W związku z możliwością wykorzystania obrabiarek do celów wojskowych ministerstwo gospodarki Tajwanu podjęło działania mające na celu wstrzymanie ich eksportu do Rosji. W szczególności znacznie podwyższono karę za złamanie sankcji – obecnie wynosi ona 1 milion dolarów tajwańskich (około 31,31 tys. dolarów amerykańskich). Firmom przyłapanym na takim procederze, grozi też zakaz eksportu - podaje Taiwan News.
Czytaj więcej
Koniec z eksportem z Tajwanu do Rosji i na Białoruś precyzyjnych maszyn obrabiarkowych. Były wykorzystywane w rosyjskiej zbrojeniówce. Teraz nie pojadą tam ani bezpośrednio, ani przez kraje trzecie.
Zachodni wywiad wyśledził tajwańskie obrabiarki w Rosji
Oświadczenie nadeszło po opublikowaniu raportu brytyjskiego Royal United Services Institute for Defense Studies i Open Source Center - ośrodka rządowego USA, który dostarcza analizy otwartych informacji dla amerykańskich agencji wywiadowczych. W raporcie wymieniono Tajwan jako dostawcę obrabiarek do Rosji.
Tajwański rząd zapewnia, że „podjęte działania przyniosły już pierwsze pozytywne rezultaty” i będzie w dalszym ciągu „aktywnie współpracować z partnerami zagranicznymi, aby przeciwdziałać ekspansji militarnej i nielegalnemu handlowi”. Władze państwa wyspiarskiego zamierzają także uważnie monitorować sytuację na świecie i dostosowywać ograniczenia eksportowe w odpowiedzi na pojawiające się zagrożenia – wynika z komunikatu resortu.
Czytaj więcej
Dane o rosnącej wymianie handlowej między Rosją a Chinami wyraźnie wskazują na to, że Państwo Środka mocno wspiera kraj Putina. W rządzie rosyjskim ważne stanowiska piastują natomiast ludzie bardzo bliscy Chińczykom.