Nowy bój o zakaz handlu w niedzielę

Solidarność dalej chce walczyć o szerszy zakaz handlu. W projekcie nowelizacji ustawy nie uwzględniono jej postulatów.

Aktualizacja: 26.11.2018 09:46 Publikacja: 25.11.2018 20:00

Nowy bój o zakaz handlu w niedzielę

Foto: 123RF

W Sejmie jest już projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Solidarności zależało, aby znalazł się zapis o wydłużeniu doby pracowniczej. Zakaz handlu zaczynałby obowiązywać już o 22 w sobotę, a trwałby do 5 rano w poniedziałek. Sprzeciwiło się temu Ministerstwo Rodziny i Pracy, więc w projekcie nie ma o tym mowy.

– Nie rezygnujemy, będziemy dalej walczyć o ten przepis, pracownicy często wychodzą z pracy w piątek czy sobotę nawet o godz. 1.00 w nocy – mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ Solidarność. Związek prowadzi też m.in. z tego powodu spór zbiorowy z siecią Biedronka, w której w dni poprzedzające wolne niedziele organizowane są dodatkowe promocje, co wydłuża listę obowiązków pracowników.

Handlowcy przyznają, że nie można lekceważyć żądań Solidarności, ponieważ przykład uchwalania ustawy o święcie 12 listopada sporo pokazał. – Sklepy miały być w ten dzień otwarte, ale po sprzeciwie związku ustawę zmieniono, choć wiązało się to z ogromnymi komplikacjami – mówi jeden z prezesów.

Dlatego losy tego spornego punktu mogą się jeszcze odwrócić. Tym bardziej że branża bardzo krytycznie ocenia nie tylko zawartość nowelizacji, ale także prowadzenie prac nad nią.

– Mamy bowiem do czynienia z projektem poselskim, który wpływa na sytuację szerokiej grupy przedsiębiorców prowadzących sklepy franczyzowe, a który nie podlega żadnemu oficjalnemu procesowi konsultacji – czytamy w stanowisku Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Partnerzy społeczni nie mogą złożyć do projektu oficjalnych uwag, a z doniesień medialnych wynika, że planuje się projekt przyjąć ekspresowo, w trybie błyskawicznym – dodaje ZPP. Jego zdaniem jest to naganna i niedopuszczalna praktyka, powodująca psucie prawa, a w konsekwencji również państwa, ponieważ wszystkie jego organy powinny działać na podstawie i w granicach przepisów.

– Nie ma żadnego powodu gospodarczego czy społecznego, by omawiany projekt ustawy miał być przyjęty w wyjątkowym pośpiechu. Zarówno wykorzystywanie ścieżki poselskiej, pozbawionej procesu konsultacji społecznych, jak i ekspresowe, bezrefleksyjne uchwalanie tak procedowanych projektów uznajemy za model szkodliwy i niemożliwy do zaakceptowania – podaje dokument.

Handel
Natychmiastowa dymisja szefa sieci Primark. W tle zarzuty obyczajowe
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Handel
Luksus w odwrocie, Polacy wolą wydawać na inne rzeczy
Handel
Francuz chce odrodzić markę Tupperware. „Wielki powrót” kultowej marki do Polski
Handel
Do czego doprowadzi motoryzacyjna wojna celna Donalda Trumpa?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Handel
Donald Trump rozpoczyna motoryzacyjną wojnę handlową. Kto ją wygra?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście