytany o reparacje, mówił bardzo dużo, ale konkretów w tej wypowiedzi było mało, podobnie zresztą jak w wypowiedzi Scholza – na co zwraca uwagę w swoim komentarzu Jerzy Haszczyński. Padło natomiast zdanie o „kanclerzu Scholzu, mówiącym otwarcie, że w sensie formalnym i prawnym reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte”. – Ma argumenty na rzecz tej tezy – dodał Tusk.
Donald Trump miesza fakty z fikcją, w ONZ zawiera sojusz z Rosją, meandruje w sprawie przyszłości Ukrainy. Czy ten niepokojący brak konsekwencji to przemyślana taktyka, czy dowód na chaotyczny styl rządzenia? A może sygnał, że gra już w innej drużynie?
Narcystyczny „cesarz Ameryki” Donald Trump otworzył nam oczy na wielkość momentu historycznego, w którym żyjemy. Mamy mało czasu na reorganizację Europy, ale trzeba zacząć od siły zbrojnej. Gdyby Europa miała wspólną, jednolicie dowodzoną armię, bez trudu pokonałaby Rosję.
Prezydent USA okazał się nadzwyczaj przychylny Wołodymyrowi Zełenskiemu w trakcie spotkania z Emmanuelem Macronem. Przyczyny należy szukać w Moskwie.
Prezydent wzywa do jedności i uderza w rząd. Premier wzywa do konsensusu i nabija się z szefa Klubu PiS. Nie potrzebujemy więcej apeli o jedność i konsensus. Potrzebujemy więcej samej jedności i samego konsensu.
O ile kwestionować znaczenia 11 minut spędzonych przez Andrzeja Dudę z Donaldem Trumpem na zapleczu konferencji politycznej amerykańskich konserwatystów nie można, o tyle całkowicie uprawnione jest zarzucanie Donaldowi Tuskowi, że dał się ograć rządowi Friedricha Merza, którego jeszcze nie ma. Tak przynajmniej wynika z sygnałów wysyłanych z kręgów PiS.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, wywodząca się z formacji opozycyjnej podkreśla, że w czasie stanu wojennego nie można przeprowadzić na Ukrainie wyborów.
Donald Trump miesza fakty z fikcją, w ONZ zawiera sojusz z Rosją, meandruje w sprawie przyszłości Ukrainy. Czy ten niepokojący brak konsekwencji to przemyślana taktyka, czy dowód na chaotyczny styl rządzenia? A może sygnał, że gra już w innej drużynie?
Według wstępnych obliczeń deficyt finansowy niemieckiego sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w 2024 r. 118,8 mld euro. Deficyt sektora finansów publicznych był zatem o 15,0 mld euro wyższy niż w 2023 r.
Mieszkańcy Krakowa o niskich dochodach, nieposiadający własnego mieszkania, będą mogli wynająć lokum na preferencyjnych warunkach, w ramach tzw. Społecznej Agencji Najmu.
Minister transportu Malezji Anthony Loke poinformował, że prywatna firma Ocean Infinity wznowiła poszukiwania wraku samolotu Boeing 777 MH370, który zaginął podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu w marcu 2014 roku.
Robert Lewandowski ma już 716 goli w seniorskiej karierze i powoli zbliża się do top 5 najlepszych strzelców w historii futbolu. Polak jest liderem strzelców La Ligi i wiceliderem snajperów Ligi Mistrzów, ale w klasyfikacji Złotego Buta 2024/2025 ucieka mu Mohamed Salah, a w weekend wyprzedził go Mateo Retegui.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko zapowiedział znaczące zwiększenie inwestycji na kolei w ramach KPO. Zamiast 500 km Polska ma zrewitalizować, odnowić lub zbudować co najmniej 800 km linii kolejowych – i to za tę samą kwotę.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oświadczył, że od 2027 roku wydatki jego kraju na obronność wzrosną o 13,4 mld funtów rocznie, co będzie oznaczać osiągnięcie wydatków na obronność na poziomie 2,5 proc. PKB.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas