Temu na celowniku Brukseli. Poważne zarzuty wobec giganta e-handlu

Komisja Europejska sprawdza czy Temu, popularna platforma e-commerce z Chin, naruszyła dyrektywę o usługach cyfrowych. Chodzi o potencjalną sprzedaż nielegalnych produktów czy wprowadzające w błąd rekomendacje zakupów.

Publikacja: 31.10.2024 13:31

Komisja Europejska sprawdza czy Temu naruszył dyrektywę o usługach cyfrowych

Komisja Europejska sprawdza czy Temu naruszył dyrektywę o usługach cyfrowych

Foto: Adobe Stock

Decyzja jest następstwem wstępnych analiz raportu oceny ryzyka dostarczonego przez Temu pod koniec września 2024 r., odpowiedzi na formalne wnioski Komisji o informacje, a także informacji udostępnionych przez strony trzecie. Temu przyznało Komisji, że ma ponad 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w UE, co powoduje, że jest obserwowane pod względem zgodności działań z prawem UE.

Czytaj więcej

Niebezpieczne zabawki z Chin

Wiele zarzutów Komisji Europejskiej wobec Temu

Jak czytamy w komunikacie, Komisja opierała się również na informacjach udostępnionych przez organy krajowe w ramach Europejskiej Rady Koordynatorów Usług Cyfrowych, w szczególności z irlandzkim Koordynatorem Usług Cyfrowych. Zarzuty Komisji Europejskiej dotyczą choćby systemów, które Temu wdrożyło w celu ograniczenia sprzedaży produktów niezgodnych z przepisami w UE. Dotyczy to między innymi systemów zaprojektowanych w celu ograniczenia ponownego pojawienia się wcześniej zawieszonych nieuczciwych sprzedawców, o których wiadomo, że w przeszłości sprzedawali niezgodne produkty, a także systemów ograniczających ponowne pojawienie się niezgodnych towarów.

Komisję niepokoją również akcje wsparcia sprzedaży przypominające gry. Urzędnicy podejrzewają, że niezgodne z dyrektywą o usługach cyfrowych są sposoby, w jakie Temu rekomenduje użytkownikom treści i produkty. Komisja podaje, że Temu poniesie odpowiedzialność na mocy dyrektywy, jeśli podejrzenia okażą się słuszne.

Czytaj więcej

Polska bierze się za chińskie platformy internetowe

Po formalnym wszczęciu postępowania Komisja będzie nadal gromadzić dowody, na przykład wysyłając dodatkowe wnioski o informacje do Temu lub osób trzecich lub przeprowadzając działania monitorujące lub wywiady.

Jak długo może trwać postępowanie wobec Temu

Dyrektywa nie określa żadnego prawnego terminu zakończenia formalnego postępowania. Czas zależy od kilku czynników, w tym złożoności sprawy, stopnia, w jakim dana firma współpracuje z Komisją oraz wykonywania prawa do obrony. Ponadto wszczęcie formalnego postępowania nie przesądza o jego wyniku.

Czytaj więcej

Polskie firmy padają przez konkurencję z Chin. Nowe przepisy UE mogą je dobić

Podobnie nie wyklucza to żadnych przyszłych działań egzekucyjnych, które mogą zostać podjęte przez krajowe organy ochrony konsumentów w odniesieniu do przestrzegania przez Temu jej zobowiązań wynikających z unijnego prawa konsumenckiego.

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS

- Chcemy mieć pewność, że Temu przestrzega ustawy o usługach cyfrowych. W szczególności w zakresie zapewnienia, że ​​produkty sprzedawane na tej platformie spełniają normy UE i nie szkodzą konsumentom. Nasze egzekwowanie zagwarantuje równe warunki działania i że każda platforma, w tym Temu, w pełni przestrzega przepisów, które zapewniają bezpieczeństwo i uczciwość naszego europejskiego rynku dla wszystkich – wyjaśnia Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

Handel
Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. „To, co oni robią nam, my zrobimy im”
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Handel
Natychmiastowa dymisja szefa sieci Primark. W tle zarzuty obyczajowe
Handel
Luksus w odwrocie, Polacy wolą wydawać na inne rzeczy
Handel
Francuz chce odrodzić markę Tupperware. „Wielki powrót” kultowej marki do Polski
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Handel
Do czego doprowadzi motoryzacyjna wojna celna Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście